Biuletyn Informacji PublicznejGmina SadkowiceKuratorium Oświaty w ŁodziMinisterstwo Edukacji Narodowejbaner
Dzisiaj jest: wtorek, 19 marca 2024 r. Do końca roku szkolnego: 95 dni.
Zachęcamy do lajkowania i obserwowania strony naszej szkoły 😊 https://www.facebook.com/profile.php?id=61554416735666

SADKOWICE – OLSZTYN - ŚWIĘTA LIPKA - KĘTRZYN - GIERŁOŻ – SADKOWICE

W pierwszym dniu wakacji tj. 24 czerwca 2011 roku czterdziesto osobowa grupa uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zespole Szkół w Sadkowicach w ramach projektu „ DUŻO WIEM – WIĘCEJ MOGĘ – ŚWIADOMY WYBÓR DROGI EDUKACYJNO -ZAWODOWEJ”  współfinansowanego  ze środków Unii Europejskiej brała udział w dwudniowej wycieczce na trasie Sadkowice – Olsztyn - Święta Lipka - Kętrzyn - Gierłoż – Sadkowice.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Huty Szkła Artystycznego w Olsztynku. Tu uczniowie dowiedzieli się jak z piasku kwarcowego albo z odpadów szklanych wytapia się szkło, a następnie różne ciekawe przedmioty użytkowe bądź dekoracyjne  np. kwiaty, aniołki, wazony, puchary, wisiorki  w różnych kształtach i kolorach. Następnie udano się do Olsztyna- stolicy zachodniej części Mazur. Jadąc przez te tereny uczniowie mieli możliwość zobaczenia zupełnie innych krajobrazów niż w naszych okolicach. Faliste wzgórza porozcinane jeziorami, porośnięte lasami bądź roślinami uprawnymi, wsie bardziej rozsiane niż w Polsce centralnej, wiele zbudowań bardzo starych charakterystycznych dla tych terenów. W Olsztynie okazale zaprezentował się Zamek Kapituły Warmińskiej, w którym w XVI wieku mieszkał Mikołaj Kopernik. Oprócz historii tego obiektu uczniowie dowiedzieli się jak powstał kalendarz gregoriański. Ciekawą okazała się również Olsztyńska Starówka.

Na zwiedzaniu pierwszy dzień się nie zakończył. Po przyjeździe na miejsce noclegowe na uczniów czekały kolejne atrakcje. Po pierwsze spacer nad Jeziorem Gielądzkim, po drugie ognisko na plaży
z pieczeniem kiełbasek i śpiewem piosenek przy dźwiękach gitary. Skrzyły się iskry, pachniało żywicą, nad wodą unosił się śpiew. Największą atrakcją była jednak nocna gra terenowa „Świetlik”. Spacer przez ciemny las drogą, którą wskazywały świetliki przerywany był różnymi zadaniami np. wymyślenie hasła grupy, umalowanie opiekuna naturalnymi barwnikami, przebranie uczestnika za leśnego stwora. Wszystko zakończyło się wesoło i trudno było zasnąć, mimo że dzień był wyczerpujący.

Drugi dzień rozpoczął się pobytem w Świętej Lipce. Piękna architektura  sanktuarium Maryjnego, wspaniałe wnętrza i zachwycająca muzyka płynąca z bogato zdobionych organów zachwyciła wszystkich. Następny zwiedzany obiekt to Zamek Krzyżacki w Kętrzynie - surowy w swoim stylu i wyglądzie jednak dużo mniejszy niż w Malborku. Tu uczniowie obejrzeli również kościół –bazylikę pod wezwaniem św. Jerzego- zwracający uwagę swoją wielkością. Zupełnie inne odczucia towarzyszyły uczniom podczas pobytu w starym lesie w Gierłoży, gdzie znajduje się „Wilczy Szaniec”- kwatera Hitlera z czasów II wojny światowej. Tu można obejrzeć ogromne betonowe głazy i bunkry Hitlera i jego najbliższych współpracowników. Olbrzymy zamaskowane wśród starych drzew porośnięte dziś porostami i mchami przerażały i przywoływały obrazy z czasów wojny. Ten dzień obfitował w różnorodność zwiedzanych obiektów.

Końcowym etapem był skansen Ziemi Mazurskiej w Owczarni. Od ponad 10 lat gromadzono tu pozostałe w terenie meble, sprzęty gospodarstwa domowego i maszyny rolnicze. Zebrany materiał został poukładany w budynku tzw. Czworaka w byłym majątku ziemskim w Owczarni. Nazwa miejscowości pochodzi stąd, że to była wyspa na jeziorze gdzie hodowano owce. Dziś po jeziorze nie ma śladu. Droga powrotna upłynęła szybko, bo oprócz podziwiania widoków za oknami autokaru, śpiewano „polskie karaoke”.

Wycieczka na Mazury była ostatnią z 9 wyjazdów w ramach projektu  „ DUŻO WIEM – WIĘCEJ MOGĘ – ŚWIADOMY WYBÓR DROGI EDUKACYJNO -ZAWODOWEJ”  współfinansowanego  ze środków Unii Europejskiej. W okresie prawie dwóch lat uczniowie zwiedzili wiele miejsc bliższych i dalszych w Polsce. Dla wielu z nich była to jedyna możliwość wyjazdu poza granice gminy czy województwa. Gimnazjaliści zachwycali się różnorodnością poznawanych krajobrazów, zabytkami wielu miast, a także niekiedy inną kulturą, zwyczajami czy mową. Dla wszystkich była to żywa lekcja historii i geografii naszego kraju. Na pewno wielu z nich będzie chciało dalej poznawać piękno naszej  ojczyzny.

 

Więcej zdjęć w galerii.

autor informacji: Ilona Mleczarek
data publikacji: 2011-07-06 14:23:06

Wycieczka do stolicy

18 czerwca 2011r w ramach projektu „WIEDZA – SZANSĄ NA LEPSZĄ PRZYSZŁOŚĆ” 40 uczniów szkół podstawowych - 30 ze Szkoły Podstawowej w Sadkowicach i 10 ze Szkoły Podstawowej w Trębaczewie brało udział w wycieczce edukacyjno krajoznawczej na trasie Sadkowice – Trębaczew – Warszawa – Sadkowice.

Pierwszym etapem zwiedzania było Muzeum Wojska Polskiego. Przed gmachem muzeum dzieci zwróciły uwagę na wojskowe pojazdy pancerne i samoloty. Potem uczestniczyły
w lekcji muzealnej, podczas której bliżej poznały dzieje oręża polskiego od czasów Mieszka I do XVII wieku. Miały możliwość zobaczyć i poznać różne rodzaje broni z tego czasu i zbroje. Przechodząc przez kolejne sale obejrzały mundury i broń następnych wieków. W drodze
do Pałacu Kultury i Nauki przyglądano się współczesnej stolicy, z rosnącym w górę Stadionem Narodowym. Strzałem w dziesiątkę okazały się lekcje muzealne w Muzeum Techniki. Tematy, a więc „Dzień powszedni gospodyni” jak i „Jak las zmieniał się w węgiel” zainteresowały uczniów. Wjazd na taras widokowy PKiN również okazał się interesującym. Szeroka panorama stolicy oglądana była z ciekawością. Zwiedzając wystawę „Człowiek: ewolucja niezwykła. Zaczęło się od Darwina” uczniowie starali się zrozumieć etapy rozwoju człowieka. Spacerując w okolicy PKiN wśród wielu Pomników uczniowie dłużej zatrzymali się przy pomniku patrona Szkoły Podstawowej w Sadkowicach – Januszu Korczaku. Znali ten monument z fotografii, a tu zobaczyli go i zrobili pamiątkowe zdjęcia.

Po smakowitym obiedzie czekał uczniów długi spacer ulicami Starego Miasta. Dużą atrakcją okazała się zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego.  Wędrując na Rynek Starego Miasta zwiedzający zwrócili uwagę na pomnik Nike, Kolumnę Króla Zygmunta III Wazy i Zamek Królewski. Na Starówce wszystkich przywitała warszawska Syrenka i tłumy spacerowiczów. Uczniowie poznali jedną z legend o Syrence. Przechodząc wzdłuż murów obronnych ich uwagę przykuł pomnik Małego Powstańca, a opowieść o walkach młodych warszawiaków w czasie II wojny wielce zaciekawiła.

Dużą atrakcją okazał się Multimedialny Park Fontann na Podzamczu, tym bardziej, że dzień był upalny. W czasie zwiedzania, spacerów, przejazdów ulicami Warszawy uczniowie poznali wiele faktów z historii Warszawy, zobaczyli jej nowoczesne oblicze.



autor informacji: Ilona Mleczarek
data publikacji: 2011-06-29 13:25:54

Zaproszenie

W dniu 5 czerwca 2011 r. w Zespole Szkół w Sadkowicach odbędzie się impreza podsumowująca realizację projektu "Dużo wiem- więcej mogę- świadomy wybór drogi edukacyjno- zawodowej", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Program imprezy:

1.     1300 rozpoczęcie uroczystości

 

2. 1310 – 1350 spektakl teatralny przygotowany przez uczniów Gimnazjum w Sadkowicach uczęszczających na koło teatralno – artystyczne

 

 

3.     1400 – 1435  prezentacje multimedialne podsumowujące realizację projektu

 

 

4.     1440 – 1520  spektakl teatralny przygotowany przez uczniów Gimnazjum w Lubani uczęszczających na koło teatralno – artystyczne

 

 

5.     1530 – 1630  występ chóru „Nadzieja” z Sadkowic

 

            Dopełnieniem atrakcji będzie poczęstunek przygotowany dla wszystkich gości oraz plac zabaw dla dzieci i młodzieży: zamek dmuchany, zjeżdżalnia duża , batuta, suchy basen z piłeczkami , euro bungee.

 Serdecznie zapraszamy!


autor informacji: Teresa Wielgus
data publikacji: 2011-05-31 08:15:58

 

Wycieczka gimnazjalistów do Łodzi

 

W dniu 7 maja 2011 roku czterdziesto osobowa grupa uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zespole Szkół w Sadkowicach w ramach projektu „ DUŻO WIEM – WIĘCEJ MOGĘ – ŚWIADOMY WYBÓR DROGI EDUKACYJNEJNO -ZAWODOWEJ”  współfinansowanego  ze środków Unii Europejskiej brało udział w wycieczce do stolicy naszego województwa.

Pierwszym punktem wycieczki było odwiedzenie Palmiarni. Budynek Palmiarni składa się z 3 odrębnych pawilonów, w których spotkać można rośliny z odmiennych stref klimatycznych. Niektóre z okazów zadziwiły uczniów swoimi rozmiarami np. palmy, inne ogólnym wyglądem np. bananowce. Będąc w Palmiarni można było poczuć się przez chwilę jak na wojażach w dalekich krajach..

Następnie młodzież udała się do Muzeum Miasta Łodzi, mieszczącego się w dawnym Pałacu rodziny Poznańskich. Oprowadzając grupę po tym obiekcie, przewodniczka zwróciła uwagę na historię miasta, jego wielokulturowość oraz szybki rozwój przemysłu włókienniczego w XIX wieku. W dalszej części uczniowie zwiedzali tereny dawnej fabryki Poznańskiego, dziś Centrum handlowo -usługowo-rozrywkowe - Manufaktura. W obiekcie tym od niedawna można zwiedzać Akwarium, w którym stworzono zbiorniki przedstawiające biotopy wodne z różnych miejsc świata. W akwariach przedstawiono naturalne podwodne krajobrazy wraz z ich mieszkańcami.

W pobliżu Manufaktury znajduje się Stary Cmentarz – jedna z najważniejszych nekropolii w Łodzi. Tu pochowani są wybitni ludzie związani z Łodzią. Znajdują się też mauzolea łódzkich rodów fabrykanckich np. Kaplica Scheiblerów.

Następnym punktem tematycznego objazdu Łodzi było obejrzenie Łodzi przemysłowej (Księży Młyn, Biała Fabryka), dawnej jej zabudowy oraz stanu dzisiejszego. Dalej podziwiano przepiękną architekturę Cerkwi p.w. św. Aleksandra Newskiego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego p.w. św. Mateusza oraz Łódzkiej Katedry.

Kulminacją wyjazdu była operetka „Wesoła Wdówka” w Klubie Wytwórnia w wykonaniu orkiestry, śpiewaków i baletu Teatru Muzycznego w Łodzi.

 

Więcej zdjęć w galerii.

 

autor informacji: Ilona Mleczarek
data publikacji: 2011-05-26 12:09:48

Sadkowice – Gniezno – Biskupin – Toruń – Sadkowice.

W dniach 14 – 15  maja 40 uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zespole Szkół w Sadkowicach w ramach projektu „ DUŻO WIEM – WIĘCEJ MOGĘ – ŚWIADOMY WYBÓR DROGI EDUKACYJNEJNO -ZAWODOWEJ”  współfinansowanego  ze środków Unii Europejskiej brało udział w wycieczce edukacyjno krajoznawczej na trasie Sadkowice – Gniezno – Biskupin – Toruń – Sadkowice.

Pierwszego dnia gimnazjaliści przemierzali Szlak Piastowski obserwując krajobraz Pojezierza  Poznańskiego i Pojezierza Gnieźnieńskiego z charakterystycznymi polodowcowymi jeziorami rynnowymi.

Na początku podziwiano Szlak Piastowski w miniaturze w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach. Znajduje się tam sto budowli w skali 1 : 20 wybudowanych najczęściej z oryginalnych materiałów. Wśród nich można zobaczyć Pałac w Rogalinie, Mysią Wieżę w Kruszwicy, Rynek w Poznaniu.

Następnym etap zwidzenia to Gniezno, które do 1038 roku było pierwszą stalicą naszego państwa.

Uczniowie obejrzeli Drzwi Gnieźnieńskie i poznali historię św. Wojciecha, następnie zwiedzali Katedrę w Gnieźnie, miejsce koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Przejeżdżając do Biskupina ujrzeli Ostrów Lednicki, miejsce chrztu Mieszka I. W Biskupinie spacerowano prawdopodobnie ścieżkami pierwszych Słowian, oglądano drewniane budowle w Skansenie, poznano historię odkrycia Biskupina i życia mieszkających tam osadników.

Drugiego dnia zwiedzanie rozpoczęto od murów obronnych Torunia, za którymi znajduje się czarowna Starówka. Wzrok przykuwały pięknie zdobione i charakterystycznie malowane kamieniczki.

Ciekawymi okazały się również toruńskie legendy, a pierniki smakowały wybornie. Nie zapomniano również o najsłynniejszym  mieszkańcu Torunia – Mikołaju Koperniku.  Tu się urodził, tu jest jego pomnik, no i Planetarium.  W Planetarium uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o kosmosie oglądając seans „Osiem planet”.

Z Torunia młodzież przejechała do Ciechocinka, pięknej miejscowości uzdrowiskowej, ukwieconej różnobarwnymi dywanami kwiatowymi, wśród których wyróżniał się kwiatowy zegar.

Charakterystyczna budowla dla Ciechocinka to tężnie. Spacerując wokół tężni można pokonać drogę 1700 m i oddychać powietrzem nasyconym oparami z solanki spływającej po tarninowym chruście. Pobyt w Ciechocinku zakończył zwiedzanie. Wycieczka była ciekawa, uczniowie poznali korzenie naszej państwowości, obejrzeli wiele ciekawych miejsc w Toruniu i uzdrowiskowym Ciechocinku. Spędzili przyjemnie czas wolny. Może wrócą tam nie tylko wspomnieniami.

 

autor informacji: Teresa Wielgus
data publikacji: 2011-05-23 15:42:08
Strona 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Copyright © 2009 - 2021 Zespół Szkół w Sadkowicach, Sadkowice 128, 96-206 Sadkowice, woj. łódzkie
tel./fax: 0468156168 e-mail: Włącz obsługę JavaScript w przeglądarce  strona internetowa: www.zssadkowice.pl
Ta strona używa mechanizmu cookies. Informacje na ten temat dostępne są w Polityce prywatności.
Kontynuując korzystanie ze strony zgadzasz się na działanie mechanizmu cookies.