Klasa IIb na łamach „Ortofanka”
Już od lat uczniowie klas I - III Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka prenumerują czasopismo edukacyjno-ortograficzne „Ortofanek”. W ostatnim, kwietniowym numerze, ukazał się list i zdjęcia uczniów klasy IIb, którzy tak oto zaprezentowali się na łamach pisma:
„Jesteśmy uczniami klasy IIb Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zespole Szkół w Sadkowicach (woj. łódzkie). W klasie I zaprzyjaźniliśmy się z „Buniem”. To był fantastyczny czas budowania więzi ze sobą i szkołą. Realizując pod opieką Pań: Haliny Tokarskiej i Karoliny Jaźwiec projekt „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”, dowiedzieliśmy się, że każdy z nas jest indywidualnością oraz że wszyscy jesteśmy zdolni. Współpraca w grupie lub samodzielne podejmowanie działań pozwoliły na przełamanie nieśmiałości i rozwijanie różnych inteligencji.
W ramach zajęć wg projektu „Jestem cząstką przyrody” odbyliśmy wycieczki do Rezerwatu Modrzewia Polskiego, do Palmiarni, do ZOO. Wrażeniami i zgromadzoną wiedzą podzieliliśmy się ze starszymi kolegami w programie słowno-muzycznym, pt. „Jaś i Małgosia”, w którym promowaliśmy postawy proekologiczne.
W klasie drugiej przez świat nauki wędrujemy z „Ortofankiem” i nadal rozwijamy swoją wrażliwość na otaczającą przyrodę uczestnicząc w zajęciach Szkolnego Koła Ekologicznego. Dziś już wiemy, dlaczego należy ją chronić i nauczyliśmy się dostrzegać jej piękno. Wybraliśmy się na wycieczkę po naszym regionie, a także przygotowaliśmy stołówkę dla ptaków na czas mroźnej i śnieżnej zimy. Poza tym na co dzień uczestniczymy w różnych ciekawych zajęciach dodatkowych, rozwijając swoje zainteresowania, organizujemy uroczystości klasowe i środowiskowe z udziałem zaproszonych gości.
Pozdrawiamy gorąco Ciebie, ‘Ortofanku’,
wszystkich Twoich przyjaciół oraz przyjaciół przyrody.”
Strona czasopisma: www.ortofanek.edu.pl
W dniu 4 kwietnia 2012 r. w Zespole Szkół w Sadkowicach miało miejsce spotkanie informacyjne z cyklu „Młody Europejczyk” zainicjowane przez Dyrektora i Wicedyrektora Zespołu Szkół w Sadkowicach oraz pana Radosława Kowalczyka - nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie. Podczas zajęć zorganizowanych dla młodzieży gimnazjalnej przez Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich na lata 2007-2013 w Łowiczu uczniowie przypomnieli sobie informacje na temat Unii Europejskiej oraz poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą wpływu środków finansowych z Unii Europejskiej na rozwój Polski, a w szczególności województwa łódzkiego. Uczestnicy spotkania mieli możliwość przeanalizowania efektywności różnych kategorii działań na przykładzie projektów realizowanych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013, Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki na lata 2007-2013 czy Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Należy wspomnieć, że zajęcia zorganizowane w naszej szkole spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem młodzieży naszej szkoły.
Celem projektu pt. „Młody Europejczyk”, jest przede wszystkim podniesienie świadomości na temat znaczenia Funduszy Europejskich dla przemian w gospodarce i społeczeństwie na poziomie kraju i regionu, a oferowane zajęcia, poprzez prezentacje multimedialne z wykorzystaniem Internetu, dyskusje, gry i zabawy mają za zadanie zachęcenie ich uczestników do samodzielnego poszukiwania informacji na temat Unii Europejskiej oraz możliwości skorzystania z unijnych dotacji.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2007-2013 oraz budżetu Państwa.
Opracował: Radosław Kowalczyk
Radosnych, pełnych pokoju
Świąt Wielkanocnych,
wypełnionych nadzieją płynąca
ze Zmartwychwstania Pańskiego
życzy
Uczniom, ich Rodzicom, Nauczycielom,
Pracownikom Obsługi i Przyjaciołom Szkoły
Dyrektor Zespołu Szkół w Sadkowicach
Dnia 2 kwietnia 2012 r. odbył się w szkole Poranek wielkanocny. Przed zaproszonymi gośćmi, dyrekcją szkoły, nauczycielami i pracownikami obsługi oraz swoimi kolegami wystąpili uczniowie należący do koła teatralnego działającego w szkole podstawowej a prowadzonego przez p. Agnieszkę Tulin.
W przedstawieniu opartym na motywach książki "Mały Książę" Antoine de Saint-
Następnie życzenia świąteczne złożyli zaproszonym gościom, rodzicom, nauczycielom i uczniom dyrektor Zespołu Szkół pan Marek Lewandowski, wójt gminy Sadkowice pan Leszek Jankowski i proboszcz tutejszej parafii ks. Maciej Mroczkowski. Na zakończenie zaproszono zebranych na skromny poczęstunek.
Przygotowaniem uroczystości zajęli się nauczyciele: Agnieszka Tulin, Wiesława Przybyłkiewicz, Emilia Rochmińska, Mariola Posmyk.
Dzień Wiosny był również okazją do zaprezentowania przedstawienia profilaktycznego pt.: „Telewizja Wy-TRWAM” przygotowanego przez uczniów należących do Samorządu Uczniowskiego gimnazjum oraz Szkolnego Koła LOP.
Wykorzystując znane utwory muzyczne oraz własne poczucie humoru i zdolności aktorskie uczniowie przedstawili w formie programów telewizyjnych oraz reklam wartości postaw abstynenckich i zdrowego stylu życia. Zapoznali kolegów i koleżanki ze zgubnymi skutkami spożywania alkoholu i palenia papierosów. Pokazali, jak można uchronić się przed nałogami i żyć zdrowo. Zwrócili uwagę na to, jak mogą wyglądać nasze kontakty z innymi, gdy będziemy umieli być asertywnymi. Mówili o wyznaczaniu sobie dalekosiężnych celów i dążeniu do ich realizacji. ”Już od dziś zacznijmy żyć w zgodzie ze sobą” apelowali.
Przedstawienie z zainteresowaniem oglądali uczniowie klas IV-VI, gimnazjaliści, nauczyciele oraz zaproszeni goście: pani Urszula Michalak – kierownik GOPS w Sadkowicach, pani Maria Domeradzka – przewodnicząca Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz pani Monika Szcześniak - nauczycielka z Zespołu Szkół w Lubani.
W przedstawieniu wzięli udział następujący gimnazjaliści: Kamila Matysiak, Weronika Żaczkiewicz, Anna Gut, Weronika Pietrzak, Dominika Pietrzak, Karolina Solarek, Bartosz Wincek, Joanna Bors, Paweł Świdnicki, Tomasz Bartosiak, Paulina Kaczmarczyk, Natalia Jakubowska, Joel Wyleziński, Kamil Staszewski, Daniel Pietrzak, Kacper Skrętowski, Agnieszka Kępka, Karolina Radzimirska, Joanna Wielgus, Justyna Grzelak, Magdalena Wodnicka oraz uczeń klasy V- Jakub Góralczyk. Uczniowie przygotowywali przedstawienie pod opieką nauczycieli pani Magdaleny Pajdy oraz pana Radosława Kowalczyka.