Lekcja muzyki
Temat: Beatbox
22 listopada 2023 r.
Przedstwienie cyrkowe
20.11.2023
W sobotę 11 listopada 2023 r przypadła 105 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. We wtorek 14 listopada 2023 r. w Zespole Szkół w Sadkowicach odbyła się uroczysta akademia pt. Pamiętamy. Uczniowie Natalia Dośpiał (3a), Zuzanna Kowalczyk (8) i Gabriel Olborski (7b) zaprezentowali najważniejsze dla każdego Polaka wydarzenia poprzedzające odzyskanie przez Polskę niepodległości po zaborach i II wojnie światowej. Zgromadzeni wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych. Cała szkoła uczciła również minutą ciszy pamięć partyzantów z Oddziału Leśnego AK Dzik poległych w walce z Niemcami.
Przedstawienie przygotowali p. Sławomir Ekiel i p. Renata Ekiel.
Opracowała Renata Ekiel
23 październik 2023 r. uczniowie klasy IIIa i IIIb oraz uczeń klasy VIII wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę śladami historii. Wyjazd zorganizowany był przy współpracy z Biurem”Glob”.
Cele wycieczki:
- Dom Urodzenia Fryderyka Chopina – muzeum biograficzne Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, w skład którego wchodzi oficyna oraz 7-hektarowy park krajobrazowy nad rzeką Utratą.
Lekcje muzealne „U Chopinów i Skarbków”. Odwiedziliśmy miejsce, w którym urodził się
Fryderyk Chopin i do którego z chęcią wracał. Poznaliśmy zaprzyjaźnionych z rodziną Chopina hrabiów Skarbków, właścicieli posiadłości w Żelazowej Woli, by dowiedzieć się jak wyglądało życie w XIX-wiecznym dworze. Dowiedzieliśmy się również, skąd możemy czerpać informacje o przeszłości. Lekcji towarzyszyły utwory dorastającego Chopina, zwieńczyła ją nauka piosenki.
- Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie, zostało założone przez Juliana Brzozowskiego ludowego rzeźbiarza, twórcy kilkuset drewnianych ludowych figur o tematyce historycznej, ilustrujących życie dawnej i współczesnej wsi oraz o tematyce sakralnej. Pierwsze figury zaczęły powstawać w latach 50. XX w.
- Ogród w Nieborowie - barokowy w stylu regularnym (francuskim) zaprojektowany został w ostatniej dekadzie XVII w. prawdopodobnie przez Tylmana z Gameren i rozbudowany w 70 latach XVIII wieku przez Szymona Bogumiła Zuga. Dominują w nim rodzime gatunki drzew, ale najbardziej okazałe są dwa platany posadzone ok. roku 1770. Ogród nieborowski posiada położone przed południową elewacją pałacu partery kwiatowe i niskie labirynty bukszpanowe oraz szeroką aleję lipową z trawnikiem dywanowym wytyczoną na osi założenia pałacowego, otoczoną symetrycznie rozplanowanymi po obu jej bokach gabinetami i boskietami, uformowanymi ze strzyżonych szpalerów grabowo-lipowych.
- Warsztat Garncarski Rodziny Konopczyńskich w Bolimowie. Bolimów to osada o bardzo starych tradycjach garncarskich. Produkcja naczyń glinianych stanowiła przez dziesiątki lat jedno z głównych zajęć miejscowej ludności. Niegdyś było tu nawet około 20 warsztatów garncarskich, natomiast do dnia dzisiejszego został tylko jeden. Podczas wizyty u garncarza zapoznaliśmy się ze specyfiką jego zawodu, podpatrzyliśmy sposób toczenia glinianych naczyń, usłyszeliśmy legendy i opowieści związane z Bolimowem oraz samemu spróbowaliśmy trudnej sztuki „lepienia garnków” i malowania naczyń, a po emocjach z tym związanych mogliśmy zregenerować siły posilając się kiełbaską upieczoną w ognisku.
Pogoda dopisała, uczniowie i wychowawcy byli bardzo zadowoleni z wycieczki. Wszyscy mogliśmy zakupić ciekawe pamiątki związane z miejscami, które odwiedziliśmy. Najciekawszym punktem, zdaniem uczniów, był warsztat garncarski.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak ciekawego wyjazdu.
Opracowała: Beata Korzycka
Zespół Szkół w Sadkowicach przystąpił do akcji
Ministerstwa Edukacji i Nauki
"SZKOŁA DO HYMNU".
10 listopada 2023 r. punktualnie o godzinie 11:11
uczniowie w klasach odśpiewali hymn Polski.