21 X 2024r. uczniowie klas II i III uczestniczyli w niezwykłej przyrodniczej wyprawie. Pierwsze kroki skierowali do jednego z największych ogrodów w Polsce. Arboretum w Rogowie powitało przybyszów oszałamiającymi kolorami drzew i krzewów w jesiennej szacie. Uczniowie mieli również możliwość zapoznania się z wieloma gatunkami roślin górskich pochodzących z całego świata. Kolejną atrakcją wycieczki było zwiedzanie najnowocześniejszego kompleksu prezentującego faunę i florę Azji południowo-wschodniej w Orientarium w ZOO Łódź. Podczas atrakcyjnej lekcji przyrody dzieci spotkały się oko w oko z egzotycznymi zwierzętami oraz w podwodnym tunelu podziwiały przepływające nad głowami różne gatunki ryb. Niezapomnianym przeżyciem była możliwość zaobserwowania karmienia, zabawy i kąpieli słoni. Bogactwo doświadczeń przywiezionych z wycieczki zachęciły dzieci do pogłębiania i rozwijania zainteresowań przyrodniczych oraz uwrażliwiły na jej piękno.
Opiekę nad uczniami sprawowały K. Woźniak, U. Adamczyk, D. Olborska i H. Tokarska.
Lekcja muzyki: W starym kinie
21.10.2024 r.
11 października 2024 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Była wyjątkowa, bo obchodziliśmy też Dzień Patrona naszej szkoły - Janusza Korczaka. W przygotowanym montażu słowno-muzycznym młodzież przypomniała nam historię życia i twórczości "starego doktora". Oddała należną cześć i hołd człowiekowi, który tak wiele zrobił dla praw dzieci. Temu, który swe życie poświęcił dzieciom i ich sprawom. Był z nimi do końca w mrocznym czasie II wojny światowej. Będziemy zawsze o nim pamiętać. Na uroczystości nie zabrakło też ciepłych słów skierowanych do nauczycieli, szczerych życzeń i kwiatów. W podniosłej atmosferze upłynęły ważne chwile dla całej społeczności szkolnej. Gościli u nas wójt gminy Sadkowice pani Karolina Kowalska i przedstawiciele Rady Rodziców. Wybrzmiały słowa podziękowań dla nauczycieli i pracowników szkoły. To był radosny czas dla całej braci szkolnej.
Opracowała Beata Pakuła
Opracowała Magdalena Żukowska
Uczniowie klas IVa, IVb, Vb, VIa wraz z opiekunami: Beatą Korzycką, Dorotą Olborską, Radosławem Kowalczykiem, Adamem Ziembą wyruszyli na 3dniową wycieczkę do Torunia i nie tylko… Wycieczkę udało się zorganizować dzięki dofinansowaniu rządowemu „Podróże z klasą” oraz wsparciu finansowemu Rodziców. Wycieczka była zorganizowana przy współpracy z Biurem Podróży Bona Via.
Wycieczkę rozpoczęliśmy wyjazdem spod szkoły w godzinach porannych.
Pierwszym punktem była wizyta w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie i udział w interaktywnych warsztatach edukacyjnych, w czasie których kaligrafowaliśmy, drukowaliśmy na żeliwnej prasie i … sami czerpaliśmy papier. Następnie przejechaliśmy do Torunia na spotkanie z lokalnym przewodnikiem - był spacer po Starym mieście trasą legend i mitów: Krzywa Wieża, Flisak, Ratusz Staromiejski, Piernikowa Aleja Gwiazd, Dwór Artusa, Katedra Świętojańska, Zamek Krzyżacki, Smok toruński, Baszta Koci Łeb oraz kamienice. Odwiedziliśmy Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika - sale wystawowe o tematyce związanej z wydarzeniami z życia wielkiego podróżnika.
Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w Żywym Muzeum Piernika, w którym odbyliśmy podróż w czasie: pierwsze piętro muzeum w magiczny sposób przeniosło nas do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej - poznaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Kolejno był przejazd do Domu Legend Toruńskich i udział w interaktywnym spektaklu, który pozwolił nam przenieść się w czasie i zasmakować przygód rozgrywanych w scenerii średniowiecznego Torunia. Byliśmy również z wizytą w Planetarium, gdzie został wyświetlony pokaz astronomiczny. Pokaz opowiadał o wielkości i budowie Wszechświata, opisywał najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżał tajemnice planet i galaktyk.
Trzeci dzień wycieczki to przejazd do Golubia Dobrzynia, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy zamek. Byliśmy podzieleni na dwie grupy. Były zabawy strzeleckie przed zamkiem - strzelanie z łuku, rzut toporem, włócznią - zabawy odbywały się na wolnym powietrzu w zamkowej fosie, gdzie znajdowały się tarcze; zabawy pod opieką panów z Bractwa Rycerskiego ubranych w historyczne stroje. Braliśmy udział w Grze miejskiej „Malownicza Starówka” - zadania dla drużyn to poznawanie najciekawszych miejsc Golubia, słodki poczęstunek w miłej kawiarence na Starówce, opieka koordynatora na miejscu gry. Na koniec ognisko z pieczeniem kiełbasek na podzamczu.
A potem już powrót do domu. Uczniowie wracali zmęczeni, ale i bogaci w nowe doświadczenia, umiejętności i wiadomości.
Opracowała: Beata Korzycka