W czwartek 3 października uczniowie klas 7 i 8 wybrali się do Rawy Mazowieckiej na seans filmowy "Niepewność. Zakochany Mickiewicz" do kina ROMA mieszczącego się w MDKu. Film w reżyserii Waldemara Szarka przedstawiał życie uczuciowe Adama Mickiewicza, a właściwie historię młodzieńczej miłości poety Adama Mickiewicza i Maryli Wereszczakówny. Pobyt w Rawie stał się okazją dla naszej młodzieży do odwiedzenia Muzeum Ziemi Rawskiej, gdzie zapoznano się z pamiątkami historycznymi naszego regionu. Zwieńczeniem wyjazdu był wspólny posiłek. Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: B. Pakuła, A. Tulin, H. Pruszczyk, M. Żukowska, A. Michalak.
W minionym tygodniu uczniowie klas 1-3 wzięli udział w szkoleniu z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzonym przez p. Radosława Kowalczyka. Szkolenie takie zostało także zorganizowane dla rodziców uczniów klas 1-3.
W pięknej słonecznej pogodzie odbyła się 24 września wycieczka klasy 5a i kilku osób z 5b zorganizowana przez wychowawcę klasy 5a panią Agnieszkę Głowacz do Warszawy. Piątoklasiści odbyli spacer po Starym Mieście słuchając opowieści przewodnika o legendarnej Gołębiarce z ulicy Piwnej, dzwonie z ulicy Kanoników spełniającym życzenia, czy historii powstania krużganków łączących królewskie pomieszczenia z Bazyliką Archikatedralną św. Jana Chrzciciela. Podziwialiśmy Zamek Królewski i poznaliśmy historię jego odbudowy po bombardowaniu hitlerowskim - w całości pokrytej z zebranych od ludzi datków. Kolejnym punktem warszawskiej przygody było zwiedzanie Muzeum Pieniądza NBP. Poznaliśmy historię powstania tego środka płatniczego. Widzieliśmy m.in.: denary pamiętające czasy Bolesława Chrobrego, próbowaliśmy podnieść sztabkę złota ważącą ponad 12 kg a aktualnie mającą wartość ponad 4 milionów złotych, zwiedzaliśmy skarbiec, mogliśmy zobaczyć wyposażenie samochodów do przewozu pieniędzy i strój strażników konwojujących transporty gotówki. Podziwialiśmy pokój numizmatyka, czyli osoby zbierającej cenne okazy monet. Trafiliśmy nawet do pracowni Andrzeja Heidricha - artysty, grafika i projektanta polskich banknotów oraz mieliśmy okazję sprawdzić się, czy potrafimy odróżnić banknoty prawdziwe od fałszywych. Odwiedzone Muzeum było dla nas niezwykle atrakcyjnym miejscem.
Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Agnieszka Głowacz i Kamila Major. Podróż odbyła się z Biurem Podróży BONA VIA ze Skierniewic.
Opracowała Kamila Major
Dnia 23 września uczniowie klasy IIa, IIb i IIIa byli na przedstawieniu Detektyw Pozytywka w MDK-u w Rawie Mazowieckiej. Sztuka powstała w oparciu o książkę G. Kasdepke Detektyw Pozytywka. Uczniowie poznali bohatera książki pana Pozytywkę, który nie do końca był zwyczajnym detektywem. Nauczył dzieci jaka potęga tkwi w umiejętności logicznego myślenia, ile można zyskać będąc spostrzegawczym, a także jak ważna jest w życiu dobra pamięć i zdolność kojarzenia faktów. Wspólnie z dziećmi rozwiązywał różne zagadki. Uczniowie poznali także i złego bohatera, który przeszkadza Pozytywce w jego pracy. Po spektaklu uczniowie przeprowadzili krótką rozmowę z aktorami poznając ich zawód.
Opracowała Krystyna Woźniak