Dzień Pluszowego Misia w zerówce
Jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku - mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku – Pluszowy Miś, kumpel do zabawy, kompan podróży, przyjaciel, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary.
Misie są często bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek, np.: Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia. Jest on patronem wielu przedszkoli i żłobków w Polsce i na świecie. Stał się również symbolem pomocy, dzięki akcji charytatywnej “Podaruj Misia” organizowanej co roku przez TVN, akcji “Miś” (polegającej na wręczaniu misiów i prezentów gwiazdkowych dla dzieci
z biednych rodzin) czy Fundacji Burego Misia na rzecz osób niepełnosprawnych.
Skąd się wziął?
Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”.
W grupie „0” świętowaliśmy z misiami – naszymi przytulankami 29 listopada. Były zabawy z misiami, kolorowanki, konkursy oraz wspólne oglądanie bajki „Kubuś Puchatek i przyjaciele”.
Opracowała Emilia Rochmińska
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Dzień 5 listopada, na całym świecie, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jest to święto wszystkich postaci bajkowych i okazja, aby wiele z nich sobie przypomnieć.
Bajki – prawie magiczne słowo – towarzyszą dzieciom, dorosłym również od najmłodszych lat. Bywają wesołe, bywają smutne – bawią, rozweselają, uczą, przekazują pożądane wartości, np.: dobro, prawdę, przyjaźń i przekonanie, że zło – zawsze przegrywa.
W tym roku szkolnym grupa sześciolatków obchodziła to święto w środę – 8 listopada. Gościliśmy w tym dniu Teatr Kukiełkowy „Tomcio” z Nowego Sącza z bajką „Krówka Kłamczucha”, opartej na książce J. Porazińskiej „Kozucha Kłamczucha” – zamiast kozy kłamczuchą w sztuce była sprytna krówka. Bardzo miła, sympatyczna krówka okazała się być notoryczna kłamczuchą. Oszukiwała gospodynię, że pasterka Paulinka źle się nią opiekuje, głodzi, nie daje pić. Po wielu perypetiach krówka dostała porządną nauczkę za swoje kłamstwa, zrozumiała swoje błędy, przeprosiła gospodynię i Paulinkę. Dobro i prawda zwyciężyły, jak to w bajkach bywa.
Dzieci z zaciekawieniem oglądały przedstawienie, odpowiadały na zadawane przez narratora pytania. Aktorzy dostali na koniec zasłużone brawa, a dzieci, miejmy nadzieję, zrozumiały mądrość przysłowia „Kłamstwo ma krótkie nogi”, a prawdomówność, umiejętność przyznania się do winy, wybaczanie błędów – to wartości pozytywne.
Spotkanie ze sztuką teatralną na żywo to bardzo ważny element wspierający rozwój kulturalny i społeczno– moralny u dzieci. Teatr wyostrza w nich zmysł obserwacji, potęguje uczucia społeczne, rozbudza wyobraźnię i twórcze myślenie.
Po przedstawieniu gr.0 przeniosła świętowanie bajek do sali zajęć: były zagadki obrazkowe i słowne o ulubionych bohaterach, piosenka „Lubimy bajki” oraz malowanie i kolorowanie ulubionych postaci bajkowych. Dzień minął szybko i bardzo wesoło.
Dziękuję pani Ewelinie Libera za pomoc w zorganizowaniu zajęć – wychowawczyni Emilia Rochmińska.
Pasowanie na przedszkolaka
W grupie trzylatków 25 listopada o godzinie 900 w Przedszkolu w Zespole Szkół w Sadkowicach odbyła się pierwsza ważna uroczystość dla dzieci najmłodszych - pasowanie na przedszkolaka.
Uroczystość ta w dużym stopniu stanowi zakończenie procesu adaptacyjnego dzieci do warunków i zasad panujących w przedszkolu. Podczas uroczystości pasowania maluchy swoim zachowaniem potwierdziły, że dobrze się czują w przedszkolu. Zaprezentowały rodzicom piosenki, wiersze i tańce, których nauczyły się do tej pory. Odświętny strój, a także wystrój Sali, podkreśliły doniosłość wydarzenia. W dalszej części dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a Pan Marek Lewandowski – dyrektor przedszkola z pomocą zaczarowanego ołówka dokonał pasowania. Na pamiątkę tej ważnej chwili każde dziecko otrzymało prezent (pamiątkowy długopis, znaczek oraz słodycze) ufundowany przez rodziców.
Do występu dzieci przygotowała wychowawczyni pani Karolina Jaźwiec- Królak oraz pani Patrycja Gontarek.
Wychowawczyni serdecznie dziękuje rodzicom za przygotowanie poczęstunku.
Opracowała Karolina Jaźwiec - Królak
Praca różnymi technikami plastycznymi wykorzystywana jest w terapii ręki przy usprawnianiu motoryki małej. Poprzez wykorzystywanie różnych metod, jak: ściskanie czy lepienie rozwijamy różne funkcje u dzieci, np. sprawność manualną, koordynację wzrokowo – ruchową. Szczególnie ważne jest rozwijanie tych funkcji u najmłodszych.
Dlatego dnia 10 października 2017 r. nasze dzieci z przedszkola spotkała wielka przygoda z chrupkami. Dzieci spędziły ten dzień na warsztatach, podczas których wykonywały m.in. postaci, ozdoby czy rośliny z kolorowych chrupek. Zajęcia sprawiły dzieciom wielką radość oraz pozwoliły im wykazać się kreatywnością i pomysłowością.
Opracowała Beata Rogala
W poniedziałek (9 października 2017 r.) było w grupie C przesmacznie, a przede wszystkim zdrowo!
Podczas zajęć dzieci własnoręcznie przygotowywały pyszną, witaminową sałatkę z przyniesionych z domów świeżych owoców: jabłek, gruszek, bananów, brzoskwiń, mandarynek, winogron. Wychowawczyni p. Beatą Rogalą oraz p. Ula Ekiel zadbały o czystość owoców, a dzieci o czystość swoich rączek przed przygotowywaniem sałatki. Każde dziecko miało tackę i bezpieczny nożyk do krojenia. Krojenie owoców i przygotowywanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka była przepyszna o czym świadczyły uśmiechnięte, owocowe buźki przedszkolaków :)
Opracowała Beata Rogala