„200 obiektów na 200 lat.
Nie tylko książki”
W dniu 27.10.2016r. dzieci z klas VI i V Zespołu Szkół w Sadkowicach pojechały na wycieczkę do Warszawy. Już w autokarze przeprowadzona została akcja ,,Przyłapani na czytaniu” polegająca na robieniu zdjęć uczniom czytającymi książki. Również w autobusie szkolnym znalazły się dzieci ,,przyłapane na czytaniu”. Najciekawsze fragmenty książek były głośno czytane przez mikrofon. Następnie dzieci pojechały do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego na wystawę rękopisów pt: „200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki”, która była zorganizowana i udostępniona z okazji rocznicy otworzenia Uniwersytetu Warszawskiego. Wystawa przedstawiła w ośmiu gabinetach tematycznych różnorodność i bogactwo zbiorów BUW. Dzieci z pomocą przewodników obejrzały kopie książki dawnej, opraw, rękopisów, a także muzykaliów, gazet, plakatów, pocztówek i innych materiałów. W ósmym gabinecie były zgromadzone książki współczesne i czytnik książek. Duży ekran przedstawiał pomieszczenia całej biblioteki.
Następnie odbyła się ciekawa lekcja biblioteczna pt.: ,,Magiczne zwoje i nie tylko - Język i forma rękopisów od średniowiecza do współczesności”. Pracownicy biblioteki zapoznali uczniów z historią trzech alfabetów. Dalsza część lekcji poświęcona była różnym formom książki (tabliczki, zwoje, kodeksy) i aspektom wpływającym na wygląd manuskryptu: pismo, oprawy, zdobienia, materiały. Na koniec wszystkie dzieci dostały zadania do wykonania.
Po wizycie w BUW wycieczka udała się do kina Cinema City w Jankach na film animowany pt : ,,Bociany” w reżyserii N. Stollera i Douga Sweetlanda.
Dziećmi opiekowały się: Agnieszka Tulin, Beata Szymczyk, Maria Wiśniewska, Renata Ekiel i Milena Kramarz.
Opracowała Renata Ekiel
Jak nie czytam jak czytam!
Dnia 10.06.2016 r. dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Sadkowicach wzięły udział w akcji ,,Jak nie czytam jak czytam”.
Jest to Ogólnopolska akcja masowego czytania, promująca książki i czytelnictwo szkolne. Według założeń polega na zebraniu się w jednym miejscu z książkami i sfotografowaniu, by pokazać frekwencję. Uczniowie w tym dniu czytali książki, grali w gry i zabawy czytelnicze.
Zdjęcia wraz z opisami zostaną wysłane do czasopisma ,,Biblioteka w szkole”. Za najlepiej przeprowadzoną akcję przewidywane są nagrody.
Opracowała Renata Ekiel
Noc Bibliotek
Dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Sadkowicach oraz nauczyciele i rodzice uczestniczyli w II Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, która odbyła się 4 czerwca 2016 roku.
Noc bibliotek to ogólnopolska wieczorno- nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki. Organizowana jest w Polsce po raz drugi. Akcja jest okazją by w niekonwencjonalny sposób poznać zbiory biblioteki. Jest skierowana do czytelników w każdym wieku. Tegoroczne hasło akcji brzmiało ,,Wolno czytać”.
Organizatorami imprezy w Sadkowicach były opiekunki bibliotek szkolnej i publicznej Renata Ekiel i Jadwiga Mleczarek.
Gośćmi honorowymi byli wójt gminy pani Karolina Kowalska i przewodniczący rady gminy pan Tadeusz Pietrzak.
Motyw przewodni tej imprezy to twórczość Henryka Sienkiewicza, gdyż rok 2016 jest rokiem tego wybitnego pisarza.
Wszyscy uczestnicy usiedli wokół stołu z dziełami H. Sienkiewicza. Głośne czytanie rozpoczęła pani wójt, a potem czytali wszyscy obecni przy stole. Książką czytaną głośno był wylosowany przez panią wójt Latarnik.
Następnie dzieci i młodzież przygotowały i odegrały 4 scenki sienkiewiczowskie na podstawie książek: W pustyni i w puszczy, Krzyżacy, Ogniem i mieczem i Potop. Gimnazjaliści grali też w karty pt flirt z dziełami H. Sienkiewicza ,następnie oglądali film Pan Wołodyjowski.
Dzieci ze szkoły podstawowej wykonywały prace plastyczne do konkursu Wszystkie miasta i wioski czytają „Psie troski” . Wszystkim uczniom podobały się kalambury czytelnicze, a także godzina duchów polegająca na szukaniu po ciemku z latarkami w bibliotece książek z dreszczykiem. Rodzice rozmawiali o książkach swojego dzieciństwa.
Uczestnicy dostali również zakładki i naklejki z logo akcji przysłane przez organizatora akcji w Polsce Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Dziećmi i młodzieżą opiekowali się Halina Pruszczyk, Sławomir Ekiel i Maria Wiśniewska.
Opracowała Renata Ekiel
W Szkole Podstawowej w Zespole Szkół w Sadkowicach realizowany był program ministerialny ,,Książki naszych marzeń’’.
Jednym z wymogów programu było zrealizowanie co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej. Klasy młodsze zajmowały się baśniami:
kl. Ia- Baśniowy świat Charsa Perrauta
kl. Ib – Baśniowy świat braci Grimm
kl. IIa – Baśniowy świat H.Ch. Andersena
kl. IIb – Baśnie i legendy polskie
kl. IIIa- W krainie 100 i jednej nocy
kl. IIIb – Wokół baśni rosyjskich
Projekty te były realizowane przez całe II półrocze roku szkolnego 2015/2016. Dzieci poznawały biografie baśniopisarzy i okoliczności powstania baśni. Słuchały baśni czytanych przez nauczycieli , starszych kolegów lub słuchały audiobooków. Wykonywały prace plastyczne różnymi metodami. Nad całością działań opiekę sprawowała Renata Ekiel.
Podsumowanie sześciu projektów odbyło się we wtorek 24.05.2016 r. Było to przedstawienie - mix baśni pt.: ,,Królewicz szuka żony”. W przedstawieniu udział wzięły dzieci ze wszystkich klas I-III szkoły podstawowej. Królewicz w czasie swojej wędrówki spotkał różne postacie baśniowe. Dzieci, nauczyciele i rodzice dowiedzieli się, że najważniejszymi cechami u żony i przyszłej królowej jest nie pochodzenie, ale dobroć i mądrość oraz troska o innych.
Opracowała Renata Ekiel
Z przyjemnością informujemy,
iż ZESPÓŁ SZKÓŁ W SADKOWICACH
otrzymał dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
w kwocie 12 000,00 zł.
Program rządowy „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” dotyczy wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów poprzez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakupu nowości wydawniczych