Dnia 4 lutego 2020 r. gośćmi Zespołu Szkół w Sadkowicach były wyjątkowe osoby Barbara Szelągowska autorka książek dla dzieci oraz ilustratorka Monika Jędrychowska.
Spotkania odbyły się w 3 grupach, a tematy dostosowane były do wieku dzieci.
1.przedszkole- Od pomysłu do druku
2.klasy I-III- Tajniki powstawania książki
3.Klasy IV i V –Słowne potyczki
W czasie spotkań wszystkie dzieci miały okazję dowiedzieć się na czym polega praca autora książek dla dzieci. Jednocześnie zapoznały się w jasny i przystępny sposób z procesem powstawania książki i jej budową. W czasie zajęć autorka p. B Szelągowska zapoznała dzieci ze swoimi utworami poprzez czytanie opowiadań i wierszyków. Zaprosiła też do odgadywania zagadek i wspólnych zabaw. Bardzo pouczająca okazała się zabawa ucząca poszanowania książek.
Ilustratorka p. M Jędrychowska natomiast opowiedziała jak powstają obrazki do książeczki, skąd czerpie pomysły i czego potrzebuje do ich tworzenia. Uczniom szkolnym zaprezentowała swoje autorskie filmy, dzięki którym zapoznały się również z procesem powstawania ilustracji-od pomysłu, poprzez szkic i poszczególne etapy obróbki komputerowej- do druku. Wskazała również możliwości programów graficznych przy tworzeniu rysunków. Przez całe zajęcia grupom młodszym towarzyszyła pluszowa kolorowa stonoga Jadzia, bohaterka książek Stonoga Jadzia i przyjaciele i Stonoga Jadzia wśród przyjaciół.
Na koniec uczestnicy mieli możliwość zakupu książek autorki z dedykacją. Goście podarowali również dwie książki do biblioteki szkolnej pt. Ja Peru i Siedem d(r)eszczowych dni.
Opracowała Renata Ekiel
Biblioteka szkolna po raz drugi przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu Wielka Liga Czytelników skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Głównym celem konkursu jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin. Konkurs jest organizowany na dwóch poziomach klasy I-III i V-VIII Uczeń zainteresowany konkursem musi pobrać z biblioteki szkolnej, a następnie oddać wypełnione i podpisane przez rodzica lub opiekuna Zgłoszenie Uczestnictwa. Uczniowie wypożyczają książki z listy konkursowej obowiązujące w szkole wraz z testami. Testy rozwiązują w domu najlepiej podczas rodzinnego czytania. Rodzice mogą wspierać dzieci, pomagać, doradzać. Testy zawierają pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także pytania powiązane z treścią książki. Wypełnione arkusze oddają do biblioteki szkolnej, gdzie zostają ocenione. Za zaliczenie każdego tekstu można uzyskać od 80 do 100 punktów i otrzymać naklejki, które może wklejać do karty sprawności czytelniczych.
Konkurs składa się z trzech etapów;
1.Szkolno-biblioteczny
Termin: 25 listopada 2019-13 marca 2020
-Uczniowie zdobywają 10 sprawności czytelniczych rozwiązując teksty z konkursowej listy lektur.
-Po uzyskaniu kompletu sprawności zapoznają się z książką wskazaną przez koordynatora .
2.Test kwalifikacyjny
Termin: od 16 do 27 marca (dokładny dzień ustala koordynator szkolny)
- Test kwalifikacyjny dotyczy znajomości treści książki i jest organizowany w bibliotece szkolnej lub na terenie szkoły. Odbywa się bez pomocy książki i rodziców.
- Maksymalnie 3 najlepszych uczniów z każdej kategorii (klasy 1-4 i 5-8) awansuje do powiatu i zapoznaje się z książką wskazaną przez organizatora
3.Test powiatowy-28 kwietnia
- Każdą placówkę biorącą udział w konkursie reprezentuje do 3 uczniów w obu kategoriach.
- Drużyny piszą test z pytaniami do treści wskazanej książki
- Drużyny walczą o tytuły Mistrza, I Wicemistrza III Wicemistrza Powiatu
Szkoła może tez uzyskać Certyfikat Szkoły Aktywnie Promującej Czytelnictwo. W związku z tym zachęcamy uczniów niechętnych konkursowi do rozwiązania przynajmniej jednego testu. Jednym z warunków jest bowiem duża ilość rozwiązanych testów.
Zgłoszenie Uczestnictwa, testy i książki znajdują się w bibliotece szkolnej.
Dzieci z Zespołu Szkół w Sadkowicach obchodziły Święto Pluszowego Misia 29 listopada trochę inaczej niż zazwyczaj. Skupiły się na najpopularniejszym misiu świata –Kubusiu Puchatku. Uczniowie klas II, III i IV czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom ulubione fragmenty książek ,,Kubuś Puchatek’’ i ,,Chatka Puchatek’’, których autorem jest A. A. Milne. Dzieci rozwiązywały również testy na podstawie książek o misiu i tym samym wzięły udział w konkursie Wielka Liga Czytelników, do którego przystąpiła szkoła. Dzieci z klas młodszych i przedszkolaki przyniosły tego dnia pluszowe misie.
Opracowała Renata Ekiel
,,Znajdźmy wspólny język’’- pod takim hasłem odbyła się w dn.05.10.2019 roku Ogólnopolska Noc Bibliotek. Jest to ogólnopolska wieczorowo - nocna impreza, promująca czytelnictwo i biblioteki, skierowana do czytelników w każdym wieku.
Noc Bibliotek w Sadkowicach zorganizowana została wspólnie przez bibliotekę szkolną i publiczną. Gośćmi honorowymi byli wójt gminy pani Karolina Kowalska oraz sekretarz gminy Krzysztof Starczewski.
Impreza rozpoczęła się od biesiady czytelniczej, w której brali udział zaproszeni goście: dyrektor szkoły p. Marek Lewandowski, bibliotekarki, nauczyciele, dzieci i rodzice. Uczestnicy Nocy Bibliotek dzielili się wrażeniami z przeczytanych książek, gdyż ,,Czytanie najfajniejsze jest wtedy, kiedy jest wstępem do dyskusji’’. Czytane były również fragmenty niektórych książek.
Dzieci i młodzież brała udział również w przygotowanych przez bibliotekarki G. Stępniak i R. Ekiel grach i zabawach czytelniczych.. Były to:
- Skrzynia skarbów;
- Zabawa w skojarzenia;
-Prawda czy fałsz;
-Zagadki czytelnicze;
-Jakim bohaterem jestem?
-Kalambury czytelnicze.
- Poszukiwanie kluczy do bibliotek. Gra terenowa, podczas której dzieci poszukiwały kluczy za pomocą szyfrów i innych wskazówek.
Za dobre odpowiedzi dzieci dostawały w nagrodę cukierki.
Bardzo dużo emocji wzbudził teatr cieni. Jest to kreatywna zabawa na porę wieczorową z użyciem zasłony i lampki nocnej. Dzieci najpierw odrysowały i wycięły zwierzęta, a następnie odgrywały różne wymyślone przez siebie scenki. Na koniec przyszedł czas na godzinę duchów. Chętne dzieci wysłuchały fragmentu książki M. Widmark pt: „Nelly Rapp i upiorna akademia”. Zdały też egzamin na Upiornego Agenta lub Upiorną Agentkę i dostały Legitymację Upiornej Akademii.
Dziećmi opiekowali się Sławomir Ekiel, Wiesława Przybyłkiewicz, Halina Pruszczyk, Maria Wiśniewska. Noc bibliotek zorganizowały bibliotekarki: Gabriela Stępniak oraz Renata Ekiel.
W dn. 18.06.2019 odbyła się w sali komputerowej prezentacja multimedialna przedstawiająca działania biblioteki szkolnej, a także czytelnictwo w roku szkolnym 2018/2019.
Najwięcej przeczytały
1.klasa III
2.klasa Vb
3.klasa IIa
Uczniowie za udział w konkursach i za bardzo dobre czytelnictwo otrzymali nagrody książkowe.
NAGRODZENI
Konkurs powiatowy „Wielka Liga Czytelników”
Natalia Sobczak kl VI b
Julia Kowalczyk kl Vb
Elwira Górecka kl Vb
Gabriel Olborski kl IIb
Natalia Traczyk kl IVa
Julia Kozera kl IVa
Szkolny konkurs ,,Mistrz pięknego czytania’’
I m-Aleksandra Kwiatkowska kl. III
II m - Marta Major- kl. IIa
III m - Julia Pruszczyk- kl. IIa
Najlepsi Czytelnicy
Magdalena Melon – kl. Ib
Maria Seliga - kl. IIa
Patrycja Marciniak - kl. IIb
Anna Kłos - kl. III
Kaja Brzozowska - kl. III
Angelika Golańska - kl. III
Nina Milczarek - kl. IVa
Natalia Traczyk - kl. IVa
Maria Szczepaniak - kl. IVa
Sylwia Staszewska – kl. IVb
Elwira Górecka – kl. Vb
Wiktoria Góralczyk - kl. VIb
Opracowała Renata Ekiel