Mała książka - Wielki człowiek
W ramach kolejnej ogólnopolskiej kampanii Mała książka – wielki człowiek pierwszoklasiści Zespołu Szkół w Sadkowicach otrzymali wyprawki czytelnicze sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W skład każdej wyprawki wchodzi: książka Justyny Bednarek pt. Wnuczka antykwariusza, broszura Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem - poradnik dla rodziców i opiekunów mówiącym o korzyściach wynikających ze wspólnego rodzinnego czytania. Zawiera także zbiór rekomendacji wartościowych książek przeznaczonych dla pierwszoklasistów. Wyprawkom towarzyszyły również gry i zabawy z książką. Tegorocznej kampanii towarzyszy hasło: Zależy Ci na rozwoju swojego dziecka? Podaruj mu miłość do książek.
Opracowała Renata Ekiel
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Światowy Dzień Pluszowego Misia dzieci z młodszych klas spędziły w bibliotece szkolnej.
Skąd się wzięło to sympatyczne święto? Otóż prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu nie pozwolił zabić małego niedźwiadka. Wydarzenie to rysownik uwiecznił na rysunku i umieścił w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Polecił swojej żonie uszyć kilka misiów, żeby zobaczyć jak się będą sprzedawały. Sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się więc z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy. Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony w 2002 roku w setną rocznicę „narodzin” pierwszego misia i jest obchodzony 25 listopada. Tę historię prowadzące przypomniały dzieciom, gdy te przyszły do biblioteki szkolnej ze swoimi pluszowymi misiami. Każde dziecko zaprezentowało swojego pluszowego misia. Z wypowiedzi dzieci wynikało, że misie pocieszają, gdy jest im smutno i źle, łagodzą lęk przed samotnością. Dzieci rozpoznawały na ilustracjach najsłynniejsze misie świata i rozwiązywały zagadki. Najwięcej emocji i radości wzbudziło pokonywanie przeszkód oczywiście razem z pluszakami. Na koniec kolorowały duże puzzle przedstawiające misie i je układały.
Zabawy i gry przygotowały i prowadziły Renata Ekiel i Anna Michalak.
Opracowała Renata Ekiel
W dniu 21 października uczniowie z Zespołu Szkół w Sadkowicach po raz drugi przyłączyli się do Ogólnopolskiej akcji Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie było realizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Uczniowie czytali swoje ulubione książki przyniesione z domu lub wypożyczone z biblioteki. Czytano na korytarzach szkolnych, w klasach i sali gimnastycznej. W bibliotece szkolnej uczniowie czytali w kąciku czytelniczym. Wychowawcy przedszkola czytali dzieciom w swoich klasach.
Akcja Przerwa na czytanie miała na celu promocję czytelnictwa, zachęcenia sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Priorytetem było pobicie zeszłorocznego rekordu akcji, w której wzięło udział 158 809 osób czytających na przerwie z 991 placówek w Polsce i 14 za granicą.
Akcje w Zespole Szkół w Sadkowicach zorganizowały Renata Ekiel i Anna Michalak
Opracowała Renata Ekiel
ABSURD NIE CZYTAĆ - pod takim hasłem odbyła się tegoroczna Noc Bibliotek zorganizowana wspólnie przez bibliotekę szkolną i publiczną.
Noc bibliotek to ogólnopolska wieczorno –nocna akcja, która w niekwestionowany sposób promuje czytanie oraz odwiedzanie bibliotek i szkoły o nietypowych godzinach. Impreza zorganizowana została wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Sadkowicach. Udało się przeprowadzić kilka akcji:
Biesiada czytelnicza. Tradycyjnie uczniowie rozmawiali o czytaniu i przedstawiali książki, które przeczytały w ostatnim czasie. Przyniosły również swoje ulubione książki i zaprezentowali je rówieśnikom, nauczycielom i rodzicom.
Teraz Fredro. Z okazji roku Aleksandra Fredry starsza młodzież przeczytała na głosy fragment Zemsty Aleksandra Fredy, a następnie wszyscy wspólnie przeczytali wiersz Paweł i Gaweł metodą wrażeniową.
Która „Rzepka” smaczniejsza? – rosyjska czy polska lekcja otwarta dla uczniów przeprowadzona przez panią Urszulę Adamczyk. Lekcje zapoczątkowało wspólne czytanie wiersza Rzepka J. Tuwima. Następnie pani Adamczyk zapoznała uczestników z podstawowymi wyrazami ułatwiającymi zrozumienie rosyjskiego filmu animowanego opartego na wierszu Rzepka.
Uczniowie rozwiązywali też zadania dotyczących obu wersji utworu z wykorzystaniem platformy Wordwall. Dużo emocji wzbudziły gry i zabawy ruchowe zakończone wręczeniem nagród za udzielenie prawidłowej odpowiedzi.
„Szukanie skarbów Nocy Bibliotek”- czytelnicza gra terenowa. Jest to atrakcyjna metoda popularyzująca czytanie poprzez zabawę. Gra dzięki swojej nowoczesnej formule, wzbudziła duże zaangażowanie uczestników.
Dzieci podzielone na 8 grup bardzo sprawnie i z entuzjazmem rozwiązywały różne szyfry i zagadki literackie. Znalazły wszystkie skrzyneczki ze skarbami Nocy Bibliotek. Skarbami były zakładki i naklejki z logo akcji, i słodycze. Gry terenowe przygotowały bibliotekarki Renata Ekiel i Gabriela Stępniak.
Noc talentów. Na zakończenie chętni uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Z zainteresowaniem i podziwem dla ich talentu przysłuchiwali się im przybywający po dzieci rodzice, a także opiekunowie.
Dziećmi opiekowali się Renata Ekiel, Gabriela Stępniak, Sławomir Ekiel, Urszula Adamczyk i Dorota Olborska.
Opracowała Renata Ekiel
Narodowe Czytanie 2023
Tegoroczna edycja poświęcona była lekturze powieści
"Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.