Przedszkolaki z Zespołu Szkół w Sadkowicach ze swoją wychowawczynią p. Dorotą Olborską wybrały się do biblioteki szkolnej. Wysłuchały fragmentu książki Zofii Staneckiej pt. Basia i Boże Narodzenie i wykonywały ilustracje do książki. Bardzo im się to podobało, gdyż materiał był raczej niecodzienny i oryginalny. Różne elementy wycinały z kolorowych papierów i przyklejały na tekturowych pudełkach. Przez dwa dni szare pudełka zamieniły się w kolorowe pełne Mikołajów, choinek i bałwanków i domków symbolizujących rodzinę. Spoglądając na te barwne pudełka można domyśleć się też marzeń o prezencie pod choinkę. Na koniec zrobiły sobie z pudełkami zdjęcia, obejrzały książki dla dzieci i dobrych humorach pomaszerowały na obiad. Wystawę świątecznych barwnych pudełek można obejrzeć się w bibliotece szkolnej.
Opracowała Renata Ekiel
W dniach 25-27 listopada w przedszkolaki z Sadkowic obchodziły Dni Pluszowego Misia. Według legendy 25 listopada 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt podczas polowania kazał uwolnić małego niedźwiadka. Ilustrację z tego zdarzenia umieszczono w gazecie, producent zabawek uszył pierwszego pluszowego misia. W 2002 roku w stulecie polowania dzień 25 listopad został ustanowiony jako Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Wszystkie sale przedszkolne i biblioteka szkolna zostały udekorowane. W tym roku, ze względu na pandemię, dzieci nie mogły przynieść swoich ulubionych misiów. Bardzo chętnie więc opowiadały o przywiązaniu do swoich pluszowych przyjaciół. Z tych zwierzeń wynika, że są one ich nieodłącznymi towarzyszami, powierzają im radości i smutki. Najczęściej także zasypiają w ich towarzystwie.
Przedszkolaki obejrzały też prezentacje multimedialne z historią pluszowego misia. Dowiedziały się też skąd pochodzą i co lubią znane misie. Najwięcej radości sprawiły dzieciom misiowe gry multimedialne udostępnione na tablicy interaktywnej. Gry multimedialne zostały wysłane również dzieciom z klasy I-III przez portal Librus.
Lekcję o pluszowych misiach przeprowadziły praktykantka pani Alina Bińkowska i wychowawczyni grupy 0b pani Dorota Olborska. Dzieci poprzez zabawę uczyły się, rozwiązywały różne zagadki i zadania, śpiewały oraz tańczyły.
27 listopada najmłodsze grupy przedszkolne razem ze swoimi wychowawczyniami odwiedziły bibliotekę szkolną. Grały tam w dużą grę planszową ,,W misiowej krainie” wykonaną przez ich starszych kolegów. Uczniowie opracowali również pytania i zdania, z którymi musiały zmierzyć się maluchy. Bardzo podobało im się rzucanie dużą kostką i poruszanie się dużymi pionkami. Dzieci układały również z figur geometrycznych misia Kółeczko, Kwadraciaka, Trójkaciaka oraz misia Prostokątniaka. Bardzo przydała się tu umiejętność pracy w grupie. Gry multimedialne i inne materiały udostępniła Biblioteka Pedagogiczna w Rawie Mazowieckiej w ramach współpracy i wspomagania szkół i bibliotek. Przez trzy Dni Pluszowego Misia dzieci wykonywały prace plastyczne różnymi technikami. Najpiękniej wykonane prace znajdą się na wystawie w Bibliotece Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej.
Opracowała Renata Ekiel
W dn. 10.10.2020 w Zespole Szkół w Sadkowicach odbyła się VI Ogólnopolska Noc Bibliotek. Jest to ogólnopolska wieczorowo-nocna akcja promująca czytanie i biblioteki. Hasłem tegorocznej nocy było Klimat na czytanie. Impreza zorganizowana została wspólnie przez bibliotekę szkolną i publiczną.
Dzieci i młodzież brały udział w przygotowanych przez bibliotekarki Renatę Ekiel i Gabrielę Stępniak grach i zabawach czytelniczych. W tym roku były to:
- Baśniowe zadania
-Literackie bingo
-Krzyżówki, wykreślanki
-Kości opowieści
-Jakim bohaterem jestem?
Za dobre odpowiedzi i dobrze wykonane zadania uczniowie dostawali długopisy i cukierki. Wszyscy uczestnicy tj. dzieci, nauczyciele i rodzice otrzymali również naklejki z ekslibrisem Nocy Bibliotek, które wraz z plakatami zostały przysłane przez organizatora Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Z powodu pandemii koronawirusa impreza trwała krócej niż zazwyczaj i była ograniczona ilością uczestników.
Dziećmi opiekowali się: Renata Ekiel, Sławomir Ekiel, Kamila Major, Halina Pruszczyk.
Opracowała Renata Ekiel
Konkurs w czasach zarazy zakończył się
III etap-test finałowy o mistrzostwa powiatu rozpoczął się 28 maja i był pisany zdalnie przez 45 minut.
Test pisany przez finalistów indywidualnie był bardzo szczegółowy. Nasi reprezentanci uzyskali następujące tytuły:
W grupie klas I-IV
1. Gabriel Olborski kl. IIIb - I Wicemistrz Powiatu
2. Gabriela Madejska kl. IIa - I Wicemistrz Powiatu
3.Wojciech Wojtaś kl. III a – Dyplom Uczestnika
W grupie klas V-VIII
1. Elwira Górecka -kl. VIb - Mistrz Powiatu
2. Julia Kowalczyk- kl. VIb - Mistrz Powiatu
3. Maja Marciniak- Kl.VIb - I Wicemistrz Powiatu
Dzieci młodsze musiały się wykazać szczegółową znajomością książki D. Wieczorkiewicza Hulajnogą przez smoczą wyspę.
Starsze koleżanki pisały test z książki A. Kasprzak Wiłka smocza dziewczynka.
Test pisany był przez finalistów indywidualnie.
Serdecznie gratulujemy dzieciom oraz rodzicom za zaangażowanie i wytrwałość i życzymy powodzenia w konkursie na drugi rok szkolny.
Konkurs w czasach zarazy
Uczniowie z Zespołu szkół w Sadkowicach biorą udział w konkursie nawet podczas epidemii koronawirusa. Dwa etapy już się zakończyły:
I etap szkolno- biblioteczny
Polegał na Indywidualnym zdobywaniu sprawności czytelniczych w dwóch kategoriach wiekowych I-IV i V-VIII Uczestnicy etapu szkolnego zdobywali sprawności poprzez czytanie 10 dowolnych książek z listy konkursowej i rozwiązywali do nich testy odbieranych z biblioteki szkolnej .Testy rozwiązywały w domu.
II etap kwalifikacyjny.
Uczniowie rozwiązywali testy z treści książek w poniedziałek 11 maja zdalnie na platformie testportal. Mistrzami szkoły zostali uczniowie z największą liczbą punktów.
W grupie klas I-IV
1.Gabriela Madejska- kl. IIa.
2.Gabriel Olborski.- kl.IIIb
3.Wojciech Wojtaś.- kl IIIa
Dzieci pisały testy z treści książki J. Bednarek Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)
W grupie klas V-VIII
1.Elwira Górecka -kl. VIb
2. Julia Kowalczyk- kl. VIb
3.Maja Marciniak- Kl.VIb
Uczennice pisały testy z treści książki H. Ożogowskiej Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek
III etap-test finałowy o mistrzostwa powiatu rozpocznie się 28 maja i prawdopodobnie będzie pisany zdalnie przez 45 minut. Dzieci młodsze muszą się wykazać szczegółową znajomością książki D. Wieczorkiewicza Hulajnogą przez smoczą wyspę. Starsze koleżanki będą pisać test z książki A. Kasprzak Wiłka -smocza dziewczynka.
Test będzie pisany przez finalistów indywidualnie.
Serdecznie gratulujemy dzieciom oraz rodzicom za zaangażowanie i wytrwałość i życzymy szczęścia w teście finałowym.
Opracowała Renata Ekiel