Miesiąc listopad upłynął nam na wspomnieniach o żołnierzach Oddziału Leśnego Armii Krajowej DZIK, którzy walcząc z niemieckim okupantem stracili życie w zasadzce w miejscowości Szwejki Małe pod koniec listopada 1944 r.
Dnia 3 listopada br. w kinie Roma działającym w MDK im. Danuty Siedzikówny INKI w Rawie Mazowieckiej miała miejsce uroczysta premiera powstającego blisko przez 4 lata filmu wojennego pt. „DZIK”. Cztery dniu później (7.11), z inicjatywy nauczyciela historii pana Radosława Kowalczyka, na film „Dzik” udali się nasi starsi uczniowie z klas VIIA, VIIB oraz II, IIIA i IIIB gimnazjum. Uczniami opiekowały się wychowawczynie: pani Ewa Kępka, pani Halina Pruszczyk, pani Beata Gotner – Jurek i pani Beata Szymczyk.
Film ten to pełen napięcia polski thriller wojenny w reżyserii Łukasza Chojeckiego i Damiana Lu Wenty. Akcja filmu rozpoczyna się pod koniec 1944 roku w lasach, w pobliżu Rawy Mazowieckiej. Konfident pochodzenia holenderskiego o pseudonimie Peter po dwumiesięcznym pobycie w leśnym oddziale AK „Dzik” odłącza się od grupy partyzantów i dezerteruje. Kilka dni później w mundurze Wehrmachtu wydaje oddział Niemcom. Rozpoczyna się akcja o kryptonimie „Dzik” i pościg za oddziałem pod wodzą „krwawego kata tomaszowskiego gestapo”, „Pana życia i śmierci” Georga Boettiga. Ta historia wydarzyła się naprawdę i dzięki relacjom świadków i dużej ilości materiałów archiwalnych, mogliśmy ją poznać. W latach okupacji niemieckiej, na terenach ziemi rawskiej działał prężnie oddział leśny Armii Krajowej „Dzik”. W Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Zapiecek 8 mieściła się siedziba gestapo z celami więziennymi ulokowanymi w piwnicach. Była to specjalna formacja policji do eliminowania ruchu oporu. Straciło tam życie i zdrowie wiele osób. Misją filmu jest pokazanie piekła czasów wojny. Tragedii nie tylko żołnierzy podziemia, którzy walczyli o naszą wolność, ale głównie cywilów. Warto zauważyć, że konsultacji historycznej do filmu udzielał, nasz nauczyciel historii Radosław Kowalczyk. Dzięki obejrzeniu filmu, uczniowie w znaczącym stopniu poszerzyli wiedzę na temat historii naszego regionu, potrafią związać wydarzenia z okresu II wojny światowej z dziejami swojej gminy, powiatu i państwa. Film wzbudził poczucie dumy z dokonań ludzi z naszego regionu, w tym także swoich przodków. Pozytywnie wpłynął na kształtowanie w świadomości młodych ludzi postaw patriotycznych.
Natomiast w minioną niedzielę (26.11) obchodziliśmy 73. rocznicę bitwy Oddziału Leśnego Armii Krajowej „Dzik” z okupantem hitlerowskim. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w kościele parafialnym w Sadkowicach. Po nabożeństwie uczniowie Zespołu Szkół w Sadkowicach, przygotowani przez nauczycieli pana Radosława Kowalczyka i panią Agnieszkę Tulin, w krótkim montażu słowno-muzycznym przypomnieli zebranym najważniejsze fakty z naszej historii wraz z pieśniami patriotycznymi tego okresu. Następnie poczty sztandarowe, przedstawiciele władz powiatu rawskiego oraz gminy Sadkowice i gminy Biała Rawska, a także mieszkańcy udali się pod pomnik OL AK „Dzik” w miejscowości Szwejki Małe, aby złożyć kwiaty i uczcić pamięć poległych bohaterów.
Opracowała Kamila Major
Zdjęcia z premiery filmu pochodzą z fb film DZIK.
Zdjęcia z rocznicy bitwy z eglos GŁOSU RAWY MAZOWIECKIEJ I OKOLICY.