Dzień Pluszowego Misia w zerówce
Jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku - mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku – Pluszowy Miś, kumpel do zabawy, kompan podróży, przyjaciel, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary.
Misie są często bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek, np.: Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia. Jest on patronem wielu przedszkoli i żłobków w Polsce i na świecie. Stał się również symbolem pomocy, dzięki akcji charytatywnej “Podaruj Misia” organizowanej co roku przez TVN, akcji “Miś” (polegającej na wręczaniu misiów i prezentów gwiazdkowych dla dzieci
z biednych rodzin) czy Fundacji Burego Misia na rzecz osób niepełnosprawnych.
Skąd się wziął?
Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”.
W grupie „0” świętowaliśmy z misiami – naszymi przytulankami 29 listopada. Były zabawy z misiami, kolorowanki, konkursy oraz wspólne oglądanie bajki „Kubuś Puchatek i przyjaciele”.
Opracowała Emilia Rochmińska