Spotkanie wigilijne
w "zerówce"
Wigilia to dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "vigilare", to znaczy: czuwanie, stanie na straży, bycie gotowym. Wigilią nazywana jest także uroczysta wieczerza, do której zasiada się o zmroku w gronie najbliższych.
W tradycji chrześcijańskiej od samego początku zwyczaj ten dotyczył różnych świąt, my jednak mówimy szczególnie o tej jednej wigilii - Wigilii Bożego Narodzenia.
Istotą Wigilii Bożego Narodzenia jest przyjście na świat Chrystusa jako Człowieka, dlatego też mocno akcentowany jest element rodzinny. - W tradycji chrześcijańskiej jest to celebracja święta rodzinnego, a szczególnie uwidocznione są takie wartości jak: otwarcie, wzajemna miłość, pokój i pojednanie. I to jest szczególna wartość Wigilii Bożego Narodzenia.
W tradycji chrześcijańskiej jest to celebracja święta rodzinnego, a szczególnie uwidocznione są takie wartości jak: otwarcie, wzajemna miłość, pokój i pojednanie. I to jest szczególna wartość Wigilii Bożego Narodzenia.
W Polsce – jako jednym z nielicznych krajów – Wigilia jest również dniem wręczania prezentów; na Zachodzie Mikołaj pojawia się dopiero w dzień Bożego Narodzenia - 25 grudnia. Do tych zwyczajów doszła później tradycja ubierania choinki, która jest chrześcijańskim symbolem drzewa rajskiego. Przez zieleń, którą zachowuje nawet w zimie, jest dla wierzących symbolem Chrystusa, jako "drzewa życia", ozdobiona lampkami symbolizuje Chrystusa - "światłość świata".
W naszej grupie spotkanie rozpoczęły Jasełka „Wigilijna noc”, po czym tradycyjnie wychowawczyni odczytała fragment Ewangelii według Św. Łukasza, podzieliliśmy się opłatkiem i zasiedliśmy do wspólnego wieczerzowania. Oczywiście nie zabrakło wizyty Mikołaja i upominków.
Wychowawczyni Emilia Rochmińska dziękuje za pomoc w przygotowaniu Jasełek pani Ewelinie Libera i rodzicom za piękne stroje oraz miłą, serdeczną atmosferę. To ostatnia Wigilia w tym gronie – za rok nasze maluchy będą już uczniami kl. I.
Opracowała Emilia Rochmińska