Pierwszy dzień wiosny to symboliczny moment, w którym zima odchodzi w niepamięć. Wraz ze zmianą pory roku, zmienia się również nasze nastawienie do życia. Pomimo trudnych czasów, cieszymy się na cieplejsze dni, mając nadzieję, że wraz ze zmianą pogody, ulegnie poprawie również sytuacja za naszą wschodnią granicą.
Mamy nadzieję, że zakończy wojnę i przyniesie upragniony pokój na świecie, przyniesie radość dzieciom, ich rodzinom, przyjaciołom – wszystkim. I nie ważne czy jest to Wiosna meteorologiczna, kalendarzowa, fenologiczna czy astronomiczna. Niech nastanie radość, powróci nadzieja. Niech uśmiech zagości na wszystkich dziecięcych buziach.
21 marca, to również Światowy Dzień Zespołu Downa - obchodzimy go z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa od 2005 roku. W 2012 roku patronat nad świętem objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Jego pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie.
Data obchodów patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych. Wiąże się ona również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.
Światowy Dzień Zespołu Downa nazywany jest również Dniem Kolorowej Skarpetki. Kolorowe skarpetki nie do pary są symbolem niedopasowania społecznego
i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Do akcji dołączyły nawet dzieci nieobecne.
Opracowała wychowawczyni gr 0A: Emilia Rochmińska