W dniu 9 maja 2012 r. Samorząd Uczniowski Gimnazjum im. Jana Pawła II zorganizował wraz ze swoimi opiekunami, tj. p. Magdaleną Pajdą i p. Radosławem Kowalczykiem, wycieczkę do Warszawy. Wycieczka została ufundowana przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Udział wzięli w niej uczniowie zaangażowani w bieżącym roku szkolnym w pracę SU na rzecz profilaktyki uzależnień.
Głównymi priorytetami wyjazdu było zwiedzanie ciekawych obiektów na terenie stolicy i jej okolic - Muzeum Powstania Warszawskiego, Starego Miasta i Pałacu w Wilanowie.
Już o godzinie 7.00 rano wyruszyliśmy spod szkoły w Sadkowicach. Pierwszym obiektem, który zobaczyliśmy było Muzeum Powstania Warszawskiego. To, co tam zobaczyliśmy, przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Wprost nie mogliśmy uwierzyć, że niegdyś w tym miejscu mieściła się elektrownia tramwajowa. Muzeum interaktywne,o którym mowa, w niesamowity sposób pobudza wyobraźnię i wywołuje przeżycia związane z sytuacją powstańców i cywilnych mieszkańców Warszawy. Młodzież oprócz tego, że miała możliwość obejrzenia wielu eksponatów, to wiele z nich mogła również dotknąć. Przemieszczając się po muzeum, uczniowie zbierali kolejne kartki z kalendarza obejmujące 63 dni trwania powstania i opisujące jego aktualną sytuację. Bardzo duże zainteresowanie wśród naszej grupy wzbudziły kanały. Każdy mógł wyobrazić sobie, co przeżywali ludzie, którzy w nich szukali drogi ucieczki i schronienia.
Następnie udaliśmy się pod Kolumnę Zygmunta III Wazy, gdzie również zobaczyliśmy Zamek Królewski i wiele innych budynków oddających klimat historycznej Warszawy. Potem wyruszyliśmy do Wilanowa, gdzie zwiedzaliśmy wybudowaną w drugiej połowie XVII wieku letnią rezydencję króla Jana III Sobieskiego. W licznych, bogato zdobionych salach pałacu podziwialiśmy kolekcje portretów, rzeźb i waz.
Nasze zwiedzanie nie ograniczyło się tylko do biernego słuchania naszej przewodniczki, lecz mieliśmy możliwość zaprezentowania naszej wiedzy związanej z tym miejscem i postaciami z nim związanymi odpowiadając na pytania zadawane przez naszą przewodniczkę, jak również rozwiązując karty pracy, które od niej otrzymaliśmy.
Pełni wrażeń i bogatsi o wiele nowych przeżyć udaliśmy się w drogę powrotną. Z pewnością możemy stwierdzić, iż nasz wyjazd okazał się doskonałą lekcją żywej historii.
Opracował: Radosław Kowalczyk