ZDROWA DIETA I RUCH CIAŁA
W MOIM ŻYCIU TO RZECZ STAŁA
Uczniowie szkoły podstawowej w Sadkowicach przystąpili do konkursu na projekt edukacyjny promujący zmianę zachowań w zakresie stylu życia w środowisku lokalnym w ramach realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego TRZYMAJ FORMĘ .
Działania projektowe trwały prawie cztery miesiące. Przypominały o nich gazetki ścienne umieszczone na korytarzu i w stołówce szkolnej. Finałem projektu była organizacja Tygodnia dla Zdrowia w dniach od 7.04 do 13.04.2016, który składał się z następujących działań:
- Tydzień Zdrowego Śniadania – uczniowie klas młodszych wspólnie z rodzicami, dzieci starsze samodzielnie, przygotowywali zdrowe kanapki, sałatki oraz koktajle mleczno-owocowe; smacznymi kanapkami częstowali przedszkolaków;
- przeprowadzenie ćwiczeń śródlekcyjnych przez wybranych uczniów według przygotowanych wcześniej zestawów;
- rozgrywki sportowe w piłkę siatkową uczniów klas V-VI – mecz finałowy;
- prezentacja i wspólne wykonanie układu tanecznego przez dzieci z przedszkola, klas I-IV, rodziców, seniorów i nauczycieli;
- inscenizacja słowno-muzyczna pt. „Żeby zdrowym być…” w wykonaniu uczniów klas drugich i VB, na którą przybyli zaproszeni dziadkowie, rodzice, pielęgniarka szkolna, społeczność uczniowska i przedszkolaki;
- przekazanie przygotowanych wcześniej folderów obecnym gościom.
Uczniowie wykazali się dużym zainteresowaniem i aktywnym udziałem w realizację projektu. Przeprowadzona akcja informacyjna dotycząca zdrowego żywienia spowodowała większą świadomość uczniów i ich rodziców.
Rodzice aktywnie włączyli się w organizację i przeprowadzenie „Tygodnia dla Zdrowia” w naszej szkole. Dostarczali świeże produkty do przyrządzenia drugiego śniadania, a w klasach młodszych pomagali dzieciom w wykonywaniu kanapek. Pomogli w przygotowaniu kostiumów i scenografii do inscenizacji „Żeby zdrowym być…”. Wspólnie z dziećmi wykonywali układ taneczny. Systematycznie dostarczali dostępne owoce.
Realizatorzy projektu wierzą, że działania rozpoczęte projektem kontynuowane będą dale, co wpłynie na zmianę nawyków żywieniowych w rodzinach. Efektem tego będzie zmniejszenie liczby otyłych dzieci w naszej szkole.
Należy zaznaczyć, że działania prozdrowotne w naszej szkole prowadzone są systematycznie od wielu lat.
Realizacją projektu zajęły się p. Ewa Kępka, p. Janina Walas i p. Beata Szymczyk.
Opracowała Ewa Kępka
Zdjęcia z przedstawienia oraz z podejmowanych działań znajdują się w poniższych galeriach:
W ramach szkolnego programu profilaktyki uczniowie klasy VI oraz ich rodzice uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych zorganizowanych przez wychowawczynię klasy p. Beatę Szymczyk. Podczas zajęć uzyskali informacje na temat negatywnych skutków palenia papierosów, picia alkoholu, zażywania narkotyków, uczyli się też asertywności. Rodzice dowiedzieli się jak być „dobrym” rodzicem nastolatka, który potrafi zrozumieć i wspierać swoje dziecko w trudnych momentach. W ramach zajęć uczniowie przygotowali przedstawienie pt. „Podwórkowy happening”, które zaprezentowali swoim kolegom z klas czwartych i piątych.
Na zakończenie programu odbyła się wycieczka na Pojezierze Brodnickie, podczas której uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób młodzi ludzie mogą spędzać czas wolny bez używek i przemocy. Wycieczkę współfinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Opracowała Beata Szymczyk
Dnia 3 czerwca 2014r. odbył się kolejny wyjazd uczniów szkoły podstawowej na pływalnie "AQUARIUM Centrum Fit Rawa" w Rawie Mazowieckiej.
Tym razem dzieci spędziły czas na basenie wraz z instruktorem, który prowadził z nimi naukę pływania. Tym samym łącząc przyjemne z pożytecznym dzieci miały okazję miło spędzić czas i nauczyć się nowej umiejętności - pływania.
Opiekę nad ucznimi podczas wyjazdu sprawowały: Wiesława Przybyłkiewicz, Anna Majewska oraz Agnieszka Krawczyk.
We wtorek 6 maja 2014 r. uczniowie klasy II gimnazjum wybrali się na wycieczkę rowerową do Rezerwatu Przyrody „Trębaczew” (gm. Sadkowice). Wycieczka była jednym z elementów projektu edukacyjnego realizowanego w klasie II Gim, którego temat brzmi: „W jaki sposób styl życia wpływa na nasze zdrowie”.
Piękna pogoda sprzyjała poznawaniu dróg i dróżek naszej gminy oraz obcowaniu z przyrodą. Przejażdżka rowerem była miłą odmianą w używanych i preferowanych przez młodzież środkach lokomocji.
Po rezerwacie oprowadził nas zarządzający lasem w Trębaczewie leśniczy pan W. Kowalski, który w bardzo interesujący sposób opowiadał młodzieży o swoim ”gospodarstwie”.
Rezerwat Przyrody "Trębaczew" zajmuje obszar 164,91ha lasu sosnowo-dębowego, a został utworzony w 1958 r. w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu sosnowo-dębowego na Wysoczyźnie Rawskiej, z dużym udziałem modrzewia polskiego (Larix polonica) naturalnego pochodzenia. Rezerwat "Trębaczew" stanowi bardzo cenne i nie zniszczone zbiorowisko drzew, wśród których najważniejszym i najokazalszym jest modrzew polski, krzewów i roślin runa. W rezerwacie modrzew odnawia się naturalnie, tworząc drzewostany mieszane z sosną i dębem. To największe na Mazowszu skupisko modrzewi z tak bogatą florą. Wiek modrzewi określa się na około 100-160 lat. W konkursie zorganizowanym przez redakcję Przeglądu Leśniczego w 2001 roku, na najgrubsze drzewa Lasów Państwowych w grupie 20 najgrubszych modrzewi znalazło się 9 drzew z Rezerwatu Trębaczew o obwodach pni od 3,6 do 3,9 metra (informacja ze strony internetowej Nadleśnictwa Skierniewice).
Po powrocie do szkoły na uczniów czekała miła niespodzianka. Mamy drugoklasistów (p. A. Kowalczyk i p. M. Radzimirska) przygotowały dla podróżników pyszne kiełbaski z grilla oraz pieczone jabłka. Natomiast wychowawczyni pani Halina Pruszczyk zorganizowała swoim podopiecznym quizy i zabawy na powietrzu.
Opiekę nad uczniami podczas wycieczki rowerowej sprawowali nauczyciele: Radosław Kowalczyk, Magdalena Pajda, Urszula Adamczyk, Kamila Major.
Opracowała Kamila Major
Kolejnym działaniem realizowanym w ramach projektu edukacyjnego w klasie II gimnazjum ("W jaki sposób styl zycia wpływa na nasze zdrowie"), był test sprawdzający wydolność (sprawność, wytrzymałość) organizmu - 12-minutowy bieg zwany testem K. H. Coopera. Test odbył się 29 kwietnia 2014 r. na zajęciach wychowania fizycznego pod opieką nauczyciela pana Janusza Szymczyka. Wzięło w nim udział 25 uczniów klasy II:11 dziewcząt oraz 14 chłopców. Biorąc pod uwagę, że test przeprowadzony był po dwutygodniowej przerwie spowodowanej przerwą świąteczną oraz egzaminami gimnazjalnymi, jego wyniki są dobre.
Ogólne zestawienie % uzyskanych wyników