W dn.08.11.2024r.do Zespołu Szkół w Sadkowicach ponownie przybył Przemysław Jakóbczyk. Jest on prezesem fundacji Akademii Samodzielności, organizuje zielone szkoły, obozy survivalowe dla młodzieży. Ostatnio prowadzi różnorodne szkolenia na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.
W wolnym czasie pisze książki. Pisarz znów zaprezentował zgromadzonym uczniom i nauczycielom proces powstawania książki od pomysłu, do trafienia książki do rąk czytelnika. Przybliżył uczniom zadania grafika, ilustratora, recenzenta, redaktora i korektora. Wyjawił także że pierwowzorem literackiej postaci jego książek jest jego córka Zuzia. Jak do tej pory wydane zostały 3 książki z serii Księgi Samodzielności czyli Przygody Zuzy na bezludnej wyspie, Zuza w tarapatach, oraz Zuza w krainie kangurów. Wkrótce ukaże się 4 tom pt: Księga samodzielności, czyli Zuza kontra dzika Alaska.
Autor zaprezentował też triki survivalowe, opisane, w Księdze samodzielności, które można w razie konieczności wykorzystać w niecodziennych warunkach Wszystkim podobał się ogrzewacz do rąk z puszki do napoju i świeczki, a także pułapka na ryby z plastikowej butelki i sznurka. Czytał odpowiednie fragmenty w swoich książkach. Odpowiadał też na pytania uczniów, które dotyczyły jego twórczości, pracy i zainteresowań czytelniczych.
Po spotkaniu można było nabyć książki autora i pozyskać jego autograf.
Opracowała Renata Ekiel
W dniu 29.10.2024 r. uczniowie z Zespołu Szkół w Sadkowicach kolejny raz wzięli udział w Ogólnopolskiej akcji "Przerwa na czytanie" - bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie było realizowane w ramach Międzynarodowgo Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Uczniowie przynieśli z domu książki, które czytali podczas przerw międzylekcyjnych na korytarzach szkolnych, w klasach, w bibliotece i sali gimnastycznej. Starsi uczniowie czytali książkę swoim młodszym kolegom.
Akcja "Przerwa na czytanie" miała na celu promocję czytelnictwa, zachęcenia sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
#przerwanaczytanie
Opracowała Renata Ekiel
„Moc bibliotek” pod takim hasłem odbyła się Noc Bibliotek 2024 zorganizowana już tradycyjnie wspólnie przez bibliotekę szkolną i publiczną.
Motywem przewodnim tegorocznej Nocy była seria książek o Harrym Potterze. Klasa zamieniła się w salę w szkole Hogwartu. Były dekoracje i stół zastawiony do posiłku. Dzieci poprzebierały się za małych czarodziei. Każdy uczestnik z kuferka losował przypinki, której kolor i nazwa domów Hogwartu: Gryffindoru, Slytherinu, Ravenclawu i Hufflepuffu decydowała o przydziale do grupy. Wszystkie gry, zabawy, warsztaty, odbywały się właśnie według tych grup:
1. Turniej czterech domów z treści serii O Harrym Potterze - prowadzone przez p. R. Ekiel i A. Michalak
2. Warsztaty komiksu - prowadzone przez p. G. Stępniak
3. Zajęcia ruchowe z książką – prowadzone przez p. M. Żukowską
4. Zajęcia muzyczno-ruchowe z motywem książki-prowadzone przez p. A. Ziembę.
Przypinki, zakładki i materiały nawiązujące do serii książek o Harrym Potterze przysłało wydawnictwo Media Rodzina. Plakaty, naklejki i zakładki Nocy Bibliotek przysłało tradycyjnie Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Dziećmi opiekowali się Renata Ekiel, Gabriela Stępniak, Anna Michalak, Magdalena Żukowska i Adam Ziemba.
Opracowała Renata Ekiel
NARODOWE CZYTANIE 2024
W pierwszych dniach nowego roku szkolnego, bo już 6 września 2024 r. najstarsza młodzież Zespołu Szkół wzięła udział w 13 edycji akcji Narodowe Czytanie. Akcja ta odbywa się pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej od 2012 r. Została zainicjonowana lekturą „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza.
Celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytania, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę. Tegoroczna edycja poświęcona była lekturze „Kordian” J. Słowackiego. Zorganizowały ją wspólnie Gminna Biblioteka Publiczna i biblioteka szkolna w altance na terenie szkolnym. Fragmenty książki czytały p. Beata Pakuła, p. Gabriela Stępniak, p. Renata Ekiel, a następnie uczniowie ósmych klas z podziałem na rolę. Młodzież bardzo dobrze poradziła sobie z dość trudną lekturą jaką jest „Kordian” i jak miał nadzieję prezydent w jakimś stopniu „towarzyszyła im refleksja nad Polską i polskimi losami”.
Opracowała Renata Ekiel
Podsumowanie NPRC i czytelnictwa
Dzień 21.06.2024 r. był dniem podsumującym Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który był realizowany w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Sadkowicach. Z tej okazji przez cały dzień w holu szkoły można było obejrzeć prezentację multimedialną z działań realizowanych przez rok szkolny 2023/2024.
Prezentowane były też zdjęcia najbardziej zaczytanych klas
I miejsce -kl. IIb
II miejsce-kl. IIa
III miejsce-kl. IIIa
i zdjęcia wzorowych czytelników.
Następnie odbył się apel podsumowujący czytelnictwo w roku szkolnym 2023/2024. Zaprezentowani uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Za wzorowe czytelnictwo:
Wojciech Górecki, kl. Ia
Wojciech Albrecht, kl. Ib
Zuzanna Chylak, kl. Ib
Amelia Filipaszek, kl. Ib
Jan Biernacki, kl.IIa
Marcelina Czerwińska, kl.IIa
Anna Major, kl.IIa
Mikołaj Czerwiński, kl.IIb
Anna Gwiazdowicz, kl.IIb
Aleksandra Żak, kl. IIb
Natalia Dośpiał, kl. IIIa
Maja Skoneczna, kl.IIIb
Alicja Lewandowska, kl. IVb
Fabian Nowicki, kl. IVb
Gabriel Olborski, kl.VIIb
Na zakończenie bibliotekarz - pani Renata Ekiel - życzyła wszystkim zgromadzonym spokojnych, wesołych, a przede wszystkim zaczytanych wakacji.