Biuletyn Informacji PublicznejGmina SadkowiceKuratorium Oświaty w ŁodziMinisterstwo Edukacji Narodowejbaner
Dzisiaj jest: piątek, 7 sierpnia 2020 r. Przerwa wakacyjna.
Udanych, bezpiecznych wakacji!

Wielka Liga Czytelników

 

Uczniowie Zespołu Szkół w Sadkowicach wzięli  udział po raz pierwszy  w Ogólnopolskim konkursie ,,Wielka Liga Czytelników”. Konkurs trwał od listopada do lutego.

Celem konkursu było

-Promowanie wartości rodzinnych, w tym wspólne spędzanie czasu rodziców z dziećmi.

-wyłonienie najlepszych czytelników wśród uczniów szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych I-IV i V-VIII

-Kształtowanie nawyku czytania i zdobywania wiedzy

Konkurs przebiegał w kilku etapach

1.szkolno- biblioteczny.

Polegał na  Indywidualnym zdobywaniu sprawności czytelniczych w dwóch kategoriach wiekowych I-IV i V-VIII  Uczestnicy etapu szkolnego zdobywali sprawności poprzez czytanie 6 dowolnych książek z listy konkursowej i rozwiązywali do nich testy odbieranych z biblioteki szkolnej .Testy rozwiązywały w domu podczas rodzinnego czytania. Rodzice i dzieci przede wszystkim musieli się zmierzyć ze szczegółowymi pytaniami dotyczącymi treści całej książki lub jej fragmentu. Były także pytania powiązane z treścią książki. Trzeba było skorzystać ze słownika jęz. angielskiego i przetłumaczyć wyrazy, rozwiązać zadanie matematyczne, przyrodnicze. Korzystając ze słowników dopisać synonimy do podanych wyrazów lub podać ich znaczenie. Na koniec każdego testu było pytanie otwarte, w którym trzeba było podać logiczną odpowiedź. Wypełnione formularze przynosiły do biblioteki.

 Do zaliczenia tekstu należało zdobyć  80 -100 punktów. Za zaliczenie tekstu otrzymywali sprawności. Należało zdobyć sześć, żeby przejść do następnego etapu. Ogółem w tym etapie wzięło udział 26 uczniów.

2.test kwalifikacyjny

Test odbył się 21 stycznia w bibliotece szkolnej. Uczniowie rozwiązywali testy już bez udziału rodzin i książek. Młodsza grupa rozwiązywała test ze znajomości treści książki W. Cichonia ,,Cukierku ty łobuzie.’’ Przystąpiło do niego 9 osób z 11 uprawnionych do pisania

Gabriel Olborski kl IIb   98p

Kaja Brzozowska kl III 85 p.

Julia Kozera kl IVa -95 p

Katarzyna Zieja kL III -81p.

Natalia Traczyk kl IVa -96p.

Anna Kłos kl III -94p..

Oliwia Marciniak kl III -84p

Sandra Stepniak kl IIb- 83p.

Szymon Górecki kl II b -84p

6 dziewczynek z grupy klas V-VIII pisało test z treści fragmentów książki R. Kosika ,,Feliks, Nett i Nika oraz gang niewidzialnych ludzi”. Z 8 uprawnionych pisało 7.

Elwira Górecka kl Vb -98p.

Adrianna Stępniak kl VIIIa- 59p.

Julia Kowalczyk Vb- 100p.

Brygida Darnowska Va-89p.

Maja Marciniak Vb -96p.

Natalia Sobczak VIb -100p.

3. powiatowy test drużynowy

Do powiatu pojechało po 3 uczniów z dwóch kategorii wiekowych, którzy uzyskali największą ilość punktów. Konkurs powiatowy drużynowy odbył się 28 lutego w Bibliotece Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej. Testy dotyczyły treści książki i były jeszcze bardziej szczegółowe.

 Drużyna klas I-IV w składzie Gabriel Olborski, Natalia Traczyk i Julia Kozera uzyskała 131 punktów i zdobyła II miejsce w powiecie. Na etapie drużynowym trzeba było się wykazać znajomością książki J. Bednarek ,, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Dziewczynki z grupy V-VIII Natalia Sobczak, Julia Kozera i Elwira Górecka ze 118 punktami uplasowały się na 4 miejscu i miały do przeczytania książkę Niesamowity dwór” Z. Nienackiego.

Niestety żadna z grup nie przeszła do etapu wojewódzkiego. Mimo to konkurs był pięknym sposobem na rodzinne spędzanie jesiennych i zimowych wieczorów. Efektem jest wzrost czytelnictwa u dzieci i ogromne zaangażowanie rodziców.

Serdecznie gratulujemy dzieciom oraz rodzicom za zaangażowanie i wytrwałość.

Opracowała Renata Ekiel

 


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2019-03-18 09:43:26

Jak nie czytam jak czytam

13.06.2018 r. dzieci i nauczyciele z Zespołu Szkół w Sadkowicach po raz trzeci wzięły udział w akcji ,, Jak nie czytam jak czytam”. Jest to ogólnopolska akcja  promująca książki i czytelnictwo szkolne. Według założeń uczniowie, przedszkolaki i nauczyciele zebrali się w jednym miejscu z książkami i sfotografowaniu by pokazać frekwencje. W tym dniu przeprowadzane były w bibliotece szkolnej zajęcia promujące książkę

1.Głośne czytanie fragmentów książek.

2. Gra w dużą grę planszową ,,W krainie książek”. Miały okazję zagrać dzieci, które nie uczestniczyły w Nocy Bibliotek.

3.Zagadki, krzyżówki, malowanki o tematyce czytelniczej.

3. Uzupełnienie drzewa czytelniczego o nowe pozycje.

Akcję zorganizowała Renata Ekiel.


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2018-06-19 02:53:39

Noc Bibliotek 2018

W piątek 08.06 w Zespole Szkół w Sadkowicach odbyła się IV Noc Bibliotek. Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki. Hasłem tegorocznej akcji to Rzeczpospoczyta. Plakaty i informacje z programem i datą rozwieszone były w kilku miejscach szkoły. Udało się zrealizować prawie wszystkie zaplanowane punkty programu.

1.Rozmowa pokoleniowa o książkach.

Rozmowa odbywała się przy stole z wystawką książek, których czytelnikami byli rodzice, a nawet dziadkowie. Wystawa wzbudziła zainteresowanie ponieważ można było zobaczyć jak wyglądały książki i jaka dominowała tematyka.

Dzieci i młodzież przysłuchiwały się dyskusji na temat sytuacji książek w PRL-u i obecnie. Wszyscy pojawiający się dorośli pytani byli swoje ulubione książki z dzieciństwa. Dzieci i dorośli czytali fragmenty tych książek i deklamowali wiersze. Ulubione tytuły były zapisywane na kartkach w formie książek i powieszone na drzewie czytelniczym.

 2. Gry i zabawy czytelnicze:

Gra w dużą grę planszową ,,W krainie książek Każdy gracz żeby przejść dalej musiał odpowiedzieć na różne pytania z treści książek z czterech kategorii: Baśnie, wiersze, lektury i książki przygodowe. Zagadki, rebusy, kalambury i inne zabawy związane z książką.

3. Oglądanie  filmu Nocy Bibliotek 2018 pt. Tarapaty w reżyserii M. Karwowskiej.

4. Szukanie kluczy

Dwie grupy poszukiwały klucza do zamkniętych drzwi biblioteki szkolnej i publicznej za pomocą szyfrów i  innych wskazówek. Wzbudziło największe emocje wśród dzieci.

5.Malowanie plakatów Nocy Bibliotek.

Każdy uczestnik dostał ekslibrisy i zakładki IV Nocy Bibliotek przesłane przez organizatora akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Imprezę zorganizowały wspólnie bibliotekarki  Renata Ekiel i Jadwiga Mleczarek. Przybyła też Gabriela Stępniak bibliotekarka szkolna Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Mieście. Dziećmi opiekowali się Sławomir Ekiel i Radosław Kowalczyk.

Opracowała Renata Ekiel 


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2018-06-19 02:30:07

Wycieczka klasy VI  
do Szkoły Podstawowej nr 4

 

Dnia 13.05.2018 r. młodzież z klasy VI wybrała się na wycieczkę do Rawy Mazowieckiej, gdzie  ponownie spotkali się z szóstoklasistami ze Szkoły Podstawowej nr 4

Nadrzędnym   celem wizyty było spotkanie autorskie z nauczycielką polonistką. pisarką, poetką panią Urszulą Fedorowicz. Opowiedziała wszystkim o swojej drodze pisarskiej i zaprezentowała swoją twórczość. Dziewczynki z klasy V pięknie recytowały jej wierze dla dzieci, które wkrótce zostaną wydane. Następnie wszyscy obejrzeli się prezentacje multimedialną fragmentu powieści ,,W liczbie mnogiej”.

Gospodarze oprowadzili po szkole. Na korytarzach i w klasach dzieci  i opiekunowie podziwiały  piękne wystawki i wystawy. Na dłużej zatrzymały się w bibliotekach Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. W pracowni multimedialnej oglądały film z biwaku.  

Przyszedł także czas na ,,małe co nie co ” Przy poczęstunku grały w różne gry edukacyjne.

 Na koniec każdy dostał na pamiątkę książeczkę z wierszami ojca pasjonisty Jerzego Chrzanowskiego pod tytułem ,, Pod skrzydłami rawskiego anioła. Refleksje poetyckie nie tylko dla dzieci”.

Dziećmi opiekowały się Renata Ekiel, Agnieszka Tulin i Milena Kramarz.

Opracowała Renata Ekiel


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2018-05-22 14:04:04

Tydzień Bibliotek 2018

 

Biblioteka szkolna z Zespołu Szkół w Sadkowicach włączyła się w obchody Tygodnia Bibliotek. Jest to program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu zainteresowanie książką dzieci i młodzież. Tegoroczne ogólnopolskie hasło Tygodnia Bibliotek brzmiało ,,(Do) wolność czytania” .

Tydzień bibliotek w Zespole Szkół w Sadkowicach przeszedł bardzo spokojnie

 Udało się zorganizować kilka akcji:

- Twoja ulubiona książka.

Każdy chętny uczeń mógł wrzucić do skrzynki kartkę z tytułem ulubionej książki. Tytuły te będą zawieszone na drzewie czytelniczym.

 

- Głośne czytanie

 

 Dzieci i młodzież czytały głośno fragmenty wybranych przez siebie książek
w klasach, bibliotece i na dworze. Następnie rozmawiali na temat treści. Starsza młodzież czytała również młodszym dzieciom

 

-Akcja przytul książkę

 

Każdy chętny mógł przyjść do biblioteki szkolnej i zrobić sobie zdjęcie
z ulubioną książką, żeby zachęcić rówieśników do czytania. Zdjęcia te umieszczone będą w Internecie. Akcja dalej trwa biblioteka zaprasza chętnych.

 

- Teksty o czytaniu i bibliotece.

 

Każdy chętny uczeń mógł napisać wiersz,  tekst, hasło o książce, bibliotece i czytaniu. Przyniesione wiersze zostały umieszczone na stronie biblioteki szkolnej.

 

Biblioteka, biblioteka              

 

Takie miejsce na was czeka

 

Są tu bajki słowniki

 

  I komiksy z myszką Miki

 

 

Każdy jest w niej mile widziany                                                         

 

  I zawsze po królewsku witany

 

  Znajdziesz tutaj Mickiewicza,

 

  Kopernika, Sienkiewicza.

 

                      Uczniwie klasy IVa

  Jest w szkole mała sala

 

  Która przenieść w różne miejsca pozwala

 

  Jest książek  wiele

 

   a w nich historia się ściele

 

  Są wiersze bajki. proza, słownik

 

  Życie tradycyjne oraz przygody fantastyczne

 

  Można zaczerpnąć ciekawostek wielu

 

  Mój drogi przyjacielu

 

                                      Bartek Lewandowski kl.IVa

   Wiersz o bibliotece

 

  Biblioteka, biblioteka

 

  Dziś na dzieci czeka

 

  Są tu bajki i bajeczki

 

  I powieści z biblioteczki

 

  Szanujcie książki koledzy

 

  Bo są one źródłem wiedzy

 

  Zasady każdy zna

 

  I wypożycza książkę raz, dwa

 

                                 Uczniowie klasy VB

  To ważne!

 

  O książki trzeba dbać, kochać i szanować

 

  Oraz otwierać nam drzwi do świata fantazji

 

  Dzięki nim można zrozumieć, że komputer

 

  W burzowe dni jest gorszy niż książka

 

  Książka pomaga nam uczyć się

 

  I tylko od nas wymagają żeby szanować je.

 

  Pamiętajcie nasza biblioteka szkolna jest zawsze otwarta.

 

                              Dziewczynki z klasy Vb

 Opracowała Renata Ekiel


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2018-05-22 13:46:52
Strona 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Copyright © 2009 - 2020 Zespół Szkół w Sadkowicach, Sadkowice 128, 96-206 Sadkowice, woj. łódzkie
tel./fax: 0468156168 e-mail: Włącz obsługę JavaScript w przeglądarce  strona internetowa: www.zssadkowice.pl
Ta strona używa mechanizmu cookies. Informacje na ten temat dostępne są w Polityce prywatności.
Kontynuując korzystanie ze strony zgadzasz się na działanie mechanizmu cookies.