Wycieczka klasy VI
do Szkoły Podstawowej nr 4
Dnia 13.05.2018 r. młodzież z klasy VI wybrała się na wycieczkę do Rawy Mazowieckiej, gdzie ponownie spotkali się z szóstoklasistami ze Szkoły Podstawowej nr 4
Nadrzędnym celem wizyty było spotkanie autorskie z nauczycielką polonistką. pisarką, poetką panią Urszulą Fedorowicz. Opowiedziała wszystkim o swojej drodze pisarskiej i zaprezentowała swoją twórczość. Dziewczynki z klasy V pięknie recytowały jej wierze dla dzieci, które wkrótce zostaną wydane. Następnie wszyscy obejrzeli się prezentacje multimedialną fragmentu powieści ,,W liczbie mnogiej”.
Gospodarze oprowadzili po szkole. Na korytarzach i w klasach dzieci i opiekunowie podziwiały piękne wystawki i wystawy. Na dłużej zatrzymały się w bibliotekach Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. W pracowni multimedialnej oglądały film z biwaku.
Przyszedł także czas na ,,małe co nie co ” Przy poczęstunku grały w różne gry edukacyjne.
Na koniec każdy dostał na pamiątkę książeczkę z wierszami ojca pasjonisty Jerzego Chrzanowskiego pod tytułem ,, Pod skrzydłami rawskiego anioła. Refleksje poetyckie nie tylko dla dzieci”.
Dziećmi opiekowały się Renata Ekiel, Agnieszka Tulin i Milena Kramarz.
Opracowała Renata Ekiel
Tydzień Bibliotek 2018
Biblioteka szkolna z Zespołu Szkół w Sadkowicach włączyła się w obchody Tygodnia Bibliotek. Jest to program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu zainteresowanie książką dzieci i młodzież. Tegoroczne ogólnopolskie hasło Tygodnia Bibliotek brzmiało ,,(Do) wolność czytania” .
Tydzień bibliotek w Zespole Szkół w Sadkowicach przeszedł bardzo spokojnie
Udało się zorganizować kilka akcji:
- Twoja ulubiona książka.
Każdy chętny uczeń mógł wrzucić do skrzynki kartkę z tytułem ulubionej książki. Tytuły te będą zawieszone na drzewie czytelniczym.
- Głośne czytanie
Dzieci i młodzież czytały głośno fragmenty wybranych przez siebie książek
w klasach, bibliotece i na dworze. Następnie rozmawiali na temat treści. Starsza młodzież czytała również młodszym dzieciom
-Akcja przytul książkę
Każdy chętny mógł przyjść do biblioteki szkolnej i zrobić sobie zdjęcie
z ulubioną książką, żeby zachęcić rówieśników do czytania. Zdjęcia te umieszczone będą w Internecie. Akcja dalej trwa biblioteka zaprasza chętnych.
- Teksty o czytaniu i bibliotece.
Każdy chętny uczeń mógł napisać wiersz, tekst, hasło o książce, bibliotece i czytaniu. Przyniesione wiersze zostały umieszczone na stronie biblioteki szkolnej.
Biblioteka, biblioteka
Takie miejsce na was czeka
Są tu bajki słowniki
I komiksy z myszką Miki
Każdy jest w niej mile widziany
I zawsze po królewsku witany
Znajdziesz tutaj Mickiewicza,
Kopernika, Sienkiewicza.
Uczniwie klasy IVa
Jest w szkole mała sala
Która przenieść w różne miejsca pozwala
Jest książek wiele
a w nich historia się ściele
Są wiersze bajki. proza, słownik
Życie tradycyjne oraz przygody fantastyczne
Można zaczerpnąć ciekawostek wielu
Mój drogi przyjacielu
Bartek Lewandowski kl.IVa
Wiersz o bibliotece
Biblioteka, biblioteka
Dziś na dzieci czeka
Są tu bajki i bajeczki
I powieści z biblioteczki
Szanujcie książki koledzy
Bo są one źródłem wiedzy
Zasady każdy zna
I wypożycza książkę raz, dwa
Uczniowie klasy VB
To ważne!
O książki trzeba dbać, kochać i szanować
Oraz otwierać nam drzwi do świata fantazji
Dzięki nim można zrozumieć, że komputer
W burzowe dni jest gorszy niż książka
Książka pomaga nam uczyć się
I tylko od nas wymagają żeby szanować je.
Pamiętajcie nasza biblioteka szkolna jest zawsze otwarta.
Dziewczynki z klasy Vb
Opracowała Renata Ekiel
Światowy Dzień Pluszowego Misia
We wtorek (28.11.) dzieci z Zespołu Szkół w Sadkowicach obchodziły Święto Pluszowego Misia. Tego dnia przyniosły do szkoły swoje pluszowe misie.
Według legendy 25. listopada 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych podczas polowania kazał uwolnić małego rannego niedźwiadka. Ilustrację z tego zdarzenia umieszczono w gazecie, a producent zabawek uszył pierwszego pluszowego misia. Od tego czasu zdrobniałe imię prezydenta zaczęto wykorzystywać i sprzedawać pod nazwą Teddy Bear, która w języku angielskim jest określeniem pluszowego misia. W 2002 roku w stulecie polowania dzień 25 listopad został ustanowiony jako Światowy Dzień Pluszowego Misia. Przedszkolaki i dzieci z klas I-III obejrzały prezentacje z historią pluszowego misia. Dowiedziały się także skąd pochodzą i co lubią znane wszystkim misie.
Następnie dzieci grały w dużą grę planszową ,,W misiowej krainie” którą wykonały dzieci z klasy IVB podczas zajęć Koła Przyjaciół Biblioteki. Czwartoklasiści opracowały również pytania i zadania którym musiały sprostać grające dzieci. Dwie dziewczynki Maja Marciniak i Julia Kowalczyk prowadziły imprezę.
Na koniec został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą zakładkę o tematyce pluszowego misia.
W grę planszową zagrały także dzieci z klas czwartych.
Dzień Pluszowego Misia zorganizowała
nauczyciel bibliotekarz Renata Ekiel.
Piknik z książką
W środę, 21 czerwca 2017 r., szkołę w Sadkowicach odwiedzili długo oczekiwani goście. Byli to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Rawie Mazowieckiej ze swoimi opiekunkami. Celem wizyty było ponowne spotkanie klas piątych obydwu szkół. Piątoklasiści spotkali się w grudniu w ,,czwórce’’ na zajęciach w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowanego w naszych szkołach w 2016 r.
Gości w progach szkoły powitał serdecznie dyrektor Zespołu Szkół w Sadkowicach pan Marek Lewandowski. Następnie na placu zabaw przeprowadzone były zajęcia terenowe związane z książką opracowane przez bibliotekarkę Renatę Ekiel. Dzieci szybko i sprawnie poradziły sobie z różnymi zadaniami. Trochę czasu spędziły przy grillu zorganizowanym przez nieocenionych rodziców. Następnie czytały głośno książkę Barbary Stenki „Tata gotuj kisiel’’. Z pomocą bibliotekarek doszły do wniosku, że to ciekawa forma spędzania czasu w czasie wakacji. Na koniec wszyscy uczestnicy pikniku udali się na konkurs muzyczny, gdzie gościnnie wystąpił Kuba - uczeń z Rawy Mazowieckiej. Na pożegnanie goście dostali drobne upominki na pamiątkę.
Dziećmi opiekowały się: Renata Ekiel, Agnieszka Tulin i Milena Kramarz.
Opracowała Renata Ekiel
,,Czytanie porusza” – Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna, trzecia już, Noc Bibliotek zorganizowana wspólnie przez bibliotekę szkolną i publiczną.
Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja, która w niekwestionowany sposób promuje czytanie, oraz odwiedzanie biblioteki i szkoły w nietypowych godzinach.
W tym roku bibliotekę odwiedziły dzieci młodsze i rodzice. Impreza rozpoczęła się o godzinie 18.00 od gier i zabaw dostosowanych do wieku uczestników. Dzieci bardzo chętnie brały udział w licznych zabawach i z entuzjazmem wykonywały nowe zadania. Mówiły co można zrobić z książką, szukały ukrytych na korytarzu książek i układały absurdalną historię. Świetnie kojarzyły z książką przedmioty wyjmowane ze skrzyni. Szukały też książek, w których tytułach znajduje się zwierzę, roślina, liczba, miasto i kolor. Bardzo szybko odgadywały z jakich książek pochodzą odczytywane fragmenty tekstu.
Najwięcej emocji wzbudziło poszukiwanie pantofelka Kopciuszka wg zaszyfrowanych wskazówek. Podobała się im również gra w kalambury, malowanie kolorowanek, rozwiązywanie krzyżówek i rebusów.
Na koniec obejrzały film ,,Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, na który biblioteki otrzymały prawa do publicznej emisji od organizatora.
Wszyscy uczestnicy dostali również zakładki i naklejki z logo akcji przysłane przez organizatora akcji w Polsce Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Dziećmi opiekowały się Renata Ekiel, Jadwiga Mleczarek, Wiesława Przybyłkiewicz i Maria Wiśniewska.
Opracowała Renata Ekiel