Biuletyn Informacji PublicznejGmina SadkowiceKuratorium Oświaty w ŁodziMinisterstwo Edukacji Narodowejbaner
Dzisiaj jest: czwartek, 18 lipca 2024 r. Przerwa wakacyjna.
Życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji

 WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

Konkurs w czasach zarazy

Uczniowie z Zespołu szkół w Sadkowicach biorą udział w konkursie nawet podczas epidemii koronawirusa. Dwa etapy już się zakończyły:

I etap szkolno- biblioteczny

Polegał na  Indywidualnym zdobywaniu sprawności czytelniczych w dwóch kategoriach wiekowych I-IV i V-VIII  Uczestnicy etapu szkolnego zdobywali sprawności poprzez czytanie 10 dowolnych książek z listy konkursowej i rozwiązywali do nich testy odbieranych z biblioteki szkolnej .Testy rozwiązywały w domu.

II etap kwalifikacyjny.

 Uczniowie rozwiązywali testy z treści książek w poniedziałek 11 maja zdalnie na platformie testportal. Mistrzami szkoły zostali uczniowie z największą liczbą punktów.

W grupie klas I-IV

1.Gabriela Madejska- kl. IIa.

 2.Gabriel Olborski.- kl.IIIb

3.Wojciech Wojtaś.- kl IIIa

Dzieci  pisały testy z treści książki J. Bednarek Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)

W grupie klas V-VIII

1.Elwira Górecka -kl. VIb

2. Julia Kowalczyk- kl. VIb

3.Maja Marciniak- Kl.VIb

Uczennice pisały testy z treści książki H. Ożogowskiej Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek

III etap-test finałowy o mistrzostwa powiatu rozpocznie się  28 maja i prawdopodobnie będzie pisany zdalnie przez 45 minut. Dzieci młodsze muszą się wykazać szczegółową znajomością książki D. Wieczorkiewicza Hulajnogą przez smoczą wyspę. Starsze koleżanki będą pisać test z książki A. Kasprzak Wiłka -smocza dziewczynka.

Test będzie pisany przez finalistów indywidualnie.

Serdecznie gratulujemy dzieciom oraz rodzicom za zaangażowanie i wytrwałość i życzymy szczęścia w teście finałowym.

Opracowała Renata Ekiel 


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2020-05-12 19:22:49

Spotkanie autorskie

Dnia 4 lutego 2020 r. gośćmi Zespołu Szkół w Sadkowicach były wyjątkowe osoby Barbara Szelągowska autorka książek dla dzieci oraz ilustratorka Monika Jędrychowska.

Spotkania odbyły się w 3 grupach, a tematy dostosowane były do wieku dzieci.

1.przedszkole- Od pomysłu do druku

2.klasy I-III- Tajniki powstawania książki

3.Klasy IV i V –Słowne potyczki

W czasie spotkań wszystkie dzieci miały okazję dowiedzieć się na czym polega praca autora książek dla dzieci. Jednocześnie zapoznały się w jasny i przystępny sposób z procesem powstawania książki i jej budową. W czasie zajęć autorka p. B Szelągowska zapoznała dzieci ze swoimi utworami poprzez czytanie opowiadań i wierszyków. Zaprosiła też do odgadywania zagadek i wspólnych zabaw. Bardzo pouczająca okazała się zabawa ucząca poszanowania książek.

Ilustratorka p. M Jędrychowska natomiast opowiedziała jak powstają obrazki do książeczki, skąd czerpie pomysły i czego potrzebuje do ich tworzenia. Uczniom szkolnym zaprezentowała swoje autorskie filmy, dzięki którym zapoznały się również z procesem powstawania ilustracji-od pomysłu, poprzez szkic i poszczególne etapy obróbki komputerowej- do druku. Wskazała również możliwości programów graficznych przy tworzeniu rysunków. Przez całe zajęcia grupom młodszym towarzyszyła pluszowa kolorowa  stonoga Jadzia, bohaterka książek Stonoga Jadzia i przyjaciele i Stonoga Jadzia wśród przyjaciół.

 

Na koniec uczestnicy mieli możliwość zakupu książek autorki z dedykacją. Goście podarowali również dwie książki do biblioteki szkolnej pt. Ja Peru i Siedem d(r)eszczowych dni.

Opracowała Renata Ekiel


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2020-02-05 11:00:38

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW POWRACA

Biblioteka szkolna po raz drugi przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu Wielka Liga Czytelników skierowanego do uczniów  szkół podstawowych. Głównym celem konkursu jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin.  Konkurs jest organizowany na dwóch poziomach klasy I-III i V-VIII  Uczeń zainteresowany konkursem musi pobrać z biblioteki szkolnej, a następnie oddać wypełnione i podpisane przez rodzica lub opiekuna Zgłoszenie Uczestnictwa. Uczniowie wypożyczają książki z listy konkursowej obowiązujące w szkole wraz z testami. Testy rozwiązują w domu najlepiej podczas rodzinnego czytania. Rodzice mogą wspierać dzieci, pomagać, doradzać. Testy zawierają pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także pytania powiązane z treścią książki. Wypełnione arkusze oddają do biblioteki szkolnej, gdzie zostają ocenione. Za zaliczenie każdego tekstu można uzyskać od 80 do 100 punktów i otrzymać naklejki, które może wklejać do karty sprawności czytelniczych.

 Konkurs składa się z trzech etapów;

 

1.Szkolno-biblioteczny  

 

 

  Termin: 25 listopada 2019-13 marca 2020

 

-Uczniowie zdobywają 10 sprawności czytelniczych rozwiązując  teksty z konkursowej listy lektur.

-Po uzyskaniu kompletu sprawności zapoznają się z książką wskazaną przez koordynatora .

 

2.Test kwalifikacyjny

 

  Termin: od 16 do 27 marca (dokładny dzień ustala koordynator szkolny)

 

- Test kwalifikacyjny dotyczy znajomości treści książki i jest organizowany w bibliotece szkolnej lub na terenie szkoły. Odbywa się bez pomocy książki i rodziców.

- Maksymalnie 3 najlepszych uczniów z każdej kategorii (klasy 1-4 i 5-8) awansuje do powiatu i zapoznaje  się z książką wskazaną przez organizatora

 

3.Test powiatowy-28 kwietnia

 

- Każdą placówkę biorącą udział w konkursie reprezentuje  do 3 uczniów w obu kategoriach.

- Drużyny piszą test z pytaniami do treści wskazanej książki

- Drużyny walczą o tytuły Mistrza, I Wicemistrza III Wicemistrza Powiatu

 

Szkoła może tez uzyskać Certyfikat Szkoły Aktywnie Promującej Czytelnictwo. W związku z tym zachęcamy uczniów niechętnych konkursowi do rozwiązania przynajmniej jednego testu. Jednym z warunków jest  bowiem duża ilość rozwiązanych testów.

 

Zgłoszenie Uczestnictwa, testy i książki znajdują się w bibliotece szkolnej.


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2019-12-11 10:56:01

Dzień Pluszowego Misia


Dzieci z Zespołu Szkół w Sadkowicach obchodziły Święto Pluszowego Misia 29 listopada trochę inaczej niż zazwyczaj. Skupiły się na najpopularniejszym misiu świata –Kubusiu Puchatku. Uczniowie klas II, III i IV czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom ulubione  fragmenty książek ,,Kubuś Puchatek’’ i ,,Chatka Puchatek’’, których autorem jest A. A. Milne. Dzieci rozwiązywały również testy na podstawie książek o misiu i tym samym wzięły udział w konkursie Wielka Liga Czytelników, do którego przystąpiła szkoła. Dzieci z klas młodszych i przedszkolaki przyniosły tego dnia pluszowe misie.

Opracowała Renata Ekiel

 


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2019-12-10 10:40:26

V NOC BIBLIOTEK

 

,,Znajdźmy wspólny język’’- pod takim hasłem odbyła się w dn.05.10.2019 roku Ogólnopolska Noc Bibliotek. Jest to ogólnopolska wieczorowo - nocna impreza, promująca czytelnictwo i biblioteki, skierowana do czytelników w każdym wieku.

Noc Bibliotek w Sadkowicach zorganizowana została wspólnie przez bibliotekę szkolną i publiczną. Gośćmi honorowymi byli wójt gminy pani Karolina Kowalska oraz sekretarz gminy Krzysztof Starczewski.

Impreza rozpoczęła się od biesiady czytelniczej, w której brali udział zaproszeni goście: dyrektor szkoły p. Marek Lewandowski, bibliotekarki, nauczyciele, dzieci i rodzice. Uczestnicy Nocy Bibliotek dzielili się wrażeniami z przeczytanych książek, gdyż ,,Czytanie najfajniejsze jest wtedy, kiedy jest wstępem do dyskusji’’. Czytane były również fragmenty niektórych książek.

Dzieci i młodzież brała udział również w przygotowanych przez bibliotekarki G. Stępniak i R. Ekiel grach i zabawach czytelniczych.. Były to:

- Skrzynia skarbów;

- Zabawa w skojarzenia;

-Prawda czy fałsz;

-Zagadki czytelnicze;

-Jakim bohaterem jestem?

-Kalambury czytelnicze.

- Poszukiwanie kluczy do bibliotek. Gra terenowa, podczas której dzieci poszukiwały kluczy za pomocą szyfrów i innych wskazówek.

Za dobre odpowiedzi dzieci dostawały w nagrodę cukierki.

Bardzo dużo emocji wzbudził teatr cieni. Jest to kreatywna zabawa na porę wieczorową z użyciem zasłony i lampki nocnej. Dzieci najpierw odrysowały i wycięły zwierzęta, a następnie odgrywały różne wymyślone przez siebie scenki. Na koniec przyszedł czas na godzinę duchów. Chętne dzieci wysłuchały fragmentu książki M. Widmark  pt: „Nelly Rapp i upiorna akademia”. Zdały też egzamin na Upiornego Agenta lub Upiorną Agentkę i dostały Legitymację Upiornej Akademii.

Dziećmi opiekowali się Sławomir Ekiel, Wiesława Przybyłkiewicz, Halina Pruszczyk, Maria Wiśniewska. Noc bibliotek zorganizowały bibliotekarki: Gabriela Stępniak oraz Renata Ekiel.

 

 

 


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2019-10-10 09:59:58
Strona 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Copyright © 2009 - 2021 Zespół Szkół w Sadkowicach, Sadkowice 128, 96-206 Sadkowice, woj. łódzkie
tel./fax: 0468156168 e-mail: Włącz obsługę JavaScript w przeglądarce  strona internetowa: www.zssadkowice.pl
Ta strona używa mechanizmu cookies. Informacje na ten temat dostępne są w Polityce prywatności.
Kontynuując korzystanie ze strony zgadzasz się na działanie mechanizmu cookies.