W dn. 18.06.2019 odbyła się w sali komputerowej prezentacja multimedialna przedstawiająca działania biblioteki szkolnej, a także czytelnictwo w roku szkolnym 2018/2019.
Najwięcej przeczytały
1.klasa III
2.klasa Vb
3.klasa IIa
Uczniowie za udział w konkursach i za bardzo dobre czytelnictwo otrzymali nagrody książkowe.
NAGRODZENI
Konkurs powiatowy „Wielka Liga Czytelników”
Natalia Sobczak kl VI b
Julia Kowalczyk kl Vb
Elwira Górecka kl Vb
Gabriel Olborski kl IIb
Natalia Traczyk kl IVa
Julia Kozera kl IVa
Szkolny konkurs ,,Mistrz pięknego czytania’’
I m-Aleksandra Kwiatkowska kl. III
II m - Marta Major- kl. IIa
III m - Julia Pruszczyk- kl. IIa
Najlepsi Czytelnicy
Magdalena Melon – kl. Ib
Maria Seliga - kl. IIa
Patrycja Marciniak - kl. IIb
Anna Kłos - kl. III
Kaja Brzozowska - kl. III
Angelika Golańska - kl. III
Nina Milczarek - kl. IVa
Natalia Traczyk - kl. IVa
Maria Szczepaniak - kl. IVa
Sylwia Staszewska – kl. IVb
Elwira Górecka – kl. Vb
Wiktoria Góralczyk - kl. VIb
Opracowała Renata Ekiel
Tydzień Bibliotek
Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Sadkowicach włączyła się w obchody Tygodnia Bibliotek. Jest to program promocji czytelnictwa i bibliotek i ma na celu zainteresowanie książką dzieci i młodzież. Tegoroczne hasło odbyło się pod hasłem # BIBLIOTEKA. W tym roku Tydzień Bibliotek trwał do końca maja. Udało się zorganizować kilka akcji:
Konkurs szkolny ,, Mistrz pięknego czytania zaadresowany do klas I-III. Dzieci czytały fragmenty książki W. Cichonia ,,Cukierku, ty łobuzie”. Przy ocenie komisja brała pod uwagę płynność, poprawność, intonację czytanego fragmentu. Bardzo ważna była także prawidłowa dykcja i poprawna odpowiedź na zadane do tekstu pytania
Najlepiej przeczytały:
Aleksandra Kwiatkowska kl III
Marta Major kl. IIa
Julia Pruszczyk kl. IIa
Akcja ,,Książkowe pudełka” Dzieci z klas młodszych wykonywały różnymi technikami ilustracje do swoich ulubionych książek. Wystawa kolorowych pudeł znajduje się w bibliotece szkolnej
Plakaty reklamujące ulubioną książkę robione komputerowo przez kl IV-VIII.
Opracowała Renata Ekiel
07.06 2019 r. uczniowie z Zespołu Szkół w Sadkowicach po raz 4 wzięli udział w akcji Jak nie czytam jak czytam. Zgodnie z założeniami uczniowie i przedszkolaki i nauczyciele zebrali się przed szkołą z książkami i zostali uwiecznieni na zdjęciu. W tym dniu dzieci w altanie wysłuchały książki A. Galicy O królewnie, która widziała tylko to chciała.
Pomysłodawcą akcji jest redakcja miesięcznika ,,Biblioteka w szkole”, patronem honorowym Biblioteka Narodowa, a organizatorem Renata Ekiel.
Dnia 14 marca 2019 r. uczniowie klasy III z Zespołu Szkół w Sadkowicach zostali zaproszeni do Biblioteki Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej.
Dzieci i opiekunów przywitała kierownik biblioteki pedagogicznej pani Ilona Kurpiewska i przeprowadziła lekcję biblioteczną ,,Moje pierwsze spotkanie z biblioteką pedagogiczną’’. Pani kierownik oprowadziła wszystkich po pomieszczeniach biblioteki i zwróciła uwagę na ich przeznaczenie-wypożyczalnia, czytelnia, magazyn. Dzieciom bardzo podobał się magazyn czasopism. Zaprezentowała również komputerowy system wypożyczania książek.
Dzieci uczestniczyły też w zajęciach z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai Jest to japońska technika czytania i opowiadania wykorzystująca plansze z ilustracjami i tekstem oraz skrzynkę. Karty kamishibai zadrukowane są dwustronnie – na przedniej stronie znajduje się ilustracja, a na tylnej tekst oraz miniatura (podgląd) ilustracji, którą widzi publiczność. Każda karta, ilustracja odpowiada kolejnemu fragmentowi opowiadania i wprowadza stopniowo publiczność w magiczny świat. Trzecioklasiści i ich wychowawczynie wysłuchały książki pt,, O gąsienicy, która zmienia w motyla’’ Joanny Urbańskiej , która opowiada o zmianach zachodzących w przyrodzie. Zajęcia wzbogaciły gry i zabawy związane z publikacją. Malowały motyle z których powstał jeden duży wielobarwny motyl. Układały również puzzle i gąsienice i wykonywały motylkowe mnożenie.
Dziećmi opiekowały się Renata Ekiel i Halina Tokarska.
Opracowała Renata Ekiel
Uczniowie Zespołu Szkół w Sadkowicach wzięli udział po raz pierwszy w Ogólnopolskim konkursie ,,Wielka Liga Czytelników”. Konkurs trwał od listopada do lutego.
Celem konkursu było
-Promowanie wartości rodzinnych, w tym wspólne spędzanie czasu rodziców z dziećmi.
-wyłonienie najlepszych czytelników wśród uczniów szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych I-IV i V-VIII
-Kształtowanie nawyku czytania i zdobywania wiedzy
Konkurs przebiegał w kilku etapach
1.szkolno- biblioteczny.
Polegał na Indywidualnym zdobywaniu sprawności czytelniczych w dwóch kategoriach wiekowych I-IV i V-VIII Uczestnicy etapu szkolnego zdobywali sprawności poprzez czytanie 6 dowolnych książek z listy konkursowej i rozwiązywali do nich testy odbieranych z biblioteki szkolnej .Testy rozwiązywały w domu podczas rodzinnego czytania. Rodzice i dzieci przede wszystkim musieli się zmierzyć ze szczegółowymi pytaniami dotyczącymi treści całej książki lub jej fragmentu. Były także pytania powiązane z treścią książki. Trzeba było skorzystać ze słownika jęz. angielskiego i przetłumaczyć wyrazy, rozwiązać zadanie matematyczne, przyrodnicze. Korzystając ze słowników dopisać synonimy do podanych wyrazów lub podać ich znaczenie. Na koniec każdego testu było pytanie otwarte, w którym trzeba było podać logiczną odpowiedź. Wypełnione formularze przynosiły do biblioteki.
2.test kwalifikacyjny
Test odbył się 21 stycznia w bibliotece szkolnej. Uczniowie rozwiązywali testy już bez udziału rodzin i książek. Młodsza grupa rozwiązywała test ze znajomości treści książki W. Cichonia ,,Cukierku ty łobuzie.’’ Przystąpiło do niego 9 osób z 11 uprawnionych do pisania
Gabriel Olborski kl IIb 98p
Kaja Brzozowska kl III 85 p.
Julia Kozera kl IVa -95 p
Katarzyna Zieja kL III -81p.
Natalia Traczyk kl IVa -96p.
Anna Kłos kl III -94p..
Oliwia Marciniak kl III -84p
Sandra Stepniak kl IIb- 83p.
Szymon Górecki kl II b -84p
6 dziewczynek z grupy klas V-VIII pisało test z treści fragmentów książki R. Kosika ,,Feliks, Nett i Nika oraz gang niewidzialnych ludzi”. Z 8 uprawnionych pisało 7.
Elwira Górecka kl Vb -98p.
Adrianna Stępniak kl VIIIa- 59p.
Julia Kowalczyk Vb- 100p.
Brygida Darnowska Va-89p.
Maja Marciniak Vb -96p.
Natalia Sobczak VIb -100p.
3. powiatowy test drużynowy
Do powiatu pojechało po 3 uczniów z dwóch kategorii wiekowych, którzy uzyskali największą ilość punktów. Konkurs powiatowy drużynowy odbył się 28 lutego w Bibliotece Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej. Testy dotyczyły treści książki i były jeszcze bardziej szczegółowe.
Drużyna klas I-IV w składzie Gabriel Olborski, Natalia Traczyk i Julia Kozera uzyskała 131 punktów i zdobyła II miejsce w powiecie. Na etapie drużynowym trzeba było się wykazać znajomością książki J. Bednarek ,, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Dziewczynki z grupy V-VIII Natalia Sobczak, Julia Kozera i Elwira Górecka ze 118 punktami uplasowały się na 4 miejscu i miały do przeczytania książkę „Niesamowity dwór” Z. Nienackiego.
Niestety żadna z grup nie przeszła do etapu wojewódzkiego. Mimo to konkurs był pięknym sposobem na rodzinne spędzanie jesiennych i zimowych wieczorów. Efektem jest wzrost czytelnictwa u dzieci i ogromne zaangażowanie rodziców.
Serdecznie gratulujemy dzieciom oraz rodzicom za zaangażowanie i wytrwałość.
Opracowała Renata Ekiel