W dniu 01.10.2022r. w Zespole Szkół w Sadkowicach tradycyjnie jak co roku o tej porze odbyła się ogólnopolska akcja Noc Bibliotek. Jest to wieczorowo- nocna akcja promująca biblioteki i czytelnictwo. Hasło tegorocznej nocy brzmiało To się musi powieść. Impreza zorganizowana została wspólnie przez bibliotekę szkolną i Gminną Bibliotekę Publiczną w Sadkowicach. Uczniowie brali udział w różnych grach i zabawach czytelniczych.
Bardzo dużo emocji wzbudziła gra Literackie Koło Fortuny, w której dzieci w grupach wykonywały zadania w różnych kategoriach: Baśniowe zagadki; Książki do wyboru; Cytaty; Skrzynia skarbów; Zadania literackie; Kalambury. Za każdą dobrą odpowiedź dostawały naklejki z logo Nocy Bibliotek.
Dzieci zagrały także w następujące gry i zabawy czytelnicze: Gry multimedialne na platformie Wordwall, gry stolikowe - rozsypanki, puzzle, kolorowanki; gry słowne tj. Jaka to książka, Jakim bohaterem jestem; gry ruchowe z rzucaniem dużą kostką do gry Książka na literę….., Pisarz na literę…..itp.
Dzieci ze starszych klas czytały młodszym baśnie w jęz. angielskim. Te zajęcia poprowadziła p. Urszula Adamczyk. Młodszym dzieciom bardzo się podobały przygody baśniowych bohaterów i słuchały z zainteresowaniem.
Wszyscy uczestnicy nocy: dzieci, nauczyciele i rodzice otrzymywali zakładki z ekslibrisem Nocy Bibliotek, które wraz z plakatami zostały przesłane przez organizatora akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Imprezę zorganizowały Renata Ekiel, Gabriela Stępniak. Dziećmi opiekowali się i współorganizowały zajęcia Urszula Adamczyk, Sławomir Ekiel, Dorota Olborska, Magdalena Żukowska, Iwona Białek.
Opracowała Renata Ekiel
29.09.2022 r. szkoła w Sadkowicach wzięła udział w Dniu Głośnego Czytania.
Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony w 2001 roku przez Polską Izbę Książki w dniu urodzin pisarki J. Porazińskiej. Celem akcji jest promocja głośnego czytania dzieciom, nabywania przyjemności z czytania i słuchania.
Była to znakomita okazja do zaproszenia dzieci z pierwszych klas, wychowawców oraz rodziców do świata książki. Dzieci miały okazje wysłuchać książki: Cukierku, ty łobuzie! W. Cichonia w interpretacji Pani Wójt Gminy Sadkowice Karoliny Kowalskiej, dyrektora szkoły Pana Marka Lewandowskiego, polonistki Pani Agnieszki Tulin, bibliotekarek Pani Renaty Ekiel oraz Pani Gabrieli Stępniak, a także uczniów starszych klas: Aleksandry Kwiatkowskiej, Anny Kłos i Gabriela Olborskiego.
Małym słuchaczom podobała się książka o przygodach cwanego i sympatycznego kota. Z uwagą słuchali i komentowali. Następnie wzięli udział w quizie i odgadywali prezentowane przedmioty kojarzące się z książkami.
Dziećmi podczas spotkania opiekowały się wychowawczynie klas pierwszych Halina Tokarska i Urszula Adamczyk oraz nauczyciel wspomagający Beata Świderek Binienda.
Opracowała Renata Ekiel
NARODOWE CZYTANIE 2022
W pierwszych dniach nowego roku szkolnego młodzież z Zespołu Szkół w Sadkowicach przyłączyła się do akcji Narodowego Czytania.
Celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza A. Mickiewicza.
Rok 2022 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego, gdyż 200 lat temu wydane zostały Ballady i Romanse Adama Mickiewicza, które zapoczątkowały w Polsce epokę romantyzmu. Starsi uczniowie szkoły w Sadkowicach wzięli udział w Narodowym Czytaniu mickiewiczowskich dzieł 5.09.2022 r.
Uczniowie obejrzeli relacje z Narodowego Czytania 2022 z udziałem m.in. pary prezydenckiej, które odbyło się dnia 03.09.2022 r. w Ogrodzie Saskim w Warszawie, a potem na lekcjach języka polskiego czytali wiersze naszego wieszcza: Romantyczność, Pani Twardowska, Świtezianka, Lilie, Powrót taty, Rybka. Młodzież przeżywała treść wszystkich utworów, które pozwoliły im przenieść się w inny świat pełen rusałek, zjaw, legend, mrocznej przyrody i romantycznej miłości. Każdy znalazł coś dla siebie.
Opracowała Renata Ekiel
W dniu 23.06.2022r. na sali gimnastycznej odbył się apel podsumowujący działalność biblioteki szkolnej i czytelnictwo w roku szkolnym 2021/2022. Uczniowie i nauczyciele obejrzeli prezentację multimedialną z akcji czytelniczych. Prezentowane były zdjęcia wzorowych czytelników i uczestników konkursu Biblioteczny Kalendarz Adwentowy. Zaprezentowani uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Za wzorowe czytelnictwo:
Natalia Dośpiał -kl. Ia
Kaja Misztal- kl. Ia
Filip Dąbrowski- kl. Ia
Kacper Gos- kl. Ia
Dominika Kwiatkowska- kl. Ib
Barbara Olborska- kl. IIb
Klaudia Kaczuba- kl. IIIb
Gabriel Olborski- kl. V
Za konkurs Biblioteczny Kalendarz Adwentowy:
I miejsce-Michał Zabrzuch –kl.IIIa
II miejsce-Julia Różańska- kl. IIIa
III miejsce-Wojciech Karpiński- kl.IIIa
Za uczestnictwo w konkursie: Karolina Bąkiewicz- kl.IIIa, Roksana Kozłowska- kl.IIIa, Kacper Jarmundowicz- kl.IIIa, Karolina Kowalska- kl. IIIa, Natalia Czerwińska- kl. IIa, Zofia Czerwińska- kl. IIIa, Ilona Stępniak – kl. IIIa, Hanna Pluta – kl. IIIa, Hanna Szczepańska –kl.IIIa.
Najbardziej zaczytanymi klasami w roku szkolnym 2021/2022 były:
1 miejsce- kl. Ia
2.miejsce- kl. IIIb
3.miejce kl. IIb
Bibliotekarka Renata Ekiel życzyła wszystkim zgromadzonym spokojnych, wesołych i zaczytanych wakacji.
Opracowała Renata Ekiel
Dnia 19.05.2022 r. najmłodszych uczniów Zespołu Szkół w Sadkowicach odwiedzili aktorzy studia artystycznego Akadia z Suwałk z przedstawieniem teatralnym pt. Podróż do krainy zagadek.
Bohaterką sztuki była niegrzeczna dziewczynka Zosia, która nie lubiła książek. Jej marzeniem było dostać na urodziny laptopa. Była bardzo rozczarowana i zła, gdy dostała książkę. Za karę znalazła się w Krainie zagadek, z której mogła wrócić pod warunkiem, że rozwiąże otrzymane zagadki. Po wielu perypetiach dziewczynka zmieniła zachowanie i doceniła książki. Przekonała się, że książki są bardzo ważne w życiu człowieka i mogą być skarbnicą wiedzy o Polsce i świecie.
Dzieci z zaciekawieniem uczestniczyły w przygodach Zosi i aktywnie pomagały bohaterce czarować i rozwiązywać zagadki. Obiecały też, że będą szanować książki.
Spektakl zawierał treści edukacyjne. W ciekawy i zabawny sposób promował czytelnictwo. Zwracał uwagę, iż czytanie książek znacznie poszerza wiedzę, co w przyszłości pozwoli osiągnąć wymarzony cel.
Opracowała Renata Ekiel