Laboratoria przyszłości
Uczniowie klasy IIIb uczestniczący w zajęciach koła matematycznego w ramach projektu Z matematyką przez życie poprzez działania praktyczne, zabawę i rozwiązywanie problemów uczą się matematyki.
Na jednych zajęciach wykonywali obliczenia pieniężne, zajmowali się jednostkami masy i składem produktów spożywczych używanych do przygotowania posiłków.
Następnie ustalono co można spożywać w ramach zdrowego śniadania.
W grupach zaplanowano zakupy i kosztorys śniadania, które dzieci przygotują na następnych zajęciach.
Po zakupieniu produktów dzieci pracowały w pracowni Laboratorium przyszłości.
Tam czytali składy produktów zwracając uwagę na pojęcie procenta. Następnie uczniowie dzielili na połówki, ćwiartki i mniejsze części zakupione produkty. Po czym mieszali, zawijali by przygotowane przekąski upiec w piekarniku, a sałatki rozdzielić po równo dla wszystkich.
Uczta była smakowita. Zaś uczniowie zdobyli wiedzę na co zwracać uwagę przy robieniu zakupów, aby były zdrowe i jak oszczędzać pieniądze i jedzenie.
Opracowała Janina Walas
Dnia 20 X 2022 r. wśród Małych przyjaciół przyrody zagościł jej wieloletni, oddany opiekun - leśniczy pan Witold Kowalski.
Podczas spotkania gość podzielił się z dziećmi cennymi wiadomościami, udzielił informacji i wskazówek jak postępować, aby żyć w zgodzie z przyrodą, w czym tkwi jej bogactwo i piękno oraz jakie to ma dla nas znaczenie. Dzieci wysłuchały lekcji „Zielonego myślenia „ z uwagą i zainteresowaniem, a także zaspokoiły swoją ciekawość dotyczącą zachowań mieszkańców lasu jesienią, gatunków roślin i zwierząt występujących na naszym terenie, sposobu zachowania się w zetknięciu ze zwierzęciem dziko żyjącym w lesie oraz sposobami bezpiecznego wypoczynku w kontakcie z przyrodą. Dzieci poznawały, utrwalały i poszerzały swoją wiedzę o lesie oraz zapoznały się z pracą leśniczego podczas wspólnej rozmowy z zaproszonym gościem.
Gospodarzami spotkania byli uczniowie klas Ia i IIIa z wychowawczyniami p. Krystyną Woźniak opiekunką Szkolnego Koła Przyrodniczego „Przyroda wokół nas” oraz p. Haliną Tokarską opiekunką Szkolnego Koła Ekologicznego „Ekoludki.
Opracowała Halina Tokarska
Poznajemy przyrodę i odkrywamy jej piękno
17 października uczniowie klas pierwszych poznawali walory turystyczno – krajoznawcze Polski kładąc szczególny akcent na piękno i poszanowanie przyrody. Odbyli oni bowiem jednodniową, ciekawą wycieczkę w ramach projektu „Poznaj Polskę” do Rogowa i Łodzi.
Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzanie Muzeum Lasu i Drewna przy Leśnym Ośrodku Doświadczalnym SGGW w Rogowie. Pod czujnym okiem przewodnika dzieci poznawały faunę i florę naszego kraju oglądając bogate zbiory jakie prezentowało to muzeum. Następnie podziwiały znane i mniej znane im gatunki drzew, których liście mieniły się ciepłymi kolorami w jesiennym słońcu. Krótkim, ale radosnym spacerem wśród magnolii, tulipanowców, miłorzębów oraz klonów dzieci zakończyły spotkanie z jesienną przyrodą w Rogowie.
Następnie uczestnicy wycieczki zawitali w Łodzi w teatrze „Piccolo”, gdzie czekało ich obejrzenie humorystycznego spektaklu z elementami musicalu. Była to zabawna, rozśpiewana, pełna przygód opowieść o Dobrym Doktorze Nieboli, który ratował chore zwierzęta. Po emocjonującym przedstawieniu dzieci uczestniczyły w równie atrakcyjnym spotkaniu edukacyjnym z aktorami na temat: Jak opiekować się zwierzętami? Poprzez zabawę, rozmowy i ruch z muzyką i tańcem dzieci utrwaliły sobie najważniejsze przesłania przyrodniczo – ekologiczne jakie niosło ze sobą przedstawienie.
Realizacja ostatniego punktu programu sprawiła dzieciom równie dużo radości - było to Centrum Tańca i Zabawy. Tu czekały na nich gry i zabawy ruchowe; ćwiczenia z wykorzystaniem zjeżdżalni, trampolin, równoważni oraz toru przeszkód... Zwieńczeniem wszystkich przyrodniczych wrażeń było wykonanie drzewka szczęścia z guzików, które dzieci tworzyły podczas warsztatów z animatorem.
Pierwszoklasiści wracali roześmiani i rozśpiewani do szkoły z nadzieją, że ich poznawanie kraju będzie wciąż trwać, a grono miłośników przyrody będzie się poszerzać.
Wyjazd zorganizowały wychowawczynie: Urszula Adamczyk i Halina Tokarska. Opiekę w czasie wycieczki sprawowały: Beata Świderek Binienda , U. Adamczyk, H. Tokarska.
Opracowała Halina Tokarska
Uczniowie klas VI – VIII Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Sadkowicach wraz z nauczycielami udali się w dniach 11- 13 października na Pomorze, by przez trzy dni zwiedzić najciekawsze miejsca.
Pierwszym punktem wycieczki był zamek krzyżacki w Malborku. To wielki obiekt średniowieczny zbudowany z cegły, w którym spędziliśmy 3 godziny. Podziwialiśmy Zamek Wysoki, Zamek Średni, Pałac Wielkich Mistrzów, by wczuć się w atmosferę komnat, korytarzy, sal oraz pomieszczeń gospodarczych. Zachwycaliśmy się głębokością fos i rozpiętością grubych murów obronnych.
Następnie udaliśmy się do Jastrzębiej Góry na obiadokolację i nocleg w domu wczasowym „VIS”. Po czym całą grupą przeszliśmy miasteczko, by przywitać wieczorem Morze Bałtyckie.
Drugiego dnia po śniadaniu przejechaliśmy do Gdyni, tam zwiedzaliśmy stojący przy nadbrzeżu Dar Pomorza, i odwiedziliśmy Akwarium Gdyńskie prezentujące gatunki zwierząt wodnych z całego świata. Potem udaliśmy się na Westerplatte– symbol walki o wolność w czasie II wojny światowej, gdzie funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 r. stała się początkiem wojny oraz polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy. Po czym z przystani wypłynęliśmy statkiem po rzece Motławie Zatoką Gdańską do bram miasta Gdańska, gdzie spacerowaliśmy ul. Długą oraz Długim Targiem, które tworzą Trakt Królewski i stanowią najbardziej reprezentacyjną ulicę tego historycznego miasta. Spacerowaliśmy, zwiedzając ratusz Główny Miasta, Fontannę Neptuna, Dwór Artusa oraz kamienice. Wieczorem wróciliśmy do hotelu i tam po kolacji bawiliśmy się na dyskotece.
Trzeci dzień rozpoczął się wyjazdem na Półwysep Helski do Muzeum Rybołówstwa, gdzie z wieży podziwialiśmy promenadę, port oraz latarnię morską. A wokół muzeum przyglądaliśmy się starym łodziom rybackim. Potem przeszliśmy do fokarium i obejrzeliśmy karmienie tych mądrych ssaków. Następnie udaliśmy się do Sopotu, gdzie spacerowaliśmy po jednym z najpopularniejszych obiektów rekreacyjno – imprezowych, który składa się z 2 części drewnianej i lądowej – sopockim MOLO. Podziwialiśmy gmach najsłynniejszego pięciogwiazdkowego GRAND HOTELU, który w swej historii gościł wiele znakomitości ze świata m.in. Marlenę Dietrich, Charlesa de Gaullea, Marylę Rodowicz czy Shakirę. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do autokaru, by udać się w drogę powrotną do domu. Była to pouczająca trzydniowa, wyjazdowa lekcja historii, geografii, języka polskiego dla młodego pokolenia!
Organizatorem wycieczki była pani Halina Pruszczyk ,opiekunowie: Beata Gotner – Jurek, Dorota Olborska, Radosław Kowalczyk.
Opracowała Beata Gotner-Jurek
13 października 2022 roku, na długo zapadnie w pamięci pierwszoklasistów ze szkoły podstawowej oraz ich rodziców, ponieważ tego dnia „maluchy” stały się oficjalnie uczniami Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zespole Szkół w Sadkowicach. Uroczystość połączona została z obchodami Dnia Edukacji Narodowej.
Pięknie, odświętnie ubrane dzieci zadebiutowały na szkolnej scenie programem artystyczny przygotowanym specjalnie na tę okazję. Z przejęciem deklamowały wyuczone wierszyki i śpiewały przygotowane piosenki. Chętnie prezentowały swoje talenty taneczne w układzie choreograficznym poloneza. Jednak największym przeżyciem było dla dzieci ślubowanie na sztandar szkoły i pasowanie na ucznia z rąk dyrektora Zespołu Szkół w Sadkowicach pana Marka Lewandowskiego.
Uroczystość uświetnili swoim przybyciem: wójt gminy Sadkowice pani Karolina Kowalska, przewodniczący Rady Gminy pan Jan Idzikowski, ks. proboszcz Maciej Mroczkowski, kierownik GOPSu pan Piotr Staszewski, licznie zgromadzeni rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły i emeryci. Oprócz ciepłych słów skierowanych do dzieci pani wójt podarowała pierwszakom upominki na nową drogę edukacji.
Dalsza część uroczystości dotyczyła obchodów Dnia Edukacji Narodowej. W swoim wystąpieniu pani wójt podziękowała nauczycielom za trud jaki wkładają w wychowanie młodego pokolenia. Za odpowiedzialną pracę na rzecz kształtowania umysłów i serc uczniów wręczono nagrodę Wójta Gminy Sadkowice dyrektorowi szkoły panu Markowi Lewandowskiemu.
Życzenia nauczycielom złożył również Pan Dyrektor, Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Sadkowicach.
*** *** ***
Dzieci do ślubowania przygotowały wychowawczynie: klasy Ia - pani Halina Tokarska oraz klasy Ib - pani Urszula Adamczyk oraz nauczyciel wspomagający proces kształcenia pani Beata Świderek Binienda. Do uświetnienia uroczystości bardzo przyczynili się rodzice, którzy zadbali o kulinarną jej część oraz o miłą, rodzinną atmosferę.
Opracowała Kamila Major