Listopad to miesiąc, w którym w sposób szczególny pamiętamy o tych, którzy odeszli. Nie tylko wspominamy naszych bliskich zmarłych i znajomych, ale także pamiętamy o tych, którzy zginęli walcząc o wolność naszej ojczyzny. Korzystając z ładnej jeszcze jesiennej aury, uczniowie klas III wraz z wychowawcami, podczas jesiennego spaceru wybrali się także na cmentarz parafialny. Odwiedziliśmy nie tylko groby osób zmarłych z naszych rodzin, ale także uporządkowaliśmy grób Nieznanego Żołnierza, zapaliliśmy znicze na grobach kapłanów posługujących w tutejszej parafii, nauczycieli uczących w miejscowej szkole oraz osób, które służyły pomocą lokalnej społeczności. Była również krótka modlitwa, chwila refleksji i zadumy oraz rozmowa o miejscach pamięci narodowej. W ten sposób uczniowie oddali hołd poległym i wszystkim tym, o których powinny pamiętać następne pokolenia.
Opracowała Urszula Adamczyk
Dnia 3 listopada
trzecioklasistów odwiedziała pielęgniarka Pani Małgosia Piekarek, która przeprowadziła w klasie zajęcia na temat zdrowego stylu życia: higieny osobistej, zdrowego odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu wolnego.
W dniu 3 listopada uczniowie klas Ia, Ib, IIIb wraz z wychowawczyniami oraz kilkoro uczniów z klasy IV wybrali się na wycieczkę do stolicy. Program wycieczki był bardzo bogaty i atrakcyjny dla dzieci, a pogoda w tym dniu wyjątkowo sprzyjała spacerom i zwiedzaniu Warszawy.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Manufakturze Czekolady, gdzie powitano nas kubkiem gorącej czekolady, a następnie wszyscy wzięli udział w warsztatach „Od ziarna do tabliczki”. Każdy mógł przygotować dla siebie tabliczkę czekolady oraz zapakować ją w ozdobne opakowanie i zabrać jako słodką pamiątkę do domu. Podczas prezentacji dzieci dowiedziały się jak powstaje czekolada oraz na czym polega temperowanie czekolady.
Kolejnym punktem wycieczki był spacer po Starówce. Na trasie do Starówki dzieci mogły zobaczyć pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski oraz Plac Piłsudskiego. Na Rynku Starego Miasta powitał nas przewodnik, który w zabawny i przystępny sposób opowiadał dzieciom legendy o Bazyliszku i Syrence, pokazał wszystkim najwęższą kamienicę w Warszawie, najkrótszą ulicę oraz dzwon, który spełnia życzenia. Odwiedziliśmy także pomnik Małego Powstańca, posłuchaliśmy melodii wygrywanej przez kataryniarza, a na Placu Zamkowym usłyszeliśmy opowieść o tym, jak powstało miasto Warszawa.
Następną atrakcją jaka czekała na uczestników wycieczki był spektakl „Piotruś Pan” w Teatrze Buffo. Wszyscy mogli podziwiać niezwykłą scenografię oraz kostiumy aktorów. Na scenie pojawił się także prawdziwy pies, wypływający ze ściany statek, obrotowa wyspa oraz pryskający wodą krokodyl. Dzieci bardzo żywo reagowały na to, co dzieje się na scenie i na pewno zapamiętają ten spektakl na długo.
W drodze powrotnej wszyscy mieli możliwość zjeść posiłek w McDonald’s.
Wycieczkę zorganizowała pani Beata Korzycka przy współpracy z biurem podróży Glob.
Opiekę nad uczniami podczas wyjazdu sprawowały panie: Wiesława Przybyłkiewicz, Dorota Olborska, Agnieszka Walczyńska – Łoś i Urszula Adamczyk.
Opracowała Urszula Adamczyk
Uczniowie klas trzecich, realizujacy na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej tematy od ziarenka do bochenka, postanowili na własne oczy przekonać się jak wygląda miejsce, w którym powstaje chleb.
Nie musieli daleko szukać, ponieważ w Sadkowicach od dziesiatek lat działa piekarnia, której właścicielką jest pani Danuta Federowicz.
Pani Federowicz oprawadziała dzieci i wychowawczynie po wszystkich pomieszczeniach piekarni, opowiedziała o cyklu powstawania pieczywa i chętnie odpowiadała na pytania małych obserwatorów.
PAMIĘTAMY !
Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych stał się okazją dla uczniów klas II oraz ich wychowawczyń, aby odwiedzić cmentarz parafialny w Sadkowicach.
Modlitwą oraz zapalnieniem zniczy na grobach kapłanów, nauczycieli oraz Nieznanego Żołnierza uczczono Ich pamięć.