Biuletyn Informacji PublicznejGmina SadkowiceKuratorium Oświaty w ŁodziMinisterstwo Edukacji Narodowejbaner
Dzisiaj jest: piątek, 5 czerwca 2020 r. Do końca roku szkolnego: 21 dni.
Wójt Gminy Sadkowice, w porozumieniu z Dyrektorami Szkół, uprzejmie informuje, iż w szkołach podstawowych na terenie naszej gminy, z uwagi na bezpieczeństwo dzieci, nie będą prowadzone zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów klas I-III. Kształcenie na odległość przedłużone do 26 czerwca, czyli do

Wycieczka
Kraków - Zakopane - Oświęcim

W dniach 16,17,18 października 2017 r. uczniowie Gimnazjum w Sadkowicach udali się wraz z wychowawcami na wycieczkę na trasie: Kraków – Zakopane – Oświęcim.

Pierwszy dzień obejmował zwiedzanie dawnej stolicy Polski. Na Wawelu uczniowie poznali nieco historii miasta Krakowa, przypomnieli sobie dynastie tam panujące i wydarzenia historyczne ściśle z tym miejscem związane. Rozpoznawali style od gotyckiego, renesansowego po barokowy. Na dziedzińcu wyróżniali znane ze starożytnej Grecji porządki architektoniczne: dorycki, koryncki i joński. Zwiedzali katedrę, w której odbywały się koronacje i pogrzeby polskich królów. W podziemiach odwiedzili Kryptę Wieszczów Narodowych: A. Mickiewicza, J. Słowackiego i C. K. Norwida oraz kryptę J. Piłsudskiego. Na wzgórzu mieści się również rzeźba przedstawiająca legendarnego Smoka wawelskiego ziejącego ogniem, przy którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Uliczkami Krakowa przeszliśmy ze wzgórza na Stary Rynek, gdzie zwiedzaliśmy Sukiennice oraz Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza. Udało nam się również wysłuchać hejnału z Wieży Mariackiej wsłuchując się w legendy opowiadane przez przewodnika. Po wizycie w historycznym i urokliwym Krakowie udaliśmy się na nocleg do ośrodka wypoczynkowego „Limba” w Poroninie.

Następnego dnia czekały na nas górskie wojaże. Plan jeden – Sarnia Skała, czyli oko w oko z Giewontem. Wycieczkę na szczyt 1377 m n.p.m. rozpoczęliśmy dość wcześnie, ale pogoda dopisywała. Szlak prowadził skrajem lasu, gdzie mogliśmy podziwiać widoki na panoramę Zakopanego. Skierowaliśmy się od wjazdu na Kasprowy Wierch czarnym szlakiem prowadzącym na Giewont. Wędrówka po dość stromym i naturalnym podłożu – kamienie przeplatane z korzeniami drzew i wyślizganymi skałami – dawały się wszystkim we znaki. Odpoczynek na Czerwonej Przełęczy na drewnianych ławach był wszystkim bardzo potrzebny. Od tego miejsca dzieliło nas 10 minut do zdobycia szczytu. A tu podziwialiśmy masyw Giewontu, szczyty Tatr Zachodnich, Babią Górę oraz Gorce. Udajemy się następnie dnem Doliny Strążyskiej wzdłuż potoku, by wraz z przewodnikiem zatrzymać się na Krupówkach. Pogoda, humory dopisywały, trudniej było z kondycją, ale wszyscy szlak górski zaliczyliśmy. Brawo dla nas!

Ostatniego dnia wycieczki udajemy się do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, gdzie podzieleni na dwie grupy z przewodnikami zwiedzamy Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny, w którym zginęło ponad milion ludzi. Odwiedziliśmy obiekty budowlane (zwane blokami), autentyczne drogi, rampy, ogrodzenia, a także zbiory obiektów ruchomych po byłych więźniach (walizki, buty, przedmioty codziennego użytku, pasiaki i przedmioty więźniarskie, zdjęcia kobiet, mężczyzn i dzieci, które katalogowali Niemcy, miejsce apeli, ścianę śmierci i pomieszczenia, w których masowo mordowano ludzi i pozbywano się ich ciał, m.in. w krematorium). Te dwie części obozu pozwoliło nam przybliżyć sobie ogrom cierpień, których dokonano na niewinnych ludziach, którym przyszło żyć w czasie II wojny światowej. Niezrozumiały jednak pozostaje dla nas to, że „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Ta prawdziwa lekcja historii pozostanie na długo w naszej pamięci i oby na zawsze dla młodych pokoleń, bo przecież: „Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie” wg słów George’a Santayan’ego. Po wstrząsającej lekcji historii i języka polskiego udaliśmy się do autokaru, by odbyć bezpieczną drogę powrotną do naszych domów.

Opracowała Beata Gotner - Jurek

 

Opiekę nad uczniami sprawowali: Beata Gotner – Jurek, Ewa Kępka, Magdalena Pajda, Radosław Kowalczyk.

 


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2017-10-25 12:49:37

Pielgrzymka do Sanktuarium w Szczukach

Promienista Pielgrzymka Szkół do Sanktuarium Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Szczukach odbywa się co roku, w trzeci czwartek miesiąca września.  W tym roku był to 21 września.

W pielgrzymce tej wzięło udział 134 uczniów sadkowickiej szkoły. Byli to uczniowie klas IV- VII Szkoły Podstawowej i II-III Gimnazjum.

Pątnicy mieli wyruszyć spod szkoły pod przewodnictwem księdza proboszcza Macieja Mroczkowskiego o godz. 9.00, by, o godz. 11.00 wraz z pątnikami z sąsiednich szkół: Lubani, Trębaczewa, Kłopoczyna, Chodnowa, Starej Wsi wziąć udział w uroczystej Eucharystii. Pogoda jednak nie była łaskawą dla podejmujących trud pielgrzymowania. Ulewny deszcz sprawił, iż piesza pielgrzymka przekształciła się w autokarową.

O godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez kapłanów: dziekana dekanatu Biała Rawska – ks. dr Bogdana Zatorskiego, proboszcza Sanktuarium w Szczukach- ks. Zdzisława Madzio, proboszcza parafii w Sadkowicach – ks. Macieja Mroczkowskiego, oraz ks. Grzegorza Pypeć z parafii w Nowym Mieście n. Pilicą, który to skierował do zebranych bardzo wymowną homilię. Opierając się na przykładach świętych, szczególnie św. Stanisława Kostki i św. Maksymiliana Marii Kolbego ukazał młodym słuchaczom, czym jest wiara w Chrystusa, i w jaki sposób powinni zatopić się w miłości Zbawiciela.

Po Mszy Świętej miejscowy proboszcz zaprosił wszystkich młodych uczestników spotkania i ich opiekunów na gorącą herbatę i słodki poczęstunek.

Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, po posiłku pielgrzymi podjęli trud wejścia na Szczucką Kalwarię, oraz zwiedzili muzeum poświęcone pamięci patrona miejscowej parafii- św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Nie zabrakło również czasu na zakup pamiątek w miejscowym, przykościelnym sklepiku.

 Organizacją pielgrzymki zajęli się p. Maria Wiśniewska i p. A Kieszek.

Opiekę nad uczniami sprawowali: p. E. Kępka, p. R. Kowalczyk, p. M. Kramarz,

p. M. Misztal- Szczuka, p. M. Stolarek, p. A. Tulin, p. H. Tokarska, p. K. Woźniak.

 Opracowała Maria Wiśniewska

 


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2017-10-25 11:39:24

Współpraca ze Stowarzyszeniem
,,Słyszeć bez granic”

W dniu 18 października 2017 roku w naszym Zespole Szkół, z inicjatywy Pani Agnieszki Wydry – mamy dwóch uczennic Pauliny i Julki, a na zaproszenie dyrektora szkoły, odbyło się spotkanie z członkami Stowarzyszenia ,,Słyszeć bez granic” zatytułowane "Świat moich uszu".

Stowarzyszenie to jest organizacją pozarządową, powstałą z inicjatywy  rodziców dzieci niesłyszących, które mają wszczepione implanty słuchowe. Stowarzyszenie opiera się na działalności społecznej członków i nie prowadzi działalności gospodarczej. Członkowie Stowarzyszenia zaprezentowali dzieciom i nauczycielom oraz zaproszonym gościom, ze społeczności lokalnej, swoją drogę w zakresie leczenia wad słuchu za pomocą implantów słuchowych oraz w przejściu przez proces postępowania leczniczego. Stowarzyszenie niesie również pomoc potrzebującym pacjentom poprzez ułatwienie im dostępu do nowoczesnych metod leczenia wad słuchu. Prelegenci przekazali również wiedzę i podzielili się doświadczeniem w zakresie rehabilitacji pacjentów z implantami słuchowymi. Na zakończenie prezentacji Pani Agnieszka Wydra przeprowadziła konkurs, w którym czterech uczniów otrzymało nagrody. Poza tym każdy uczeń biorący udział w spotkaniu otrzymał materiały poglądowe oraz różnego rodzaju gadżety. 

Opracowała Teresa Wielgus 

 


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2017-10-22 12:07:11

 

Z wizytą w stolicy

 

 

         W dniu 13 października 2017 r. uczniowie klas: Vb, IVb oraz II pod opieką Pań: Magdaleny Żukowskiej, Janiny Walas oraz Ewy Kępki, uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.

Pierwszym punktem wycieczki było Cinema City w Jankach, gdzie uczniowie obejrzeli seans filmowy polskiej produkcji pt.: „Tarapaty”. Film, którego akcja toczyła się w Warszawie, przedstawiał przygody dwunastolatków, kładąc nacisk na siłę i znaczenie przyjaźni w życiu człowieka. Kolejną atrakcją na trasie wycieczki było Centrum Nauki Kopernik, czyli Królestwo Eksperymentów, gdzie znajdują się setki interaktywnych urządzeń, na których młodzież mogła przeprowadzać doświadczenia wyjaśniające im jak funkcjonuje świat wokół nas. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Manufakturze Cukierków, gdzie uczniowie uczestniczyli w pokazie ręcznego wykonywania cukierków metodą z XVII wieku. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość degustacji wyrobów cukierniczych oraz ich zakupu. W drodze powrotnej udaliśmy się na wspólny posiłek.

Podczas wycieczki nie brakowało wielu pozytywnych emocji i odczuć oraz uśmiechów na twarzach uczniów. Atmosfera była bardzo pozytywna, a dzieci zadowolone szczęśliwie wróciły do domów.

 

Opracowała Magdalena Żukowska


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2017-10-22 11:59:18

DEN i pasowanie
na ucznia szkoły podstawowej

Czwartek, 12 października 2017 roku, na długo zapadnie w pamięci pierwszoklasistów ze szkoły podstawowej oraz ich rodziców, ponieważ tego dnia „maluchy” stały się oficjalnie uczniami Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zespole Szkół w Sadkowicach. Uroczystość połączona została z obchodami Dnia Edukacji Narodowej.

Pięknie, odświętnie ubrane dzieci zadebiutowały na szkolnej scenie programem artystyczny przygotowanym specjalnie na tę okazję. Z przejęciem deklamowały wyuczone wierszyki i śpiewały przygotowane piosenki. W programie artystycznym wzięli udział także uczniowie z klas czwartych, którzy „wprowadzili” pierwszaków w progi szkoły. Jednak największym przeżyciem było dla dzieci ślubowanie na sztandar szkoły i  pasowanie na ucznia z rąk dyrektora Zespołu Szkół w Sadkowicach pana Marka Lewandowskiego.

Uroczystość uświetnili swoim przybyciem: sekretarz gminy Sadkowice pani Barbara Gąsiorowska, dyrektor Banku Spółdzielczego w Białej Rawskiej - Oddział w Sadkowicach pani Wacława Majewska, dyrektor Banku Spółdzielczego Ziemi Łowickiej - Oddział w Sadkowicach pani Urszula Wieczorek, ks. proboszcz Maciej Mroczkowski, licznie zgromadzeni rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły i emeryci. Oprócz ciepłych słów skierowanych do dzieci pani sekretarz oraz panie reprezentujące banki działające w Sadkowicach podarowały pierwszakom upominki na nową drogę edukacji.

Dalsza część uroczystości dotyczyła obchodów Dnia Edukacji Narodowej. W swoim wystąpieniu pani sekretarz podziękowała nauczycielom za trud jaki wkładają w wychowanie młodego pokolenia. Za odpowiedzialną pracę na rzecz kształtowania umysłów i serc uczniów pani Gąsiorowska wręczyła nagrody Wójta Gminy Sadkowice Panu dyrektorowi Markowi Lewandowskiemu oraz Pani wicedyrektor Teresie Wielgus. Życzenia nauczycielom złożył również Pan Dyrektor, Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Sadkowicach.

***   ***   ***

Dzieci do ślubowania przygotowała wychowawczynie: klasy Ia - pani Krystyna Woźniak oraz klasy Ib - pani Janina Walas. Do uświetnienia uroczystości bardzo przyczynili się rodzice, którzy zadbali o kulinarną jej część oraz o miłą, rodzinną atmosferę.

 

Opracowała Kamila Major


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2017-10-16 11:05:47
Strona 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 |
Copyright © 2009 - 2020 Zespół Szkół w Sadkowicach, Sadkowice 128, 96-206 Sadkowice, woj. łódzkie
tel./fax: 0468156168 e-mail: Włącz obsługę JavaScript w przeglądarce  strona internetowa: www.zssadkowice.pl
Ta strona używa mechanizmu cookies. Informacje na ten temat dostępne są w Polityce prywatności.
Kontynuując korzystanie ze strony zgadzasz się na działanie mechanizmu cookies.