Biuletyn Informacji PublicznejGmina SadkowiceKuratorium Oświaty w ŁodziMinisterstwo Edukacji Narodowejbaner
Dzisiaj jest: piątek, 29 września 2023 r. Do końca roku szkolnego: 267 dni.

Wycieczka do Czarnolasu
i Kazimierza Dolnego

 

W piątek 16 maja 2014 r. uczniowie klas IVb i Vb wybrali się na wycieczkę do Czarnolasu i Kazimierz Dolnego.

Pierwszym etapem wycieczki był Czarnolas, gdzie mieści się Muzeum Jana Kochanowskiego.

Spotkanie z najwybitniejszym polskim poetą epoki renesansu rozpoczęło się od poznania biografii wybitnego artysty, oraz wielu ciekawostek z jego życia.

Zwiedzając muzeum uczniowie mogli zobaczyć meble, obrazy, gobeliny, ceramikę, rzeźby i płaskorzeźby, medale, drzeworyty oraz książki i czasopisma. Eksponaty związane były bezpośrednio z poetą, jego rodziną oraz czasami w których żył i tworzył.  Uwagę wzbudziła wystawa Rzeczpospolita Babińska, która przedstawiała ówczesną modę.

Uczniowie zwiedzili również kaplicę z płytą grobową. W kaplicy mogli zobaczyć figurę Jana Kochanowskiego w otoczeniu dworu z królem Zygmuntem Augustem na czele.  Zatrzymali się na chwilę w miejscu, gdzie rosła słynna lipa, w cieniu której tworzył poeta.

Drugim etapem wycieczki był Kazimierz Dolny. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Przyrodniczym, którego główną siedzibę stanowi spichlerz zbożowy z końca VI wieku. W muzeum uczniowie mogli zobaczyć zbiory przyrodnicze z zakresu geologii, paleontologii, botaniki i zoologii pochodzące głównie z terenu Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Z przewodnikiem zwiedziliśmy ruiny średniowiecznego zamku, Rynek Kazimierski, Kościół Farny- najstarszej świątyni w Kazimierzu ufundowanej przez Kazimierz Wielkiego, ulice Lubelską i Senatorską. Uczniowie poznali ciekawostki i legendy związane z miastem.

Wizytę w Kazimierzu zakończył rejs spacerowy po Wiśle.

W programie wycieczki znalazły się treści  podstawy programowej z języka polskiego, przyrody i historii.

Wycieczkę zorganizowały wychowawczynie klas IVb i Vb panie Anna Szczepańska i Urszula Adamczyk.

Opracowała Anna Szczepańska

 


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2014-05-19 23:48:32

Wycieczka do Torunia
i zamku krzyżackiego
w Gniewie

W dniach 14 – 15 maja 2014 roku odbyła się wycieczka na trasie Sadkowice – Toruń – Gniew – Sadkowice. Uczestniczyło w niej 35 uczniów z klasy IIIa, IIIb i IVa szkoły podstawowej oraz 9 rodziców.

Uczniowie w dobrych humorach wczesnym rankiem wyruszyli w drogę, obserwowali zmieniający się krajobraz naszej ojczyzny. Na Toruńskim Bulwarze opuścili autokar i spacerując wzdłuż Wisły podziwiali mury miasta Torunia. W Toruńskim Planetarium obejrzeli seans „Mój kumpel Niko” opowiadający o dzieciństwie i młodości Mikołaja Kopernika. Następnie zwiedzali Muzeum Podróżników im. Toniego Halika i Dom Mikołaja Kopernika. Oglądali mury obronne, ruiny zamku krzyżackiego, fosę, Krzywą Wieżę i piękne kamieniczki. Szczególnie pięknie prezentowała się Kamienica pod Gwiazdą. Poznali legendę flisaka i wierząc w szczęście głaskali żabki przy jego pomniku na Staromiejskim Rynku. Tu pięknie prezentował się pomnik słynnego astronoma. Próbowali przejść najwęższym chodnikiem w mieście. Nie zabrakło również czasu na zakup pamiątek, a szczególnie pysznych toruńskich pierników.

W późnych godzinach popołudniowych uczestnicy dotarli do zamku krzyżackiego w Gniewie. Mieli możliwość spędzić noc w Dormitorium Zamkowym, gdzie sale noclegowe nawiązują do ascetycznego wyglądu cel Braci Zamkowych.

Zanim jednak udali się na nocleg uczestniczyli w widowisku multimedialnym - „Wakacje z duchami”. Opowiadacz wchodząc w interakcję z widzami przeniósł uczestników do nieistniejącego świata duchów, do świata walących się murów i płonących stropów. Widowisko nie przestraszyło uczestników. Potem na podzamczu pieczono kiełbaski, które smakowały wyśmienicie. Odbył się również nocny spacer z pochodniami po zamku. Przewodnik przedstawił historię gniewskiej warowni.

Następny dzień pozwolił przyjrzeć się ogromowi tutejszego zamku. Pięknie prezentował się również dziedziniec zamkowy. Udział w warsztatach dawnych rzemieślników pozwolił dzieciom przenieść się w dawne czasy. W mennicy wybito monety, lepiono garnki, tkano tkaninę, wydrukowano historię zamku. Największym zainteresowaniem cieszyło się strzelanie z łuku. Po krótkim spacerze po średniowiecznych uliczkach miasta Gniew był czas na zakup pamiątek. Największym powodzeniem cieszyło się uzbrojenie rycerski i stroje dwórek.

Po pysznym obiedzie grupa wyruszyła w powrotną drogę. Choć uczestnicy byli trochę zmęczeni dzielili się wrażeniami z wycieczki i uczestniczyli w konkursie wiedzy o zwiedzanych miejscach i konkursie piosenki.

Opiekę podczas wycieczki sprawowały: pani Janina Walas, pani Krystyna Woźniak i pani Wiesława Przybyłkiewicz.

Opracowała Janina Walas

 


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2014-05-19 23:47:55

Wycieczka gimnazjalistów do Czeskiej Pragi

W ciągu roku szkolnego uczniowie gimnazjum działający w Samorządzie Uczniowskim, Kole LOP oraz kole biologicznym realizują treści programowe zawarte w szkolnym programie profilaktyki, ponadto wspierają Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w podejmowanych przez nią działaniach organizując dla swoich kolegów i rodziców akcje i programy profilaktyczne. Dzięki współpracy z GKRPA udało się pozyskać szkole środki na dofinansowanie wycieczki szkolnej dla uczniów najbardziej zaangażowanych w organizowaniu działań profilaktycznych.

W dniach 12 – 14 maja 2014 r. uczniowie Zespołu Szkół w Sadkowicach wzięli udział w wycieczce Kotlina Kłodzka – Czeska Praga. Pierwszym przystankiem na drodze podróżników z Sadkowic był Wrocław. W mieście słynącym z największej liczby mostów w Polsce młodzież podziwiała Park Szczytnicki z Halą Stulecia (Halą Ludową), Pergole i Fontanny Multimedialne, wrocławski Stary Rynek, a także Ogród Japoński i Panoramę Racławicką. Stamtąd udali się na południe Polski, ponieważ miejscem noclegu był ośrodek turystyczny w Starej Bystrzycy. Kolejny dzień uczniowie spędzili na terenie Czech podziwiając stolicę państwa – Pragę. W programie zwiedzania tego miasta znalazło się: Stare Miasto, Hradczany, Loretańskie Namesti, Katedra św. Witta, Bazylika św. Jerzego, Mala Strana, Most Karola, Rynek Staromiejski z Zegarem Orloj. Po wyczerpującym dniu uczniowie znaleźli jeszcze siły, aby pobawić się na zorganizowanej dla nich dyskotece w Starej Bystrzycy. Trzeci dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania Kopalni Złota w Złotym Stoku. Młodzież udała się podziemną trasą turystyczną i zwiedzała muzealną część zwaną „Sztolni Gertruda”. Przeszła się „Chodnikiem śmierci” i spotkała z Gnomem oraz zobaczyła jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”. Kopalnia Złota była ostatnim punktem trzydniowej wycieczki.

Opiekę nad uczniami podczas wyjazdu sprawowały nauczycielki: Magdalena Pajda, Urszula Adamczyk, Beata Pakuła, Ewa Kępka oraz Halina Pruszczyk.


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2014-05-19 23:47:19

Rocznica uchwalenia
Konstytucji 3 Maja

 

Dnia 9 maja 2014 r. obchodziliśmy w Zespole Szkół w Sadkowicach kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Poczty sztandarowe szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół w Sadkowicach oraz przygotowane przez uczniów kotyliony podkreśliły charakter i rangę święta.

Tym razem w formie wiadomości telewizyjnych z roku 1791 młodzi artyści z gimnazjum przypomnieli swoim koleżankom i kolegom wydarzenia z końca XVIII w. Były relacje spod sejmu – wywiady z królem Stanisławem A. Poniatowskim i hrabią Potockim; udało się połączyć i porozmawiać z carycą Katarzyną z Rosji oraz Robespierrem z Francji, którzy wyrazili swoje poglądy na temat konstytucji uchwalonej w Polsce. Dj Kuba przedstawił utwory zajmujące czołowe miejsca na liście przebojów w tym dniu („Witaj maj, trzeci maj” oraz „Jak długo w sercach naszych”). Były również wiadomości sportowe oraz prognoza pogody na najbliższe dni. Program artystyczny zakończyły piosenki „Nadzieja” (z repertuaru J. Pietrzaka) oraz „Powrócisz tu” (z repertuaru I. Santor).

W programie wystąpili: Natalia First, Ewelina Chyła (prowadzące), Mateusz Karpiński, Bartek Wincek (koledzy), Maria Jasińska (prowadząca program informacyjny), Zuzanna Nogańska, Natalia Zdzieszyńska, Justyna Zgieb, Mateusz Biskupiak (dziennikarze), Adrian Rojecki (S. A. Poniatowski), Krystian Koza (hrabia Potocki), Adrian Wydra (szlachcic), Natalia Mazurkiewicz (caryca Katarzyna), Jakub Albrecht (Robespierre), Jakub Góralczyk (dj Kuba), Eryk Skrętowski (dziennikarz sportowy), Marta Malinowska (pogodynka), Mateusz Wiśniewski, Norbert Góralczyk (ochroniarze).

Oprawa muzyczna: Klaudia Dudek, Wiktoria Woźniak, Maria Gut, Natalia Zdzieszyńska, Zuzanna Nogańska, Bartek Wincek, Mateusz Biskupiak.

Poczty sztandarowe: Malwina Walczak, Weronika Biedrzycka, Jakub Świąder (szkoła podstawowa), Anna Gut, Justyna Potentas, Patryk Tokarski (gimnazjum).

 Program przygotowali Radosław Kowalczyk, Urszula Adamczyk i Kamila Major. Organizatorzy dziękują za pomoc pani Krystynie Woźniak oraz pani Ewie Kępce.

 

Opracowała Kamila Major

 


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2014-05-13 01:07:59

Warszataty plastyczne

Dnia 8 maja br. odbyły się na terenie naszej szkoły warsztaty plastyczne prowadzone przez grupę AMER TOUR z Inowrocławia. Podczas warsztatów, w których uczestniczyły wszystkie grupy przedszkole oraz dzieci z klas I - III szkoły podstawowej, dzieci rozbudzały swoją wyobraźnię, rozwijały zdolności plastyczne, a co najważniejsze miały okazję pracować z nowym "tworzywem"- masą gipsową.

Dzieci samodzielnie przygotowywały masę gipsową i zalewały nią różnorodne formy, które później malowały. Przygotowane przez milusińskich prace będą niespodzianką i miłym prezentem dla rodziców z okazji ich święta.

Opracowała Beata Rogala


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2014-05-13 01:05:36
Strona 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 |
Copyright © 2009 - 2021 Zespół Szkół w Sadkowicach, Sadkowice 128, 96-206 Sadkowice, woj. łódzkie
tel./fax: 0468156168 e-mail: Włącz obsługę JavaScript w przeglądarce  strona internetowa: www.zssadkowice.pl
Ta strona używa mechanizmu cookies. Informacje na ten temat dostępne są w Polityce prywatności.
Kontynuując korzystanie ze strony zgadzasz się na działanie mechanizmu cookies.