Dnia 16 maja 2022 r. uczniowie klasy IIa i IIb Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zespole Szkół w Sadkowicach uczestniczyli w wycieczce – kierunek Świetokrzyskie inaczej w ramach Projektu Poznaj Polskę. Zwiedzali Kompleks Świetokrzyska Polana-Oceanika, Dąb Bartek, Rezerwat Przyrody Kadzielnia w Kielcach i Królewskie Chęciny. Celem wycieczki było odwiedzenie pomnika przyrody Dąb Bartek, poznanie ciekawej i bogatej historii naszego kraju - lekcja historii na żywo - Zamek Królewski w Chęcinach i Kadzielnia w Kielcach oraz uczenie się przez doświadczenie, a także integracja uczestników wycieczki.
Uczniowie wyruszyli o godzinie 7.00 z placu szkolnego. Około godziny 9.00 spotkali się przy jednym z najstarszych w Polsce dębów - Dębie Bartek. Jest to dąb chroniony prawem - jest pomnikiem przyrody. Rośnie on na terenie leśnictwa Bartków, w województwie świętokrzyskim. Według legendy król Jan III Sobieski i Marysieńka ukryli w Bartku skarby. Inna zaś legenda głosi, że ten sam król wracając triumfalnie spod Wiednia zostawił w dziupli drzewa flaszę wina i zdobyczną turecką szablę. Następnie uczestnicy zwiedzali Kompleks Świetokrzyska Polana. W miejscu - Oceanika, każdy miłośnik wodnego życia znalazł coś intereującego dla siebie. Potem dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, prowadzonych przez animatora. Zaś Park Miniatur Świetokrzysko pozwolił odbyć niesamowitą podróż po regionie Ziemi Świetokrzyskiej. Następne miejsce to Rezerwat Przyrody Kadzielnia w Kielcach, gdzie spacerując promenadą wokół ostańca zwanego Skałą Geologów wycieczkowicze zapoznali się z historią tego miejsca. Ostatnim punktem wycieczki był Zamek Królewski w Chęcinach. Monumentalna budowla przypominająca okręt na skale robiła duże wrażenie. To świadek huku armat podczas wojennych zawieruch, uroczystych uczt na cześć królów i królowych oraz tygodniowych jarmarków. Była to swoista lekcja historii na żywo, dzięki której uczestnicy wycieczki mieli okazje przenieść się w czasy panowania największych królów polskich. Przy akompaniamencie muzyki średniowiecznej zwiedzano ruiny zamku oraz przymierzano repliki uzbrojenia, by poczuć się jak prawdziwi rycerze. Uczniowie mieli również okazję podziwiać krajobraz Gór Świętokrzyskich w uroczych wiosennych barwach. Bardzo zadowoleni, choć trochę zmęczeni o godz. 20.00, dzieci pełne wrażeń i pamiątek wróciły do Sadkowic. W czasie wycieczki opiekę sprawowały panie – Martyna Wieteska, Janina Walas, Krystyna Woźniak i Janina Walas.
Opracowała Janina Walas
Wspominając kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klasy VI pod kierunkiem nauczyciela historii pana Andrzeja Kieszka, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny upamiętniający to ważne dla Polaków święto. Poczet sztandarowy szkoły podstawowej, galowe stroje uczniów oraz biało-czerwone kotyliony podkreśliły charakter i rangę święta.
Była to niewątpliwie lekcja muzyki, która bardzo spodobała się naszym uczniom. Beatbox, czyli forma rytmicznego tworzenia dźwięków – np. perkusji, linii basowej, głosów zwierząt, scratchy za pomocą narządów mowy – ust, języka, krtani, gardła czy przepony. Podczas konkursu zorganizowanego przez organizatorów lekcji okazało się, że i wśród naszych uczniów są zdolni, przyszli beatboxi :)
Kolejna lekcja muzyki w tym roku szkolnym porwała uczniów na parkiet. Nikt nie mógł oprzeć się słysząc skoczne rytmy, a wielu chętnie uczestniczyło w nauce kroków tanecznych charakterystycznych dla kubańskiej muzyki.
Uczennice: Zuzanna Sawicka i Wiktoria Osiejewska, które w ubiegłym roku szkolnym ukończyły naszą szkołę przybyły do placówki, aby promować Zespół Szkół im. dr H. Spoczyńskiego w Lipinach. Nasze absolwentki obecnie uczęszczają do Liceum Ogólnokształcącego Kadetów Rzeczypospolitej Polskiej w Lipinach do klasy mundurowej. Swoim występem bardzo zaciekawiły obecnych ósmoklasistów, opowiadając im o codziennym życiu oraz przestrzeganiu regulaminów obowiązujących w placówce. Zespół Szkół w Lipinach to jedyna w Polsce skoszarowana szkoła wojskowa z oddziałami przygotowania wojskowego pod patronatem MON.