W dniu 24 października uczniowie klasy II, IIIa, IIIb i IV pod opieką pani Magdy Wielec, Magdaleny Stefańskiej, Janiny Walas oraz Beaty Korzyckiej uczestniczyli w wycieczce do Łodzi.
Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzanie jednego z największych ogrodów w Polsce – Arboretum w Rogowie, gdzie uczniowie podziwiali rośliny pochodzące z całego świata. Uczniowie zachwycali się najcenniejszą w Polsce kolekcją drzewną prezentującą się niezwykle malowniczo o tej porze roku. Alpinarium zaś zachwycało widokiem prawie 400 gatunkami roślin górskich. W Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie zaprezentowano uczniom bogatą ekspozycję zwierząt leśnych, kolekcję szyszek, ptasie gniazda i wiele innych ciekawostek przyrodniczych. Kolejną atrakcją na trasie wycieczki była jedna z najnowocześniejszych w Europie palmiarni w otaczającym ją najstarszym parku miejskim w Łodzi „Parku Źródliska”. Tu dzieci zachwycały się egzotyczną roślinnością w otoczeniu palm, bananowców, kaktusów, storczyków itd. Po wspólnym posiłku przyszedł czas na wspólny relaks i zabawy integrujące grupę. Wszyscy uczestnicy wycieczki oddali się rozrywce gry w kręgle. Ostatnim punktem wycieczki było Eksperymentarium – interaktywna wystawa umożliwiająca samodzielne poznawanie działania zjawisk. Zajęcia te okazały się nie tylko wspaniałą i niezapomnianą rozrywką, ale również ciekawą metodą na przyswojenie nowej wiedzy w przystępny sposób.
Nauka przez zabawę była ostatnim etapem wyprawy. Uczniowie zmęczeni, ale ubogaceni o nowe doświadczenia i wiedzę wrócili do szkoły.
Opracowała Halina Tokarska
Teatr, czekolada i Ogród Światła,
czyli pierwszaki z wizytą w Warszawie
Z inicjatywy wychowawczyń klas pierwszych p. Janiny Walas i p. Krystyny Woźniak, 9 listopada 2017 r. odbyła się pierwsza wycieczka najmłodszych uczniów szkoły podstawowej oraz ich rodziców.
Pierwszym punktem programu był spektakl w warszawskim Teatrze Syrena „Kot w butach” w reżyserii Jacka Bończyka, a na podstawie książki Charlesa Perrault. Historię sprytnego kota, który pomagał najmłodszemu synowi młynarza znają chyba wszyscy. Jednak przedstawienie teatralne pozwoliło spojrzeć na historię na nowo. Dzieci po raz pierwszy miały możliwość gościć w prawdziwym teatrze. Z zapartym tchem oglądały grę aktorów, podziwiały wspaniałą scenografię Grzegorza Policińskiego i zachwycały się kostiumami przygotowanymi przez Annę Sekułę. My dorośli również byliśmy pod wrażeniem spektaklu, szczególnie zachwycała gra aktorska Wojciecha Stolorza (Młynarczyk) oraz Przemysława Glapińskiego tytułowego Kota w butach.
Następnie spacerkiem z ulicy Litewskiej, na której mieści się Teatr Syrena, udaliśmy się na ulicę Marszałkowską do Manufaktury Czekolady Chocolate Story. Manufaktura Czekolady to jedyny w Polsce zakład, w którym czekolada jest produkowana ręcznie bezpośrednio z ziarna kakaowca, zaś cały proces produkcji ma miejsce pod jednym dachem. Dzieci i rodzice uczestniczyli w warsztatach, podczas których przygotowali swoje czekolady, tzn. dekorowali tabliczki czekolady według swego smaku i uznania. W oczekiwaniu, aż przygotowane czekolady zastygną, pracownicy manufaktury opowiadali i pokazywali na ekranie proces powstania czekolady od ziarenka do tabliczki słodkiej łakoci. Mogliśmy spróbować prażonych ziaren kakaowca (bardzo gorzkie w smaku), a na osłodę wypiliśmy po kubeczku gorącej, mlecznej czekolady. Każdy uczestnik zabrał ze sobą przygotowaną czekoladę zapakowaną w tekturowe pudełeczko. Chętni mogli dodatkowo zakupić słodkości dla swoich najbliższych.
Ostatnim punktem programu był spacer po Królewskim Ogrodzie Światła przy Pałacu w Wilanowie. Ogród światła to wystawa plenerowa, w ramach której tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty. Goście odwiedzający wilanowski park po zmroku wkraczają w przestrzeń, w której mogą się poczuć jak na królewskim dworze. Świetlna instalacja jest doskonałą propozycją na zimne i szare wieczory zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych! Ogród wilanowski rozświetla instalacja nazwana Zimowym Ogrodem Króla. Ekspozycja elegancka, wyrafinowana i wprost nawiązująca do piękna architektury oraz historii pałacu. Każdy element i detal świetlnej wystawy odwołuje się do źródeł ikonograficznych, herbu Jana III Sobieskiego oraz symboliki pałacu. Goście mogą wybrać się również na spacer po Magicznym Ogrodzie Króla, który już ostatni rok rozświetla ogród przy Oranżerii, a chyba najbardziej zachwycił najmłodszych. Biedronki, motyle, wielkie kwiaty i drzewka pozwoliły poczuć się dzieciom jakby były krasnoludkami, które bawią się w chowanego wśród roślinności łąki.
Wycieczka okazała się bardzo atrakcyjnym wyjazdem do stolicy, doskonale przygotowanym przez Biuro Podróży GLOB. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Janina Walas, Krystyna Woźniak, Halina Pruszczyk i Kamila Major.
Opracowała Kamila Major
Zdjęcia spektaklu ze strony Teatru Syrena.
W czwartek 2 listopada br. odbyło się w szkole spotkanie z grupą cyrkową "CYRK SZOK". W zaprezentowanym programie można było podziwiać żonglerkę i akrobacje. Zaprezentowano tresowane zwierzęta oraz sztuczki iluzjonistyczne. Wesoły clown wywoływał salwy śmiechu wśród widowni. Co odważniejsi widzowie zgłaszali się do konkursów prowadzonych przez artystów.
Uwielbienia Łódź Ratunkowa to specjalny wieczór, raz w miesiącu, kiedy młodzi mogą mocno uwielbiać Boga. Spotkania odbywają się o godz. 19.00 w kościele Jezuitów w Łodzi (ul. Sienkiewicza 60). Jest to wydarzenie wysokonakładowe - od profesjonalnego nagłośnienia po światła koncertowe w kościele. Muzycznie nad wydarzeniem czuwa zespół Mocni w Duchu. Spotkanie animuje grupa młodzieżowa Młodość - lubię to.
Od dwóch lat uczniowie naszego Zespołu Szkół uczestniczą w tym specjalnym wieczorze. W dniu 31 października 2017 roku przedstawiciele wspomnianej już grupy młodzieżowej Młodość – lubię to przyjechali do naszej szkoły, aby zaprosić kolegów i koleżanki do jeszcze liczniejszego udziału w spotkaniach Uwielbieniowej Łodzi Ratunkowej.
W dniach 19-20 października 2017 r. uczniowie klas: IVa, Va, VI, VIIa i VIIb byli na wycieczce we Wrocławiu. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Halina Pruszczyk, Agnieszka Tulin, Renata Ekiel i Małgorzata Szczuka - Misztal.
Program wycieczki był bardzo bogaty. Pierwszego dnia zwiedzanie rozpoczęliśmy od Ostrowa Tumskiego, położonego na jednej z 12 wysp tworzących miasto Wrocław. Tu powstała pierwsza osada z zamkiem książęcym, tu istniejący kościół podniesiono w 1000 roku do rangi katedry. Następnie udaliśmy się w kierunku Hali Targowej przez Most Tumski, który jest kolejną atrakcją Wrocławia. Po drodze przewodnik zwrócił naszą uwagę na budynek Uniwersytetu Wrocławskiego - jednej z najważniejszych i najstarszych uczelni we Wrocławiu. Kolejnym punktem naszego programu było zwiedzanie Starego Miasta. Tu zatrzymaliśmy się przy Starym Ratuszu, który jest unikatowym w skali europejskiej zabytkiem świeckiej architektury gotyckiej. Zachwyciła nas architektura Starego Miasta, w szczególności kamieniczki Jaś i Małgosia, ul. Jatki oraz bulwar Dunikowskiego. Z Rynku na pieszo przeszliśmy do Muzeum Sztuki we Wrocławiu, aby tam podziwiać Panoramę Racławicką. Wszyscy byliśmy zachwyceni obrazem olejnym przedstawiającym bitwę pod Racławicami. Zabiegi techniczne wykorzystane przy tym obrazie sprawiają, iż można go porównać do współczesnej technologii 3D.
Drugi dzień rozpoczął się od rejsu statkiem po Odrze. Kolejną atrakcją było zwiedzanie wrocławskiego Zoo i Afrykarium. Mogliśmy tu w przepięknej scenerii podziwiać wiele gatunków zwierząt - rekiny, hipopotamy, krokodyle oraz niezliczone gatunki ryb i innych ssaków morskich. Dobre warunki pogodowe sprzyjały też zwiedzaniu pozostałych atrakcji wrocławskiego ZOO. Ostatni punkt naszego programu został zrealizowany na platformie widokowej SKY TOWER. Położony na przedostatnim - 49 piętrze punkt widokowy uznawany jest za jedną z większych atrakcji Wrocławia.
Zmęczeni, ale zadowoleni i uśmiechnięci pożegnaliśmy Wrocław i pełni wrażeń oraz pozytywnych emocji udaliśmy się w drogę powrotną do Sadkowic.
Opracowała: Małgorzata Szczuka - Misztal