Biuletyn Informacji PublicznejGmina SadkowiceKuratorium Oświaty w ŁodziMinisterstwo Edukacji Narodowejbaner
Dzisiaj jest: wtorek, 19 marca 2024 r. Do końca roku szkolnego: 95 dni.
Zachęcamy do lajkowania i obserwowania strony naszej szkoły 😊 https://www.facebook.com/profile.php?id=61554416735666

V Warszawskie Targi Książki

Dnia 23.05.2014 dzieci z Zespołu Szkół w Sadkowicach wraz z opiekunami i jedną mamą uczestniczyły w V Warszawskich Targach  Książki. Targi po raz drugi odbywały się na Stadionie Narodowym. Stoiska wydawnictw zlokalizowane były na wewnętrznej promenadzie biegnącej wokół trybun.

Spośród licznych atrakcji oferowanych przez organizatorów dzieci preferowały odwiedzanie wybranych przez siebie stoisk, gdzie spotkały wydawców, autorów i ilustratorów.  Zapoznały się z nowościami czytelniczymi i zakupiły książki po promocyjnych cenach. Można było na chwilkę przerwać spacer, usiąść na trybunach i posłuchać fragmentów głośno czytanych utworów lub przysłuchać się dyskusji o książkach prowadzonych na kanapie literackiej. Na stoisku rosyjskim zostały zakupione pomoce naukowe. W holu głównym uczestnicy wycieczki podziwiały makietę promującą Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

Następnie wycieczka przejechała ulicami Warszawy mijając wiele ważnych obiektów stolicy (Rondo De Gaullea, Pałac Kultury i Nauki, most na Wiśle, z oddali widoczny Zamek Królewski i in.)   Punktem wycieczki były również Delikatesy Rosyjskie ,,Matrioszka”. Dzieci obejrzały artykuły spożywcze na półkach i zrobiły zakupy. W ten sposób wzbogaciły słownictwo z języka rosyjskiego. Na koniec wstąpiły do centrum handlowego w Jankach, gdzie zjadły obiad i odpoczęły przed dalszą drogą powrotną.

 Dziećmi  opiekowały się Renata Ekiel, Urszula Adamczyk i Wiesława Przybyłkiewicz.

Opracowała Renata Ekiel

 


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2014-05-27 22:10:08

Wystawa
Instytutu Pamięci Narodowej
"ZBRODNIA KATYŃSKA"

 

W dniach 14-28 maja 2014r. mieszkańcy Gminy Sadkowice mają okazję obejrzeć wyjątkową wystawę pt. „Zbrodnia Katyńska”.  Ekspozycja prezentowana jest w budynku gimnazjum na pierwszym piętrze w Zespole Szkół w Sadkowicach. Plansze wypełnione poruszającymi zdjęciami przygotowali pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, a do Zespołu Szkół w Sadkowicach trafiły za staraniem nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie Radosława Kowalczyka. Ogólnopolska wersja wystawy składa się z szesnastu wydruków wielkoformatowych. W łódzkiej wersji wystawy, oprócz zagadnień ogólnych, znalazły się biogramy kilkunastu ofiar związanych z regionem łódzkim. Wystawa przygotowana została w 2010 r. w związku z 70 rocznicą popełnienia Zbrodni Katyńskiej. Po raz pierwszy prezentowana w Łodzi 13.04.2010r. w Pasażu Schillera.

  


Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. do niewoli radzieckiej dostało się 250 tys. obywateli polskich: żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy policji, straży więziennej i innych służb. Na przełomie 1939 i 1940 r. NKWD aresztowało tysiące obywateli polskich pod zarzutem „działalności kontrrewolucyjnej”.

W dniu 5 marca 1940 r. władze najwyższe ZSRR wydały decyzję o rozstrzelaniu blisko 15 tys. jeńców z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 11 tys. więźniów przetrzymywanych w więzieniach tzw. Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy. Ostatecznie w kwietniu i maju 1940 r. zamordowano 21 857 polskich obywateli.

 

 Władze Związku Radzieckiego dopiero w 1990 r. przyznały się do popełnienia zbrodni, po półwieczu podtrzymywania kłamstwa w tej sprawie.

Opracował Radosław Kowalczyk
 

 


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2014-05-19 23:49:03

Wycieczka do Czarnolasu
i Kazimierza Dolnego

 

W piątek 16 maja 2014 r. uczniowie klas IVb i Vb wybrali się na wycieczkę do Czarnolasu i Kazimierz Dolnego.

Pierwszym etapem wycieczki był Czarnolas, gdzie mieści się Muzeum Jana Kochanowskiego.

Spotkanie z najwybitniejszym polskim poetą epoki renesansu rozpoczęło się od poznania biografii wybitnego artysty, oraz wielu ciekawostek z jego życia.

Zwiedzając muzeum uczniowie mogli zobaczyć meble, obrazy, gobeliny, ceramikę, rzeźby i płaskorzeźby, medale, drzeworyty oraz książki i czasopisma. Eksponaty związane były bezpośrednio z poetą, jego rodziną oraz czasami w których żył i tworzył.  Uwagę wzbudziła wystawa Rzeczpospolita Babińska, która przedstawiała ówczesną modę.

Uczniowie zwiedzili również kaplicę z płytą grobową. W kaplicy mogli zobaczyć figurę Jana Kochanowskiego w otoczeniu dworu z królem Zygmuntem Augustem na czele.  Zatrzymali się na chwilę w miejscu, gdzie rosła słynna lipa, w cieniu której tworzył poeta.

Drugim etapem wycieczki był Kazimierz Dolny. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Przyrodniczym, którego główną siedzibę stanowi spichlerz zbożowy z końca VI wieku. W muzeum uczniowie mogli zobaczyć zbiory przyrodnicze z zakresu geologii, paleontologii, botaniki i zoologii pochodzące głównie z terenu Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Z przewodnikiem zwiedziliśmy ruiny średniowiecznego zamku, Rynek Kazimierski, Kościół Farny- najstarszej świątyni w Kazimierzu ufundowanej przez Kazimierz Wielkiego, ulice Lubelską i Senatorską. Uczniowie poznali ciekawostki i legendy związane z miastem.

Wizytę w Kazimierzu zakończył rejs spacerowy po Wiśle.

W programie wycieczki znalazły się treści  podstawy programowej z języka polskiego, przyrody i historii.

Wycieczkę zorganizowały wychowawczynie klas IVb i Vb panie Anna Szczepańska i Urszula Adamczyk.

Opracowała Anna Szczepańska

 


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2014-05-19 23:48:32

Wycieczka do Torunia
i zamku krzyżackiego
w Gniewie

W dniach 14 – 15 maja 2014 roku odbyła się wycieczka na trasie Sadkowice – Toruń – Gniew – Sadkowice. Uczestniczyło w niej 35 uczniów z klasy IIIa, IIIb i IVa szkoły podstawowej oraz 9 rodziców.

Uczniowie w dobrych humorach wczesnym rankiem wyruszyli w drogę, obserwowali zmieniający się krajobraz naszej ojczyzny. Na Toruńskim Bulwarze opuścili autokar i spacerując wzdłuż Wisły podziwiali mury miasta Torunia. W Toruńskim Planetarium obejrzeli seans „Mój kumpel Niko” opowiadający o dzieciństwie i młodości Mikołaja Kopernika. Następnie zwiedzali Muzeum Podróżników im. Toniego Halika i Dom Mikołaja Kopernika. Oglądali mury obronne, ruiny zamku krzyżackiego, fosę, Krzywą Wieżę i piękne kamieniczki. Szczególnie pięknie prezentowała się Kamienica pod Gwiazdą. Poznali legendę flisaka i wierząc w szczęście głaskali żabki przy jego pomniku na Staromiejskim Rynku. Tu pięknie prezentował się pomnik słynnego astronoma. Próbowali przejść najwęższym chodnikiem w mieście. Nie zabrakło również czasu na zakup pamiątek, a szczególnie pysznych toruńskich pierników.

W późnych godzinach popołudniowych uczestnicy dotarli do zamku krzyżackiego w Gniewie. Mieli możliwość spędzić noc w Dormitorium Zamkowym, gdzie sale noclegowe nawiązują do ascetycznego wyglądu cel Braci Zamkowych.

Zanim jednak udali się na nocleg uczestniczyli w widowisku multimedialnym - „Wakacje z duchami”. Opowiadacz wchodząc w interakcję z widzami przeniósł uczestników do nieistniejącego świata duchów, do świata walących się murów i płonących stropów. Widowisko nie przestraszyło uczestników. Potem na podzamczu pieczono kiełbaski, które smakowały wyśmienicie. Odbył się również nocny spacer z pochodniami po zamku. Przewodnik przedstawił historię gniewskiej warowni.

Następny dzień pozwolił przyjrzeć się ogromowi tutejszego zamku. Pięknie prezentował się również dziedziniec zamkowy. Udział w warsztatach dawnych rzemieślników pozwolił dzieciom przenieść się w dawne czasy. W mennicy wybito monety, lepiono garnki, tkano tkaninę, wydrukowano historię zamku. Największym zainteresowaniem cieszyło się strzelanie z łuku. Po krótkim spacerze po średniowiecznych uliczkach miasta Gniew był czas na zakup pamiątek. Największym powodzeniem cieszyło się uzbrojenie rycerski i stroje dwórek.

Po pysznym obiedzie grupa wyruszyła w powrotną drogę. Choć uczestnicy byli trochę zmęczeni dzielili się wrażeniami z wycieczki i uczestniczyli w konkursie wiedzy o zwiedzanych miejscach i konkursie piosenki.

Opiekę podczas wycieczki sprawowały: pani Janina Walas, pani Krystyna Woźniak i pani Wiesława Przybyłkiewicz.

Opracowała Janina Walas

 


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2014-05-19 23:47:55

Wycieczka gimnazjalistów do Czeskiej Pragi

W ciągu roku szkolnego uczniowie gimnazjum działający w Samorządzie Uczniowskim, Kole LOP oraz kole biologicznym realizują treści programowe zawarte w szkolnym programie profilaktyki, ponadto wspierają Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w podejmowanych przez nią działaniach organizując dla swoich kolegów i rodziców akcje i programy profilaktyczne. Dzięki współpracy z GKRPA udało się pozyskać szkole środki na dofinansowanie wycieczki szkolnej dla uczniów najbardziej zaangażowanych w organizowaniu działań profilaktycznych.

W dniach 12 – 14 maja 2014 r. uczniowie Zespołu Szkół w Sadkowicach wzięli udział w wycieczce Kotlina Kłodzka – Czeska Praga. Pierwszym przystankiem na drodze podróżników z Sadkowic był Wrocław. W mieście słynącym z największej liczby mostów w Polsce młodzież podziwiała Park Szczytnicki z Halą Stulecia (Halą Ludową), Pergole i Fontanny Multimedialne, wrocławski Stary Rynek, a także Ogród Japoński i Panoramę Racławicką. Stamtąd udali się na południe Polski, ponieważ miejscem noclegu był ośrodek turystyczny w Starej Bystrzycy. Kolejny dzień uczniowie spędzili na terenie Czech podziwiając stolicę państwa – Pragę. W programie zwiedzania tego miasta znalazło się: Stare Miasto, Hradczany, Loretańskie Namesti, Katedra św. Witta, Bazylika św. Jerzego, Mala Strana, Most Karola, Rynek Staromiejski z Zegarem Orloj. Po wyczerpującym dniu uczniowie znaleźli jeszcze siły, aby pobawić się na zorganizowanej dla nich dyskotece w Starej Bystrzycy. Trzeci dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania Kopalni Złota w Złotym Stoku. Młodzież udała się podziemną trasą turystyczną i zwiedzała muzealną część zwaną „Sztolni Gertruda”. Przeszła się „Chodnikiem śmierci” i spotkała z Gnomem oraz zobaczyła jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”. Kopalnia Złota była ostatnim punktem trzydniowej wycieczki.

Opiekę nad uczniami podczas wyjazdu sprawowały nauczycielki: Magdalena Pajda, Urszula Adamczyk, Beata Pakuła, Ewa Kępka oraz Halina Pruszczyk.


autor informacji: Kamila Major
data publikacji: 2014-05-19 23:47:19
Strona 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 |
Copyright © 2009 - 2021 Zespół Szkół w Sadkowicach, Sadkowice 128, 96-206 Sadkowice, woj. łódzkie
tel./fax: 0468156168 e-mail: Włącz obsługę JavaScript w przeglądarce  strona internetowa: www.zssadkowice.pl
Ta strona używa mechanizmu cookies. Informacje na ten temat dostępne są w Polityce prywatności.
Kontynuując korzystanie ze strony zgadzasz się na działanie mechanizmu cookies.