Andrzejkowa akcja
SK Caritas
Tradycją stało się już, iż Członkowie Szkolnego Koła Caritas wraz ze swoją opiekunką panią Marią Wiśniewską organizują akcję Andrzejkową "Sklepik Caritasu" .
Dnia 27.11. 2014 r. przedstawiciele Caritasu sprzedając otrzymane od darczyńców słodycze, owoce i napoje oraz ciasta upieczone i dostarczone przez mamy zbierali fundusze na działalność charytatywną i wspierającą potrzebujących prowadzoną przez koło.
W poniedziałek 25 listopada br. dzieci z klas I-III szkoły podstawowej przyniosły do szkoły swoje ulubione pluszowe misie, by uczcić Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Według legendy 25 listopada 1902 r. prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt podczas polowania dostrzegł postrzelonego małego niedźwiadka i kazał go uwolnić. Ilustrację z tego zdarzenia umieszczono w waszyngtońskiej gazecie, a producent zabawek uszył pierwszego pluszowego misia. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniale imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w jęz. angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. Sto lat później w 2002 roku dzień 25 listopada został ustanowiony jako Światowy Dzień Pluszowego Misia, a święto obchodzą dzieci z różnych krajów.
Nasi uczniowie usłyszeli historie tego zdarzenia, a następnie obejrzeli prezentację multimedialną, gdzie spotkały się z najsłynniejszymi misiami świata. Dowiedziały się z jakiego kraju pochodzą, gdzie mieszkają i co lubią najbardziej takie misie jak: Miś Uszatek, Miś Coralgol, Miś Jogi, Miś Paddington i Kubuś Puchatek. Słuchały też piosenki o misiach oraz oglądały filmy. Na koniec wykonały portret wybranego przez siebie misia różnymi technikami. Wszystkie te prace znajdują się w bibliotece szkolnej.
Święto zorganizowała pani Renata Ekiel.
Opracowała Renata Ekiel
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
W dniu 24 listopada 2014 roku w Zespole Szkół w Sadkowicach odbyło się spotkanie z Panem Podinspektorem Adamem Kosem-Komendantem Komisariatu Policji w Białej Rawskiej. Na początku pan podinspektor spotkał się z uczniami ze Szkoły Podstawowej, następnie z Gimnazjum a potem w Przedszkolu spotkał się z dziećmi z oddziałów zerowych. Już w początkowych słowach Pan Podinspektor zaznaczył, że każdy człowiek, a dziecko w szczególności ma prawo do szacunku i godności. Opowiedział uczniom o odpowiedzialności młodych ludzi za agresywne zachowania w szkole w stosunku do innych uczniów jak i nauczycieli, o bezpieczeństwie na drogach publicznych. Przypomniał, że młody człowiek w gimnazjum, może ponosić odpowiedzialność za własne czyny. Zaakcentował również, żeby pomagając rodzicom w pracach polowych, nie prowadzili pojazdów mechanicznych, szczególnie ciągników rolniczych. Pan Podinspektor Adam Kos położył duży nacisk na posiadanie prawa jazdy na skutery, którymi coraz częściej młodzież porusza się po drogach publicznych nie mając do tego uprawnień.
Spotkania bardzo zainteresowały uczniów o czym świadczyła duża liczba pytań, jak i to, że początkowo planowane spotkanie na godzinę wydłużyło się do półtorej godziny.
Opracował: Sławomir Ekiel
"Moja wymarzona ekopracownia" w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zespole Szkół w Sadkowicach.
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Zespole Szkół w Sadkowicach złożyła wniosek i otrzymała dotację z Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na realizację projektu „Utworzenie i wyposażenie pracowni ekologicznej w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zespole Szkół w Sadkowicach” w kwocie 31993,00 zł
W ramach realizacji przedsięwzięcia wykonano generalny remont klasy przeznaczonej na ekopracownię, który obiął między innymi wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, wymianę podłóg, malowanie ścian. Pracownia została wyposażona w nowe meble i sprzęt multimedialny taki jak tablica interaktywna z projektorem, laptop z podłączeniem do Internetu, wizualizer, mikroskop optyczny z kamerą. Zostały również zakupione pomoce dydaktyczne potrzebne do realizacji zajęć związanych z ekologią.
Dzięki nowemu urządzeniu pracowni zostały stworze lepsze warunki do rozbudzania zainteresowania uczniów przyrodą, jej różnorodnością oraz koniecznością jej ochrony.
WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK I AKADEMII BUDOWANIA KLOCKAMI -LEGO
W tym roku 21 listopada św. Mikołaj z okazji swojego święta zaprosił uczniów klas Ia, Ib i IV a na wycieczkę do Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego. Natomiast 26 listopada wybrała się klasa II a, II b, III oraz uczniowie z klasy IV b wraz ze swoimi paniami Haliną Tokarską, Anna Majewską, Wiesławą Przybyłkiewicz i Magdaleną Więckowską.
W Łodzi w Akademii Budowania Klockami LEGO uczestnicy podzieleni na grupy zmieniali się w architektów i budowniczych. Świetnie się bawiąc stworzyli makietę miasta z drogami, budowlami, terenami zieleni i zoo. Z okien autokaru poznawali ulice stolicy województwa- Łodzi.
Następnie udali się do Piotrkowa Trybunalskiego do Fabryki Bombek. Po zwiedzaniu fabryki i zapoznaniu się z procesem powstawania szklanych bombek mogli podziwiać pracę dekoratorek, a także ręcznie wykonać kolorowe ozdoby. Każdy wykonał piękne bombki, które będą zdobiły ich domowe choinki.
Wraz z dziećmi w pracach uczestniczyło 7 mam, a opiekę sprawowały: p. Janina Walas, p. Krystyna Woźniak, p. Wiesława Przybyłkiewicz, p. Marianna Kania.
Opracowała: Janina Walas i Halina Tokarska