SPALSKI PARK KRAJOBRAZOWY
I OKOLICE
11 września 2022roku uczniowie klasy IIIa, IIIb odbyli wycieczkę do Spalskiego Parku Krajobrazowego i jego okolic realizowaną w ramach projektu Poznaj Polskę. Celem wycieczki było poznanie piękna, historii i przyrody naszej ojczyzny.
Pierwszym etapem była ścieżka dydaktyczno - przyrodnicza do Rezerwatu Niebieskie Źródła, która zrobiła na uczniach bardzo duże wrażenie. Dzieci poznały historię miejsca. Spacerując po parku poznały wiele nazw nowych roślin.
Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Skansenu rzeki Pilicy, gdzie uczniowie zapoznali się z tradycjami i zwyczajami dawnej wsi. Obejrzeli młyn i poznali historię chleba.
Niesamowitym miejscem okazały się Groty Nagórzyckie. W czasie wędrówki uczniowie poznali różne ciekawe legendy związane z tym miejscem i piaskowe rzeźby.
Spacerując po Spale, uwagę zwrócił Modrzewiowy Kościółek i Pomnik Żubra.
W Konewce uczniowie podziwiali ogrom budowli bunkra, który był schronem w czasie II wojny światowej.
Ostatnim punktem wycieczki była zabawa w NAVI Bowling Club - rozgrywki na kręgielni, gdzie uczniowie uczyli się grać w kręgle. Było tam wiele radości i śmiechu.
Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili zadowoleni i szczęśliwi, pogoda sprzyjała jesiennym spacerom pośród różnokolorowych liści.
Wyjazd organizowały wychowawczynie Krystyna Woźniak, Janina Walas. Opiekę w czasie wycieczki sprawowały Martyna Wieteska, Anna Michalak, Krystyna Woźniak i Janina Walas.
Opracowała Krystyna Woźniak
Lekcja muzyki z dnia 26.09.2022 r.
Temat: Hiszpańskie struny
Żelazowa Wola – Sromów – Nieborów – Bolimów
20 września 2022r. uczniowie klasy IIIa, IIIb i IVb odbyli wycieczkę na trasie Sadkowice – Żelazowa Wola – Sromów – Bolimów – Sadkowice. Celem wyjazdu było poznanie piękna, tradycji i historii naszej ojczyzny oraz integracji zespołów klasowych.
Pierwszym etapem było zwiedzanie miejsca urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Spacerując po parku nad rzeką Utratą przy dźwiękach rozbrzmiewającej muzyki Chopina, a także zwiedzając dom narodzin kompozytora uczestnicy poznawali biografię artysty. Postać wielkiego Polaka przybliżył również film o pianiście i warsztaty, w których z zaangażowaniem wzięli udział uczniowie.
Następny punkt to bajecznie kolorowe Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie. Setki drewnianych figur, łowickie wycinanki, wiszące u sufitu pająki, obrazy i maszyny rolnicze przybliżyły dzieciom historię, tradycje i zwyczaje dawnej i współczesnej wsi polskiej.
W Nieborowie uczniowie spacerowali po barokowym ogrodzie zaprojektowanym w stylu francuskim. Symetrycznie uformowane labirynty, szpalery i kompozycje robiły duże wrażenie. Pałac w Nieborowie i ogród związanie są z postacią Pana Kleksa z filmu na podstawie lektury Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”.
Ostatnim punktem wycieczki był zakład garncarski rodziny Konopczyńskich w Bolimowie. Podczas wizyty u garncarza uczniowie zapoznali się ze specyfiką tego zawodu, usłyszeli legendy związane z Bolimowem. Najważniejsze jednak to lepienie figur z gliny, toczenie dzbanków i pucharków oraz malowanie wypalonych naczyń. Zabawa była przednia, a uczniowie zabrali swoje dzieła na pamiątkę.
Wszyscy uczestnicy zadowoleni wracali do domu, nawet dopisała pogoda. Wyjazd organizowały wychowawczynie J. Walas, K. Woźniak i E. Kępka. Opiekę w czasie wycieczki sprawowali M. Wieteska, A. Ziemba, J. Walas i K. Woźniak.
Opracowała Janina Walas
XIV PROMIENISTA PIELGRZYMKA SZKÓŁ
15 września 2022r – to dzień, w którym odbyła się już po raz czternasty Promienista Piesza Pielgrzymka Szkół do Sanktuarium Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Szczukach. Udział w niej wzięło ponad 200 uczniów naszej szkoły.
Dla uczniów klas IV – VIII była to pielgrzymka piesza, zaś dla uczniów klas I – III pielgrzymka autokarowa.
Duchowym przewodnikiem pielgrzymki był Carlo Acutis – zmarły w wieku 15 lat na białaczkę w 2006r Włoch, obecnie błogosławiony Kościoła Katolickiego. Wyniesiony na ołtarze w 2020r przez papieża Franciszka.
Tenże młody Włoch chętnie wykorzystywał Internet do ewangelizacji i propagowania wiary, stąd dziś mówi się o nim jako o patronie Internetu. W obecnym roku jego relikwie peregrynują po polskich diecezjach a w dniach: 14 – 16 września gościły w naszej diecezji.
Rozpoczęcie centralnych uroczystości zostało zaplanowane na godz. 11.00.
Od ok. 10.30 następowało zawiązanie wspólnoty. Każda grupa pątników była witana przed wejściem do Sanktuarium przez miejscowego Proboszcza i błogosławiona relikwiami świętego Maksymiliana Marii Kolbego, następnie odbyła się wspólna modlitwa litanią do wyżej wymienionego świętego.
O godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta koncelebrowana Eucharystia, której przewodniczył Proboszcz Parafii Lubania – ks. Jarosław Orliński. Homilię wygłosił miejscowy Proboszcz
i Kustosz Sanktuarium – ks. Maciej Mroczkowski. Mszę Świętą koncelebrował również
ks. Zdzisław Prus – kapłan Parafii Lubania.
W Eucharystii uczestniczyli uczniowie, opiekunowie oraz dyrektorzy szkół z Sadkowic, Lubani, Trębaczewa, Kłopoczyna, Chodnowa, Starej Wsi i Gołosz.
Zakończeniem Mszy Świętej była procesja z figurą świętego Maksymiliana wokół Sanktuarium.
Po zakończonych uroczystościach wszyscy biorący w nich udział udali się na obfity, słodki poczęstunek.
Opiekę nad uczniami naszej szkoły sprawowali następujący opiekunowie:
p. Tokarska Halina, p. Wiśniewska Maria, p. Gotner-Jurek Beata, p. Kowalczyk Radosław, p. Kępka Ewa, p. Major Kamila, p. Woźniak Krystyna, p. Ziemba Adam, p. Olborska Dorota, p. Żukowska Magdalena, p. Adamczyk Urszula, p. Korzycka Beata, p. Tulin Agnieszka, p. Walas Janina, p. Wieteska Martyna, p. Świderek- Binienda Beata, p. Michalak Anna, p. Szymański Jan.
Opracowała Maria Wiśniewska
W dniu 8.09.2022 r Zespół Szkół w Sadkowicach odwiedził Łódzki Kurator Oświaty Waldemar Flajszer.
Wizyta rozpoczęła się od spotkania z Panem Dyrektorem Markiem Lewandowskim oraz sekretarzem Gminy Sadkowice Panem Krzysztofem Starczewskim, nauczycielami i pracownikami niepedagogicznymi. Następnie Kurator odwiedził uczniów w klasach oraz przedszkolaków w ich salach. Tutaj zwrócił uwagę na wyposażenie sal oraz wystawę o żołnierzach AK, którzy zginęli w bitwie z okupantem niemieckim w Szwejkach Nowych w 1944 r. Pan Kurator wyraził zadowolenie, że szkoła w ostatnim czasie wzięła udział w programach rządowych: Narodowy program rozwoju czytelnictwa, Laboratoria Przyszłości, Aktywna tablica oraz że rozwija wśród uczniów postawę patriotyzmu i przywiązania do Ojczyzny. Pamięta również o tych, którzy za tę Ojczyznę polegli. Gratulacje powędrowały również do dyrekcji i nauczycieli z racji uzyskania przez uczniów tytułu finalisty w konkursach przedmiotowych i interdyscyplinarnych ogłoszonych właśnie przez Kuratora Oświaty w Łodzi. Na koniec Pan Kurator, Sekretarz Gminy Sadkowice oraz Dyrektor udali się pod pomnik upamiętniający bitwę, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Wizyta przebiegała w niezwykle miłej i ciepłej atmosferze.
Zdjęcia pochodzą z profilu FB Kuratorium Oświaty w Łodzi