Uczniowie klas VI – VII Szkoły Podstawowej oraz III a Gimnazjum Zespołu Szkół w Sadkowicach wraz z nauczycielkami udali się w dniach 23 – 25 maja 2018r. na Pomorze, by przez trzy dni zwiedzić najciekawsze miejsca.
Westerplatte (od niego zaczęła się nasza przygoda) – symbol walki o wolność w czasie II wojny światowej, gdzie funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 r. stała się początkiem wojny oraz polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy.
Po czym z przystani wypłynęliśmy statkiem po rzece Mołtawie Zatoką Gdańską do bram miasta Gdańska, gdzie spacerowaliśmy ul. Długą oraz Długim Targiem, które tworzą Trakt Królewski i stanowią najbardziej reprezentacyjną ulicę tego historycznego miasta. Spacerowaliśmy, zwiedzając ratusz Główny Miasta, Fontannę Neptuna, Dwór Artusa oraz kamienice.
Wieczorem przybyliśmy do ośrodka wypoczynkowego Bursztyn, na Wyspie Sobieszewskiej, niedaleko Gdańska, zaledwie 300 metrów od plaży. W ośrodku mogliśmy korzystać ze strefy rekreacyjnej.
Drugi dzień rozpoczął się wyjazdem na Półwysep Helski, a po drodze Jurata – słynny kurort, w którym w tym czasie przebywała i trenowała reprezentacja Polski w piłkę nożną. Udało się nam obejrzeć trening piłkarzy, po czym pojechaliśmy pospacerować po pięknym deptaku w promieniach porannego słońca. W drodze powrotnej piłkarze wracali do swojego hotelu i tu nasza młodzież zebrała od nich autografy a także fotografowała gwiazdy polskiej reprezentacji. Radości z tak ważnego spotkania nie było końca. Nieplanowane spotkanie stało się dodatkową atrakcją, które na długo zostanie w pamięci młodych kibiców!
Na Półwyspie Helskim udaliśmy się do fokarium, gdzie obejrzeliśmy karmienie tych mądrych ssaków. Kolejnym punktem było Władysławowo i spacer słynną Aleją Gwiazd Sportu.
Wieczorami po posiłku udawaliśmy się całą grupą na plażę, by zaczerpnąć świeżego powietrza bryzą morską, zmoczyć stopy w Bałtyku i podziwiać zachód słońca nad morzem.
W ostatni dzień po wykwaterowaniu udaliśmy się do Sopotu, gdzie spacerowaliśmy po jednym z najpopularniejszych obiektów rekreacyjno – imprezowych, który składa się z 2 części drewnianej i lądowej – sopockim MOLO. Podziwialiśmy gmach najsłynniejszego pięciogwiazdkowego hotelu GRAND HOTELU, który z swej historii gościł wiele znakomitości ze świata m.in. Marlenę Dietrich, Charlesa de Gaullea, Marylę Rodowicz czy Shakirę.
Po czym udaliśmy się na nadbrzeże gdyńskie, gdzie cumuje zabytek klasy zerowej wśród okrętów – uczestnik wojen morskich ORP BŁYSKAWICA – weteran II wojny światowej. Muzeum Marynarki Wojennej udostępniło w pomieszczeniach okrętu (pod pokładem) wystawę poświęconą walkom marynarzy podczas II wojny światowej. Zwiedzanie okrętu było dla nas wielką atrakcją.
Ostatnim punktem wycieczki był zamek krzyżacki w Malborku. To wielki obiekt średniowieczny zbudowany z cegły, w którym spędziliśmy 3 godziny. Podziwialiśmy Zamek Wysoki, Zamek Średni, Pałac Wielkich Mistrzów. Oprócz komnat, korytarzy, sal, pomieszczeń gospodarczych obejrzeliśmy wystawy uzbrojenia, kolekcję bursztynów, wystawę numizmatyczną i ekspozycje archeologiczne.
Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do autokaru, by udać się w drogę powrotną do domu. Była to pouczająca trzydniowa, wyjazdowa lekcja historii dla młodego pokolenia!
Organizatorem wycieczki była pani Halina Pruszczyk – nauczyciel matematyki, opiekunowie: Beata Gotner – Jurek nauczyciel języka polskiego, Małgorzata Szczuka – Misztal nauczyciel języka rosyjskiego.
Opracowała Beata Gotner - Jurek
Już przed tym terminem na korytarzach pojawiły się plakaty informujące o tym wydarzeniu, standy przedstawiające wybrane kraje europejskie.
Na pierwszy dzień zaplanowana została degustacja potraw kuchni rosyjskiej, angielskiej, francuskiej, greckiej, włoskiej i hiszpańskiej. Specjały przygotowali rodzice i uczniowie szkoły.
W drugim dniu przeprowadzono konkurs na najciekawsze przebranie i wyłonieni zostali zwycięzcy tegoż konkursu.
Dzięki kreatywności i inwencji twórczej młodzieży powstała wystawa makiet, na której można było podziwiać typowe budowle europejskie, wykonane przez uczniów: Big Ben, Wieża Eiffela, Tower Bridge, krzywa wieża w Pizzie, Car dzwon, car armata i wiele innych. Uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne, quizy.
W poszczególnych klasach odbywały się konkursy językowe z wykorzystaniem aplikacji kahoot.
Na zajęciach wybrane klasy wykonywały lapbooki, które potem zawisły na szkolnych korytarzach. Przez cały tydzień starsi uczniowie prowadzili lekcje gościnne w młodszych klasach
i w przedszkolu.
Każdego dnia ze szkolnych korytarzy dobiegała obcojęzyczna muzyka. Uczniowie próbowali swój strój komponować tak, by znalazły się w nim kolory flag danego państwa.
Na lekcjach języków obcych uczniowie uczyli się piosenek, wykonywali tańce, zabawy językowe, młodsi oglądali bajki europejskie, malowali bajkowych bohaterów.
W klasach I- III odbył się muzyczny konkurs English Adventure. Uczniowie, którzy wzięli w nim udział otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Pod koniec tygodnia wszyscy zaangażowani w przygotowania uczniowie zostali nagrodzeni drobnymi upominkami i lizakami.
Nad organizacją i przebiegiem TJO czuwały Agnieszka Włostowska, Anna Szczepańska oraz Małgorzata Szczuka – Misztal.
Opracowała Agnieszka Włostowska
Piątek, 11 maja 2018 r., przebiegał pod hasłem WIOSNA ZDROWA I WESOŁA!
Uczniowie klas I - VII oraz II - III gimnazjum wzięli udział w poranku muzyczno - recytatorskim
Następnie były quizy o tematyce ekologicznej i coś na poprawę humoru - skecze kabaretowe.
Patryk Stańczak (kl. II gim) wystąpił w skeczu kabaretu Paranienormalni "Mariolka w SPA", zaś Damian Kaczuba i Patryk Więcek (IIIb) w skeczu NEONÓWKI "Namiot".
Wszystkie klasy zadbały o smaczne przekąski przygotowując poczęstunek "Zielone Śniadanie".
Na szkolnym holu można było podziwiać plakaty profilaktyczne przygotowane przez poszczególne klasy.
Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialni byli nauczyciele: Ewa Kępka, Magdalena Pajda i Radosław Kowalczyk.
Opracowała Kamila Major
W dniach 09 – 11 maja 2018r. klasa IIIb wraz z rodzicami i opiekunami wyjechała na wspaniałą wycieczkę Wieliczka – Kraków – Energylandia. Był to wspaniały wyjazd, pełen ciekawych doznań zorganizowany przez Biuro Podróży „Glob”.
Podczas wycieczki odwiedziliśmy:
Kopalnie Soli „Wieliczka”, czyli jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich, rocznie odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata. Zabytek klasy światowej, wpisany jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Kopalnia Soli „Wieliczka” dzisiaj to zarówno wielowiekowa tradycja jak i nowoczesność, kilkusetletnia historia i podziemne miasto z rozbudowaną infrastrukturą.
Kraków - jedno z najpiękniejszych miast Polski. Zwiedzaliśmy Wawel. W podziemiach wawelskiej katedry podziwiliśmy groby władców Polski i naszych wybitnych rodaków Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Józefa Piłsudskiego. Trudno nie czuć wzruszenia na widok sarkofagów, skrywających szczątki tych potężnych postaci, które niejednokrotnie zmieniały koleje historii Polski, a może i całej Europy. Pod Wawelem znajduje się Smocza Jama, obok której wznosi się ziejący ogniem pomnik wawelskiego smoka, znanego z legend każdemu polskiemu dziecku. Niedaleko zamku był Rynek krakowski, do którego dotarliśmy podążając ulicą Grodzką. Rynek pełen dorożek, turystów oraz sprzedawców zrobił na nas duże wrażenie. Na jego środku Rynku zachwycają średniowieczne Sukiennie, gdzie do dziś wre rywalizacja kupców i handlarzy. Można tutaj sprawić sobie mnóstwo pięknych przedmiotów. Rynek Krakowski to również Kościół Mariacki. Historycy sztuki i zwykli ludzie są jednogłośni – to najpiękniejsza świątynia w całym kraju, zaś szczególne wrażenie robi pochodzący z XV wieku ołtarz, wykonany przez mistrza Wita Stwosza.
ENERGYLANDIE, czyli największy Park Rozrywki w Polsce, oferujący kilkadziesiąt atrakcji, które znajdują się na obszarze 26 hektarów, przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Park zlokalizowany jest w miejscowości Zator, na granicy dwóch największych aglomeracji południa, Śląska i Małopolski, niespełna pół godziny drogi z Katowic i Krakowa, a od Wadowic czy Oświęcimia dzieli nas niespełna 17 kilometrów. Energylandia jest na rynku zaledwie od 3 lat – jednak mnogość atrakcji, najwyższy poziom obsługi i komfort gości – spełniają najwyższe standardy. Rocznie odwiedzają ją tysiące turystów chcących doświadczyć rozrywki na najwyższym światowym poziomie.
Energylandia podzielona jest na strefy: Bajkolandia – kraina dziecięcych pragnień, wkraczające do niej maluchy znajdują się nagle w świecie swoich marzeń, spotykają się z postaciami ulubionych bajek, są tam karuzele, mini coastery, autka i samolociki; Strefa familijna – proponuje atrakcje dla całych rodzin: Roller Coastery, spływy wodne, kolejka widokowa, wyścigi na torze Formuła Autodrom; Strefa ekstremalna –W ofercie tej strefy dostępne jest kilkanaście naprawdę ekstremalnych urządzeń takich jak najszybsze i największe Roller Coastery, ogromne wahadło Azec Swing, czy potężne 40 metrowe ramię Space Boostera, których prędkość dochodzi do 100 km/h, a przeciążenia sięgają aż 5g! Water Park – strefa naśladuje tropikalną wyspę, z mnóstwem atrakcji, zakątków, wodnych zabaw.
Podczas tej wycieczki mogliśmy się wiele nauczyć oraz zobaczyć dużo pięknych zakątków. Dzięki wspaniałej pogodzie plan wycieczki został w pełni zrealizowany. Ta wycieczka pokazała nam jak w naszym kraju jest pięknie i że warto tutaj mieszkać i zwiedzać jego zakątki. Wyjazd umocnił też więzi rodzinne i integrację szkoły ze środowiskiem.
Opracowała Beata Korzycka
Projekt Bakcyl
Zespół Szkół w Sadkowicach w roku szkolnym 2017/2018 bierze udział w Projekcie Bakcyl, przygotowanym przez Warszawski Instytut Bankowości. Celem tego projektu jest edukacja finansowa dzieci i młodzieży, wzrost wiedzy z zakresu ekonomii i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz umiejętności korzystania z usług finansowych wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Cykl lekcji o finansach w naszej szkole rozpoczął się dnia 8 maja 2018 roku. Młodzież klasy II gimnazjum spotkała się z ekspertem bankowości, który przeprowadził zajęcia na temat: Twoje pieniądze i Pożyczaj z głową.
Zajęcia bardzo się podobały naszym uczniom. Czekamy na kolejne lekcje z cyklu Projekt Bakcyl z udziałem doświadczonych wykładowców.
Opracowała: Małgorzata Szczuka - Misztal