Uczniowie klasy IIIa i IIIb realizując temat "Smakołyki z drzewa" odwiedzili sortownię warzyw i owoców Applex-Grupa Producentów Owoców i Warzyw w Sadkowicach.
Pani Magdalena Sobczak - prezes zarządu spółki - powitała dzieci na dziedzińcu firmy. Po rozmowie na temat jesiennych prac w sadzie razem z Panią Anną Czerwińską oprowadzały dzieci po terenie zakładu. Panie ciekawie opowiadały o urządzeniach znajdujących się w pomieszczeniach Applexu, ich przeznaczeniu i wykorzystaniu w zakładzie. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały pracę urządzeń. Niezwykle podobało im się automatyczne kierowanie wieloma czynnościami. Na zakończenie wycieczki wszyscy zostali poczęstowani zdrowymi smakołykami z naszych terenów - pysznymi jabłkami, śliwkami i gruszkami.
Opiekę nad uczniami sprawowały: Janina Walas, Krystyna Woźniak i Kamila Major.
Opracowała Janina Walas.
Zachęceni zeszłorocznym udziałem w Pielgrzymce "promienistej" do Sanktuarium Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szczukach uczniowie Zespołu Szkół w Sadkowicach również w tym roku postanowili wziąć udział w pielgrzymce.
Dnia 19 września 2013 r. ponad 120 dzieci z klas IV - VI i I - III gimnazjum wraz z opiekunami oraz proboszczem parafii Sadkowice ks. Maciejem Mroczkowskim udało się w pieszą pielgrzymkę do Sanktuarium. Licznie przybyłych uczniów powitał ks. Zdzisław Madzio - kustosz sanktuarium i proboszcz parafii Szczuki. Oprócz dzieci z Sadkowic przybyli uczniowie z Chodnowa, Starej Wsi, Kłopoczyna, Trębaczewa oraz Lubani. Po uroczystej mszy św. koncelebrowanej przez księży z Sadkowic, Lubani i Szczuk, a odprawionej w intencji pielgrzymów, młodzież udała się na Kalwarię oraz do muzeum poświeconego pamięci św. Maksymiliana. Na zakończenie pielgrzymi zostali poczęstowni przez szczuckich parafian gorącą herbatą, ciastem oraz owocami, a w przykościelnym sklepiku mogli zakupić pamiątki z pobytu w Sanktuarium.
Organizacją pielgrzymki zajęli się nauczyciele Maria Wiśniewska oraz Andrzej Kieszek. Opiekę nad uczniami sprawowali: B. Szymczyk, H. Tokarska, H. Pruszczyk, R. Ekiel, E. Kępka, K. Woźniak, M. Wiśniewska, K. Major, A. Kieszek i R. Kowalczyk.
W sierpniu 2013 roku jedna z nauczycielek naszej placówki – pani Agnieszka Włostowska - wzięła udział w programie Unii Europejskiej Comenius: Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej. Celem tego programu jest podnoszenie kwalifikacji kadry oświatowej poprzez dofinansowanie wyjazdów do krajów europejskich. Pani Agnieszka przystąpiła do konkursu o grant w ramach projektu Uczenie się przez całe życie, jej propozycja uzyskała akceptację Agencji Narodowej i dzięki temu w pierwszym tygodniu sierpnia 2013 roku mogła wyjechać do szkoły językowej LatinSoft w Daugavpils na Łotwie.
Kurs metodyczno – językowy ”Learn Russian in the European Union” project Applying Interactive Methods for Teaching Russian Language był prowadzony przez znakomitych fachowców – nauczycieli, którzy dzielili się swoim doświadczeniem, wiedzą, zgromadzonymi materiałami.
W programie kursu były: prowadzenie zajęć z wykorzystaniem nowych metod interaktywnych, prezentacje multimedialne, zastosowanie TIK, zwiedzanie szkół na Łotwie, podpatrywanie warsztatu pracy nauczycieli, wycieczki fakultatywne, które przyczyniły się do podniesienia wiedzy o kraju, lepszego zrozumienia tożsamości łotewskiej.
Niewątpliwym atutem kursu w Daugavpils były kontakty z językiem rosyjskim w różnorodnych sytuacjach. Kontakt z językiem miał miejsce nie tylko na zajęciach ale także w rodzinach, u których kursanci mieszkali, w sklepach, muzeach, podczas wycieczek, w kawiarniach czy restauracjach. W tym drugim, co do wielkości mieście łotewskim żyje największa enklawa rosyjskojęzyczna w krajach nadbałtyckich, więc na każdym kroku można było bez przeszkód stosować, ćwiczyć i wzbogacać język.
Zajęcia warsztatowe dały możliwość porównania i oceny wyposażenia, podręczników, stworzyły wiele okazji do rozmów na temat systemu edukacyjnego i egzaminacyjnego. Warto zauważyć, że w krajach nadbałtyckich używa się wyłącznie dzienników elektronicznych uczniowie zaś nie kupują podręczników – zapewnia je budżet państwa.
Z Łotwy poza nowymi umiejętnościami pani Agnieszka przywiozła materiały do wykorzystywania na zajęciach z uczniami.
Na sierpniowej Radzie Pedagogicznej zapoznała nauczycieli z możliwościami korzystania z programów typu comenius, zachęciła do wzięcia udziału w kolejnych edycjach, podzieliła się swoimi wrażeniami, obserwacjami z kursu, przygotowała prezentacje multimedialną dokumentującą wyjazd i wartość programu.
Drodzy nauczyciele Zespołu Szkół w Sadkowicach, zapraszam na zebranie Rady Pedagogicznej, które odbędzie się w dniu 27 sierpnia 2013 roku ( wtorek) o godzinie 10.00 w sali nr 18 budynku gimnazjum.
Zebranie poświęcone będzie organizacji nowego roku szkolnego 2013/2014.
Marek Lewandowski