Teatr, czekolada i Ogród Światła,
czyli pierwszaki z wizytą w Warszawie
Z inicjatywy wychowawczyń klas pierwszych p. Janiny Walas i p. Krystyny Woźniak, 9 listopada 2017 r. odbyła się pierwsza wycieczka najmłodszych uczniów szkoły podstawowej oraz ich rodziców.
Pierwszym punktem programu był spektakl w warszawskim Teatrze Syrena „Kot w butach” w reżyserii Jacka Bończyka, a na podstawie książki Charlesa Perrault. Historię sprytnego kota, który pomagał najmłodszemu synowi młynarza znają chyba wszyscy. Jednak przedstawienie teatralne pozwoliło spojrzeć na historię na nowo. Dzieci po raz pierwszy miały możliwość gościć w prawdziwym teatrze. Z zapartym tchem oglądały grę aktorów, podziwiały wspaniałą scenografię Grzegorza Policińskiego i zachwycały się kostiumami przygotowanymi przez Annę Sekułę. My dorośli również byliśmy pod wrażeniem spektaklu, szczególnie zachwycała gra aktorska Wojciecha Stolorza (Młynarczyk) oraz Przemysława Glapińskiego tytułowego Kota w butach.
Następnie spacerkiem z ulicy Litewskiej, na której mieści się Teatr Syrena, udaliśmy się na ulicę Marszałkowską do Manufaktury Czekolady Chocolate Story. Manufaktura Czekolady to jedyny w Polsce zakład, w którym czekolada jest produkowana ręcznie bezpośrednio z ziarna kakaowca, zaś cały proces produkcji ma miejsce pod jednym dachem. Dzieci i rodzice uczestniczyli w warsztatach, podczas których przygotowali swoje czekolady, tzn. dekorowali tabliczki czekolady według swego smaku i uznania. W oczekiwaniu, aż przygotowane czekolady zastygną, pracownicy manufaktury opowiadali i pokazywali na ekranie proces powstania czekolady od ziarenka do tabliczki słodkiej łakoci. Mogliśmy spróbować prażonych ziaren kakaowca (bardzo gorzkie w smaku), a na osłodę wypiliśmy po kubeczku gorącej, mlecznej czekolady. Każdy uczestnik zabrał ze sobą przygotowaną czekoladę zapakowaną w tekturowe pudełeczko. Chętni mogli dodatkowo zakupić słodkości dla swoich najbliższych.
Ostatnim punktem programu był spacer po Królewskim Ogrodzie Światła przy Pałacu w Wilanowie. Ogród światła to wystawa plenerowa, w ramach której tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty. Goście odwiedzający wilanowski park po zmroku wkraczają w przestrzeń, w której mogą się poczuć jak na królewskim dworze. Świetlna instalacja jest doskonałą propozycją na zimne i szare wieczory zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych! Ogród wilanowski rozświetla instalacja nazwana Zimowym Ogrodem Króla. Ekspozycja elegancka, wyrafinowana i wprost nawiązująca do piękna architektury oraz historii pałacu. Każdy element i detal świetlnej wystawy odwołuje się do źródeł ikonograficznych, herbu Jana III Sobieskiego oraz symboliki pałacu. Goście mogą wybrać się również na spacer po Magicznym Ogrodzie Króla, który już ostatni rok rozświetla ogród przy Oranżerii, a chyba najbardziej zachwycił najmłodszych. Biedronki, motyle, wielkie kwiaty i drzewka pozwoliły poczuć się dzieciom jakby były krasnoludkami, które bawią się w chowanego wśród roślinności łąki.
Wycieczka okazała się bardzo atrakcyjnym wyjazdem do stolicy, doskonale przygotowanym przez Biuro Podróży GLOB. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Janina Walas, Krystyna Woźniak, Halina Pruszczyk i Kamila Major.
Opracowała Kamila Major
Zdjęcia spektaklu ze strony Teatru Syrena.
W czwartek 2 listopada br. odbyło się w szkole spotkanie z grupą cyrkową "CYRK SZOK". W zaprezentowanym programie można było podziwiać żonglerkę i akrobacje. Zaprezentowano tresowane zwierzęta oraz sztuczki iluzjonistyczne. Wesoły clown wywoływał salwy śmiechu wśród widowni. Co odważniejsi widzowie zgłaszali się do konkursów prowadzonych przez artystów.
Uwielbienia Łódź Ratunkowa to specjalny wieczór, raz w miesiącu, kiedy młodzi mogą mocno uwielbiać Boga. Spotkania odbywają się o godz. 19.00 w kościele Jezuitów w Łodzi (ul. Sienkiewicza 60). Jest to wydarzenie wysokonakładowe - od profesjonalnego nagłośnienia po światła koncertowe w kościele. Muzycznie nad wydarzeniem czuwa zespół Mocni w Duchu. Spotkanie animuje grupa młodzieżowa Młodość - lubię to.
Od dwóch lat uczniowie naszego Zespołu Szkół uczestniczą w tym specjalnym wieczorze. W dniu 31 października 2017 roku przedstawiciele wspomnianej już grupy młodzieżowej Młodość – lubię to przyjechali do naszej szkoły, aby zaprosić kolegów i koleżanki do jeszcze liczniejszego udziału w spotkaniach Uwielbieniowej Łodzi Ratunkowej.
W dniach 19-20 października 2017 r. uczniowie klas: IVa, Va, VI, VIIa i VIIb byli na wycieczce we Wrocławiu. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Halina Pruszczyk, Agnieszka Tulin, Renata Ekiel i Małgorzata Szczuka - Misztal.
Program wycieczki był bardzo bogaty. Pierwszego dnia zwiedzanie rozpoczęliśmy od Ostrowa Tumskiego, położonego na jednej z 12 wysp tworzących miasto Wrocław. Tu powstała pierwsza osada z zamkiem książęcym, tu istniejący kościół podniesiono w 1000 roku do rangi katedry. Następnie udaliśmy się w kierunku Hali Targowej przez Most Tumski, który jest kolejną atrakcją Wrocławia. Po drodze przewodnik zwrócił naszą uwagę na budynek Uniwersytetu Wrocławskiego - jednej z najważniejszych i najstarszych uczelni we Wrocławiu. Kolejnym punktem naszego programu było zwiedzanie Starego Miasta. Tu zatrzymaliśmy się przy Starym Ratuszu, który jest unikatowym w skali europejskiej zabytkiem świeckiej architektury gotyckiej. Zachwyciła nas architektura Starego Miasta, w szczególności kamieniczki Jaś i Małgosia, ul. Jatki oraz bulwar Dunikowskiego. Z Rynku na pieszo przeszliśmy do Muzeum Sztuki we Wrocławiu, aby tam podziwiać Panoramę Racławicką. Wszyscy byliśmy zachwyceni obrazem olejnym przedstawiającym bitwę pod Racławicami. Zabiegi techniczne wykorzystane przy tym obrazie sprawiają, iż można go porównać do współczesnej technologii 3D.
Drugi dzień rozpoczął się od rejsu statkiem po Odrze. Kolejną atrakcją było zwiedzanie wrocławskiego Zoo i Afrykarium. Mogliśmy tu w przepięknej scenerii podziwiać wiele gatunków zwierząt - rekiny, hipopotamy, krokodyle oraz niezliczone gatunki ryb i innych ssaków morskich. Dobre warunki pogodowe sprzyjały też zwiedzaniu pozostałych atrakcji wrocławskiego ZOO. Ostatni punkt naszego programu został zrealizowany na platformie widokowej SKY TOWER. Położony na przedostatnim - 49 piętrze punkt widokowy uznawany jest za jedną z większych atrakcji Wrocławia.
Zmęczeni, ale zadowoleni i uśmiechnięci pożegnaliśmy Wrocław i pełni wrażeń oraz pozytywnych emocji udaliśmy się w drogę powrotną do Sadkowic.
Opracowała: Małgorzata Szczuka - Misztal
W dniach 16,17,18 października 2017 r. uczniowie Gimnazjum w Sadkowicach udali się wraz z wychowawcami na wycieczkę na trasie: Kraków – Zakopane – Oświęcim.
Pierwszy dzień obejmował zwiedzanie dawnej stolicy Polski. Na Wawelu uczniowie poznali nieco historii miasta Krakowa, przypomnieli sobie dynastie tam panujące i wydarzenia historyczne ściśle z tym miejscem związane. Rozpoznawali style od gotyckiego, renesansowego po barokowy. Na dziedzińcu wyróżniali znane ze starożytnej Grecji porządki architektoniczne: dorycki, koryncki i joński. Zwiedzali katedrę, w której odbywały się koronacje i pogrzeby polskich królów. W podziemiach odwiedzili Kryptę Wieszczów Narodowych: A. Mickiewicza, J. Słowackiego i C. K. Norwida oraz kryptę J. Piłsudskiego. Na wzgórzu mieści się również rzeźba przedstawiająca legendarnego Smoka wawelskiego ziejącego ogniem, przy którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Uliczkami Krakowa przeszliśmy ze wzgórza na Stary Rynek, gdzie zwiedzaliśmy Sukiennice oraz Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza. Udało nam się również wysłuchać hejnału z Wieży Mariackiej wsłuchując się w legendy opowiadane przez przewodnika. Po wizycie w historycznym i urokliwym Krakowie udaliśmy się na nocleg do ośrodka wypoczynkowego „Limba” w Poroninie.
Następnego dnia czekały na nas górskie wojaże. Plan jeden – Sarnia Skała, czyli oko w oko z Giewontem. Wycieczkę na szczyt 1377 m n.p.m. rozpoczęliśmy dość wcześnie, ale pogoda dopisywała. Szlak prowadził skrajem lasu, gdzie mogliśmy podziwiać widoki na panoramę Zakopanego. Skierowaliśmy się od wjazdu na Kasprowy Wierch czarnym szlakiem prowadzącym na Giewont. Wędrówka po dość stromym i naturalnym podłożu – kamienie przeplatane z korzeniami drzew i wyślizganymi skałami – dawały się wszystkim we znaki. Odpoczynek na Czerwonej Przełęczy na drewnianych ławach był wszystkim bardzo potrzebny. Od tego miejsca dzieliło nas 10 minut do zdobycia szczytu. A tu podziwialiśmy masyw Giewontu, szczyty Tatr Zachodnich, Babią Górę oraz Gorce. Udajemy się następnie dnem Doliny Strążyskiej wzdłuż potoku, by wraz z przewodnikiem zatrzymać się na Krupówkach. Pogoda, humory dopisywały, trudniej było z kondycją, ale wszyscy szlak górski zaliczyliśmy. Brawo dla nas!
Ostatniego dnia wycieczki udajemy się do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, gdzie podzieleni na dwie grupy z przewodnikami zwiedzamy Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny, w którym zginęło ponad milion ludzi. Odwiedziliśmy obiekty budowlane (zwane blokami), autentyczne drogi, rampy, ogrodzenia, a także zbiory obiektów ruchomych po byłych więźniach (walizki, buty, przedmioty codziennego użytku, pasiaki i przedmioty więźniarskie, zdjęcia kobiet, mężczyzn i dzieci, które katalogowali Niemcy, miejsce apeli, ścianę śmierci i pomieszczenia, w których masowo mordowano ludzi i pozbywano się ich ciał, m.in. w krematorium). Te dwie części obozu pozwoliło nam przybliżyć sobie ogrom cierpień, których dokonano na niewinnych ludziach, którym przyszło żyć w czasie II wojny światowej. Niezrozumiały jednak pozostaje dla nas to, że „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Ta prawdziwa lekcja historii pozostanie na długo w naszej pamięci i oby na zawsze dla młodych pokoleń, bo przecież: „Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie” wg słów George’a Santayan’ego. Po wstrząsającej lekcji historii i języka polskiego udaliśmy się do autokaru, by odbyć bezpieczną drogę powrotną do naszych domów.
Opracowała Beata Gotner - Jurek
Opiekę nad uczniami sprawowali: Beata Gotner – Jurek, Ewa Kępka, Magdalena Pajda, Radosław Kowalczyk.