Dnia 6 grudnia 2016 roku uczniowie z klasy IIIa, IIIb, IIa, I i IVb uczestniczyli w mikołajkowej wycieczce do Łodzi.
Duże wrażenie na uczestnikach zrobił spektakl „Zorro” obejrzany w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Scenografia, kostiumy, piękny śpiew aktorów i taniec tancerzy łódzkiego teatru zachwycił wszystkich. Ważne było także przesłanie spektaklu, a mianowicie walka dobra ze złem.
Następnym punktem był pobyt w Palmiarni. Wszyscy z ciekawieniem pod kierunkiem przewodnika nie tylko oglądali rośliny, ale także dotykali i wąchali. W pawilonie śródziemnomorskim zobaczyli owocujące bananowce i cytrusy, ponad 130-letnie palmy i rośliny owadożerne; w pawilonie tropikalnym mogli obejrzeć liany, palmy kokosowe, storczyki, figowce, paprocie i bambusy; w pomieszczeniu roślinności pustynnej zwracali uwagę na różnorodne kaktusy i rośliny sucholubne. Zapoznali się także z warunkami życia tych roślin i ich wykorzystaniem. Uczniowie mogli również nakarmić ryby i żółwie.
Wszędzie spotykali się z Mikołajem, który obdarowywał ich drobnymi upominkami. Pełni wrażeń oglądali stolicę województwa w świątecznej szacie. Wyjazd mikołajkowy należy uznać za bardzo udany.
Opiekę w czasie wycieczki sprawowały J. Walas, K. Woźniak, W. Przybyłkiewicz i K. Major.
Opracowała Janina Walas
72 rocznica pogromu
OL "DZIK"
Tradycją stało się to, że w ostatnim tygodniu listopada, uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zespole Szkół w Sadkowicach wraz ze swoim nauczycielem historii p. Radosławem Kowalczykiem, angażują się w przygotowanie uroczystości w intencji poległych żołnierzy AK OL „Dzik”. Podczas uroczystości nie zabrakło również Pocztu Sztandarowego naszego gimnazjum, któremu towarzyszyła p. Agnieszka Tulin.
Tegoroczna 72 rocznica stała się okazją do zaprezentowania w kościele parafialnym w Sadkowicach filmu wyprodukowanego przez Fundację "Generator Kultury" w reżyserii Łukasza Chojeckiego pt. "Dzik" (scenariusz: Damian Wenta i Łukasz Chojecki). Projekcja filmu, który powstawał na terenie naszej gminy, poprzedziła Mszę Świętą odprawioną w intencji poległych żołnierzy przez ksiedza o. Roberta Wawrzeckiego. Następnie udano się pod obelisk upamiętniający bohaterstwo żołnierzy. Wójt Gminy Sadkowice Pani Karolina Kowalska poprowadziła apel poległych podkreślając, że żołnierze oddali Ojczyźnie to, co mieli najcenniejszego czyli własne życie.
W tym roku rocznicę uświetnili swoją obecnością członkowie Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr Hubala, orkiestra dęta z Lubani oraz kibice Legii Warszawa.
Opracowała Kamila Major
Z myślą o naszych uczniach postanowiono starać się o dofinansowanie na utworzenie w pełni wyposażonej pracowni do zajęć z biologii i chemii. Dzięki wytężonej pracy projekt przygotowany przez Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zespole Szkół w Sadkowicach został jednym z wyróżnionych projektów w konkursie pt. „Nasza Eko –pracownia”. Na odnowienie i wyposażenie pracowni otrzymaliśmy dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w wysokości 34 966,00 zł. Wkład własny w wysokości 10 550,00 zł zabezpieczyła Gmina Sadkowice.
W środę 23 listopada 2016 r. miało miejsce uroczyste otwarcie nowej eko - pracowni w naszym gimnazjum. Wstęgę przecinali: Wójt Gminy Sadkowice – Pani Karolina Kowalska, Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi – Pan Bohdan Cezary Dzierżek, Przewodniczący Rady Gminy - Pan Tadeusz Pietrzak, Sekretarz Gminy Sadkowice – Pani Barbara Gąsiorowska, koordynator projektu – Pani Wanda Więckowska, ksiądz o. Robert Wawrzeniecki , przedstawicielka Rady Rodziców – Pani Anna Czerwińska oraz dyrektor Pan Marek Lewandowski.
Ekopracownia została przygotowana od podstaw. Szkoła przeprowadziła gruntowny remont sali – zmodernizowano oświetlenie, odmalowano ściany, rozprowadzono kanalizację i zamontowano zlew. Kupiono biurka oraz całe wyposażenie pracowni, w tym najnowocześniejszy sprzęt multimedialny – m.in. tablicę interaktywną, projektor, laptop czy wizualizer. Projekt uwzględnił także zakupy wybranych pomocy naukowych w tym: mikroskopów, plansz, modeli, teczek badacza, lornetek, sprzętu do doświadczeń chemicznych itp. oraz innych niezbędnych sprzętów stanowiących wyposażenie.
Młodzież z klas II i III gimnazjum zaprezentowała zebranym zakupione pomoce oraz omówiła ich wykorzystanie na zajęciach. Wreszcie można było również przeprowadzić eksperyment chemiczny, bo teraz w pracowni są ku temu odpowiednie warunki.
Należy nadmienić, że jest to druga ekopracownia w Zespole Szkół w Sadkowicach a pierwsza w gimnazjum. Jak podkreślił Pan Dyrektor Marek Lewandowski powstała dzięki determinacji nauczyciela przyrody Pani Magdaleny Pajdy, zaangażowaniu Pani Wicedyrektor Teresy Wielgus, a wszystko było możliwe dzięki umożliwieniu realizacji tej inwestycji przez gminę Sadkowice na czele z Panią Wójt Karoliną Kowalską, a wspierane przez koordynującą projekt Panią Wandę Więckowską.
Opracowała: Kamila Major
Rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości
W miniony piątek obchodziliśmy 98 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Na tę okoliczność dnia 14.11.2016 r. odbyła się w Zespole Szkół w Sadkowicach uroczysta akademia. Uczniowie klas VI oraz klasy IVa poprowadzili lekcję historii w inscenizacji słowno-muzycznej „11 listopada 1918 r. - POWRÓT NIEPODLEGŁOŚCI”. Historyczne treści uzupełniane były w trakcie przedstawienia licznymi prezentacjami multimedialnymi.
Akademia została przygotowana pod kierunkiem nauczycieli pani Anny Majewskiej oraz pana Andrzeja Kieszka.
W dniu 9 listopada 2016 r. w Zespole Szkół w Sadkowicach odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca postać Wielkiego Polaka i patrona naszego gimnazjum - Jana Pawła II. Odbyła się ona pod hasłem: „BĄDŹCIE ŚWIADKAMI MIŁOSIERDZIA!”. Pod takim bowiem hasłem obchodzony był w tym roku XVI Dzień Papieski.
Jest kilka okoliczności, które sprawiają, że hasło to ma wymiar szczególnej aktualności. Na początku warto podkreślić, że jednym z głównych wymiarów pontyfikatu św. Jana Pawła II było ukazywanie zarówno Kościołowi, jak i światu Boga, który jest bogaty w miłosierdzie. Encyklika „Dives in Misericordia” dotycząca tego zagadnienia była druga encykliką Ojca Świętego, którą ogłosił w 1980 roku, a więc w trzecim roku swojej blisko dwudziestosiedmioletniej posługi.
Kolejnymi okolicznościami ważnymi z punktu widzenia tegorocznego Dnia Papieskiego były:
Tajemnica Bożego Miłosierdzia jest również ważnym, a w tym roku bez cienia przesady można powiedzieć, najważniejszym duszpasterskim priorytetem Ojca Świętego Franciszka. Widać to zarówno w haśle Światowych Dni Młodzieży - „Błogosławieni miłosierni” jak też w bulli „Misericordiae vultus” (Oblicze miłosierdzia), która ogłasza trwający już Nadzwyczajny Jubileusz.
Znamienny jest fakt, że papież Franciszek podpisał ten dokument w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia, 11 kwietnia 2015 r., którą ustanowił dla Kościoła św. Jan Paweł II.
Papież Franciszek zwraca również uwagę na nieco zapomniane dziś uczynki miłosierdzia względem ciała i względem duszy i zachęca nas – uczniów Pana Jezusa - do ich realizacji w codziennym życiu.
Szkolną akademię przygotowali uczniowie klasy VIb i uczniowie gimnazjum pod kierunkiem p. Barbary Machałowskiej i p. Marii Wiśniewskiej.
Opracowała Maria Wiśniewska