Wycieczka klasy VB
do Tomaszowa Mazowieckiego
z okazji Dnia Chłopaka
W dniu 3 października uczniowie kl.5b wraz z p. Ewą Kępka i p. Zbigniewem Gawrzydkiem wyjechali do Tomaszowa Mazowieckiego, aby rekreacyjnie i edukacyjnie spędzić czas integrując zespół klasowy. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Grot Nagórzyckich, czyli sztucznych wyrobisk będących pozostałością kopalni piasku. Eksploatacja nagórzyckiego złoża rozpoczęła się w końcu XVIII w., a zaniechano jej na początku XX w. W 2012 r. powstała profesjonalna podziemna trasa turystyczna o dł. 160 m, z której widoczne jest ok. 70% powierzchni wyrobisk. Prezentowane ekspozycje nawiązywały w swojej treści do historii tego miejsca, legend z nim związanych i wykorzystania piasku w procesie produkcji szkła.
Kolejnym etapem były „Niebieskie źródła”, czyli wywierzyska krasowe, jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Dodatkowo uroku wywierzysku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę.
Po wyczerpującym zwiedzaniu przyszedł czas na wspólny posiłek, po którym trzeba było wykonać zadanie. Korzystając z planu miasta, należało dotrzeć do obiektu, w którym miała odbyć się część rekreacyjna wycieczki czyli NAVI Bowling Club – kręgielnia. Tu uczniowie spędzili 1,5 godzin, bawiąc się i rywalizując ze sobą na torach.
Opracowała Ewa Kępka
Wycieczka, klasa VIA, Dzień Chłopaka, Łódź-Manufaktura, 02.10.2023r.
Dnia 2 października 2023 roku uczniowie klasy VIa pod opieką wychowawczyni- Pani Magdaleny Żukowskiej oraz Pana Adama Ziemby udali się na wycieczkę do Łodzi w związku z obchodami Dnia Chłopaka, który przypada na dzień 30 września.
Pierwszym punktem wycieczki był seans filmowy w kinie w Manufakturze pt.: „Siła naszych marzeń”. To poruszający film utrzymany w kontekście dramatu dziewczynki, która przepełniona miłością do koni, pewnego nieszczęśliwego wieczoru, podczas burzy zostaje nieodwracalnie zraniona przez spłoszone zwierzę, co skutkuje jej paraliżem i niepełnosprawnością. Mimo przeciwności losu i dzięki pomocy oraz wsparciu rodziny, dziewczynce udaje się spełnić marzenie o byciu dżokejką. Film podkreśla rolę przyjaźni i rodziny w życiu człowieka. Ponadto porusza ważne kwestie związane z podejściem i zachowaniem względem osób z niepełnosprawnościami. Po wzruszającym seansie uczniowie udali się na sportową rywalizację w strefie laser games. Wzięli udział w pojedynku z użyciem laserowego paintballa. Dzięki tej grze doskonalili umiejętności planowania ruchu, szybkości, zwinności i sprytu. Po rozgrywkach sportowych wspólnie zjedli posiłek na terenie obiektu i udali się w drogę powrotną do domu.
Opracowała Magdalena Żukowska
Lekcja muzyki
Temat: Blues i rocknroll
28 września 2023 r.
W trosce o bezpieczeństwo uczniów w środę 20 września 2023 r. o godzinie 11.00 został przeprowadzony w Zespole Szkół w Sadkowicach próbny alarm przeciwpożarowy połączony z ewakuacją uczniów, nauczycieli oraz pracowników z budynku szkoły.
Głównym celem alarmu było uświadomienie wszystkim, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia. Cała akcja przebiegła spokojnie, bez paniki i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństwa. Po usłyszeniu syreny alarmowej, uczniowie, nauczyciele i pracownicy sprawnie opuścili budynek szkoły zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i znajomości drogi ewakuacyjnej.
Opracowała Kamila Major
Joanna Olech
i "Miziołki"
SPOTKANIE AUTORSKIE
Kolejne w tym roku szkolnym spotkanie autorskie przeznaczone było dla uczniów klas V – VII. 19 września gościliśmy panią Joannę Olech graficzkę i autorkę książek dla dzieci i młodzieży, piszącą artykuły o literaturze dziecięcej w „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej”, „Nowych Książkach” i „Gazecie Wyborczej”.
Do najbardziej znanych książek autorki należą perypetie Miziołków, czyli „Dynastia Miziołków” oraz „Miziołki wracają, czyli Kaszydło rządzi”, „Pompon w rodzinie Fisiów”, „Pulpet i Prudencja. Smocze Pogotowie Przygodowe”, seria „Czytam sobie”. Podczas spotkania można było zakupić książki z autografem autorki. Działanie zostało przeprowadzone w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Opracowała Kamila Major